Bir kez daha: Mac mi PC mi

CHIP Online
14-05-2009, 16:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Cevabı bir türlü bulunamayan bu soru bir kez daha gündemde: İşte yeni araştırma ve ilginç sonuçlar.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Bir-kez-daha-Mac-mi-PC-mi_12612.html

Resimlerle: Windows 7 RC: Yeni nesil Windows burada...

Yıllardır devam eden tartışmada Mac ve PC'ler pek çok kullanıcı ve uzman tarafından defalarca incelendi. Hemen her kullanıcının kendine göre bir görüşünün olduğu bu tartışmayla ilgili olarak sıra şimdi de; 3 milyon abonesi bulunan, ABD'nin saygın tüketici dergisi Consumer Reports'a geldi. Consumer Reports (CS) özel olarak hazırladığı raporunda Mac ve PC'leri hem performans, hem de fiyat konusunda inceledi.

Araştırmada öne çıkan gerçek, hemen hemen her performans incelemesinde Macintosh bilgisayarların rakiplerine üstün gelmesi oldu. Örneğin MacBook Air, CS tarafından 100 üzerinden 60 puan aldı ve karşılaştırıldığı HP dv3-1075'i 5 puan ile geçti. CS'nin dikkat çektiği nokta ise HP'nin ABD satış fiyatının 850 dolar, MacBook Air'in ise 2300 dolar olması.

Diğer tarafta 17 inçlik MacBook Pro 100 üzerinden 80 puan aldı ve karşılaştırıldığı Dell Studio S17-162B sadece 64 puanda kalabildi. Burada ise Dell'in 750 dolar, MacBook Pro'nun ise 2800 dolar olduğuna da dikkat çekildi.

Consumer Reports sonuç olarak Mac'lerin çok daha performanslı cihazlar olduğunu ama fiyatlarının aşırı pahalı olması nedeniyle PC'lere tam olarak üstünlük sağladıklarını söylemenin zor olduğunu belirtti.

Bakalım Apple'ın bu konudaki [url=""]son girişimleri[/url] bu durumu değiştirmeye yetecek mi...

Tüm konu: Bir kez daha: Mac mi PC mi

İzleyin: Mac PC'ye sert vuruyor - IV

Resimlerle: Windows 7 RC: Yeni nesil Windows burada...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Mac'ler aşırı pahallı mı?

Thrystan
14-05-2009, 16:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
155 mesaj

Mac fiyatında bir laptop aldığımda Mac'ten daha iyi perfomans sağlarım :) Yani şimdi gelipte ooo mac'in perfomansı çok iyi falan demesinler.

Birde böyle mac'in saçma sapan reklamları var ya onlarla insanların gözlerini boyuyorlar :)

barguti
14-05-2009, 17:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

Haberde ki yorumumda da belirttim. Aynı donanım listesine sahip iki bilgisayarda Mac os x'e Windows "kesinlikle" üstünlük sağlayamaz. Ben Windows'a sağlatırım diyen arkadaşlarla denemeler yapmaya hazırım. Seviyorum karşılaştırmalar yapmayı. Bir Macbook ile bir laptop ise zaten kıyaslama olarak mantıklı değil.

Ama 3000 TL verip Mac alıcağına 1500 TL verip laptop almak daha uygundur ona bir itirazım yok. Hatta normal bir ev kullanıcısı iseniz Mac almak çokta mantıklı değil. Ama profesyonel bir işletim sistemine ihtiyacınız varsa şu an için Mac os x'i kıyaslamak mümkün değil.

Mac reklamlarına gelince , itici olabiliyorlar dalga geçtikleri için ama kesinlikle saçma sapan değiller. Aksine dokundurmaları çok güzel oluyor bazen.

Aynı biohazard suit gibi :D :D :D

Mustafa Can
14-05-2009, 17:41   |  #4  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

Mac daha iyi (tabii o kadar çok paran varsa)

Banned
14-05-2009, 18:06   |  #5  
Banlandı
127 mesaj

mac: "çok çok çok fazla" paraya sadece "çok" performans...tamam incecik kasaya daha yüksek performans sağlamaya saygı duyarım ama bir de zaten 2800 dolar amerika fiyatı türkiyeye gelinceye kadar vergilerdi katlamaydı derken 5 6 kağıdı bulur....o kadar para vereceğime 1000 liralık masaüstü bilgisayarımı şu sert çantalardan birine koysam çok daha iyi performans alırım...

sadece bilgisayar 1000 lira iken karizması artsın diye 4 5 bin lira daha vermek pek mantıklı değil çünkü zaten şimdiki laptoplar çantasıydı adaptörüydü derken gene bir bavul ediyorlar...tamam resimlerde gösterdiklerimle pek çok kişi sokağa bile çıkmaz ama birazcık daha büyük yapın ağır yapın ama performanstan kaybetmesin şunlar....benimkinden kaç kat pahalı bilgisayar alıyorlar bir acronis ile imaj geri yüklerken 2 kere işlemci aşırı ısınıp bios ile bilgisayar kapanıyor bir hddyi 30dakikada biçimlendiriyor...15dakikalık işi 6 saatte yapıyoruz, taşınabilirlik desen kırılacak gibi duruyorlar elimden 30cm yere düşse parçalanacağından eöin gibiyim 3 saat fişe takılı çalışsa pili bitiyor ee nerde kaldı bunun taşınabilirliği...

Thrystan
14-05-2009, 18:08   |  #6  
Yıllanmış Üye
155 mesaj
barguti
Haberde ki yorumumda da belirttim. Aynı donanım listesine sahip iki bilgisayarda Mac os x'e Windows "kesinlikle" üstünlük sağlayamaz. Ben Windows'a sağlatırım diyen arkadaşlarla denemeler yapmaya hazırım. Seviyorum karşılaştırmalar yapmayı. Bir Macbook ile bir laptop ise zaten kıyaslama olarak mantıklı değil.

Ama 3000 TL verip Mac alıcağına 1500 TL verip laptop almak daha uygundur ona bir itirazım yok. Hatta normal bir ev kullanıcısı iseniz Mac almak çokta mantıklı değil. Ama profesyonel bir işletim sistemine ihtiyacınız varsa şu an için Mac os x'i kıyaslamak mümkün değil.

Mac reklamlarına gelince , itici olabiliyorlar dalga geçtikleri için ama kesinlikle saçma sapan değiller. Aksine dokundurmaları çok güzel oluyor bazen.

Aynı biohazard suit gibi :D :D :

3000 YTL lik bir MAC alalım birde 3000 YTL lik bir Laptop alalım. O zaman adil bir kıyaslama yapılabilir. Genelde Mac'leri 1500 Ytl lik laptoplarla karşılaştırıp hata yapıyorlar.

Bu arada MAC'in daha profesyonel olduğunu düşünmüyorum. Çünkü profesyonel kullanıcıların büyük bir bölümü PC'yi terchi ediyor.

Güvenlik konusunda ise hala PC birkaç adım önde. MAC'lerin kullanım oranı düşük olduğu için hackerların büyük bir bölümü PC'ler için virüs yazıyor. Ama kırılması en kolay işletim sistemi MACOSX. Bu profesyonel hackerlar tarafından denenip kabul edilmiş bir gerçek :)

barguti
14-05-2009, 18:27   |  #7  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

1500 TL'lik iki notebook üzerinde yap kıyaslamanı Thrystan , hatta bir laptopun varsa önce vista ile sonra mac os x ile dene bakalım.

Evet profesyonel kantırcılar pc kullanıyor bende biliyorum ;)

Güvenlik konusunda ise en azından Google üzerinden bir araştırma yapıp sonra tekrar yorumunu gözden geçir.

Birde hayatında ne kadarlık bir dönem PC ne kadarlık bir dönemde Mac kullandığını belirtirsen sevinirim , merak ettimde.

Basic21
14-05-2009, 18:28   |  #8  
Üye
98 mesaj

Bütün yorumları okuduktan sonra Thrystan'ın yaptığı yorum en mantıklısı olarak gözüküyor.Eğer ikisi de aynı fiyatsa ve PC'ler daha öndeyse şayet MAC almanın anlamı kalmıyor.Yok eğer MAC'in fiyatı PC'nin birkaç katı pahalı olduğu halde test yapılıyor ve MAC öne geçiyorsa, bu sefer adil bir test yapılmamış oluyor.Sonuç olarak bu testi PC'ler kazanmış oluyor.

Thrystan
14-05-2009, 18:49   |  #9  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

Barguti önerilerin için teşekkür ederim fakat bunları zaten çok önceden denedim.

Profesyonel kullanıcı dediğim zaman Kantırcı (Counter Strike) anlayan birinin ilk önce anlayış tarzını değiştirmesi sonrada konuşmasını öneririm.

Google ise bir araştırma platformu değildir. Sadece bir arama motorudur. Sonuç olarak google nerede ne arayacağını bilmeyenler için iyi bir araçtır.

Birde PC ve MAC kullanma tecrübelerimi süre olarak sormuşsun. Ama bu soruda öyle sorulmaz. Çünkü bilgisayarda sadece chat'leşerek zaman geçirenler bile 5-10 senedir bilgisayar kullanıcısıyım derler.

Ben ise PC ve MAC'lerle çeşitli müzik kayıtları, web tasarımlar animasyonlar vs... gibi işler yaptım ve tercihim PC yönündedir.

linkinden de okuyabilirsin. MAC safarideki bir açıktan hacklenirken PC ancak Flash Player ın bir açığından hacklandi. Yani Third Party Yazılımın açığından :D

Aether
14-05-2009, 20:47   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

Oncelikle merhabalar,
Dunyada Turkiye'ye en uzak yerden mesaj attigimi belirteyim oncelikle. Turkce bi arama yapmam gerekiyordu ve bu makale onume cikti, insanlarin ne dusunduklerini merak edip okudum ve biraz uzuldum acikcasi. Bilindigi uzere Turkiye'nin alim gucu herhangi bir mac icin cok dusuktur zaten uretilme ve kullanim araclari daha cok belli isler yapmaya yoneliktir. Thrystan adli kullanici buyuk igtimalle mac ya da pc dizaynindan ve ne isler icin uretildiginden pek haber. Pc sadece windows degildir ve windows pc hic degildir. Windows halen kullandigi NT alt yapisi itibari ile yetiskin (matured) konumdadir ve halihazirda binlerce donanim ve on gorulemez yeni donanimlarin gelisi her zaman sistemi yenilemeyi gerektirmis ve windows guvenilmez denilemez ama kotu bir itibar kazanmistir. Macte durum daha stabildir, isletim sistemi bir kac belli donanimlardan olmasi dolayisiyla gayet dogal olarak cok az kucuk sorunlarin kapatilmasi ile ilerler. Ornek vermek gerekirse Windows guvenllik aciklarini cogunlukla kullanicilarin hatalari ( acik portlar firewall kullanama ya da kullanicilarin zararli sitelere girmesine borcludur)

Mac guvenligini Unix den aldigi icin cok fazla sorunla karsilasmaz ve anlatildigi gibi oyle cok buyuk guvenlik aciklarina hali hazirda sahip degildir ama bu hic guvenlik acigi bulunmadigi anlaminada gelmez cunku mac tamamen unixde degildir. Bilgisayar kullanicilarini gayet iyi anliyorum ve fiyat konusunda elestirileri hakli durur turkiye icin ama bu urunun kotu oldugu anlamina gelmez. Size i$inizi yaparken 1 saniye kazandiracak hersey yatirim icin daha uygundur.
Mesela saatine 300 dolar odenilen bir muhasebecinin isini hemen bitirmesi ve yok olup gitmesi gerekir ve ona en iyi en stabil verebileceginiz bilgisayar MYOB  yuklu (muhasebe programi) mac tir. Saatine 40 dolar odenilen ofis calisani icin Office yuklu PC daha uygundur.

Toplam sahip olma ( ingilizceden kotu bir ceviri oldu kusura bakmayin) windows ve Mac aslinda tartisilamayacak kadar farkli olsada bir mac alindiginda cok az programi disardan temin etmeniz gerekir. Windows ve pc alindiginda ise nerdeyse her yapilmasi gereken islem, office araclari, guvenlik yazilimlari gibi birden cok ongorulemez harcama gizlidir windowsun icinde ki office yazilimini dahi apple bir cok bilgisayari ile bedava sagliyor.

Son olarak, bir seyin pahali olmasi onu kotu ya da ucuz olmasi kotu yapmaz. Unix mimarisi itibari ile cok fazla sistem igtiyaci duyan bir mimari degildir. Kullanilan 2 gb ramin dusuk oldugunu idaa eden kisiler ellerini herhangi bir unix dagitimina surmemis olduklarindan boyle soylerler. Windows daha cok kaynak tuketse dahi yeni surumlerinde kullanici deneyimi gibi karmasik ve cok az hata barindirmis ozelliklere sahip bir isletim sistemi yapti ki mac deki kullanici programlari bellegi gibi bence eski kalmis bir teknolojiyi geride birakti ama halen windows vista ile istedigi hedeflere ulasmis degil.
Saglicakla kalin

barguti
14-05-2009, 21:25   |  #11  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

Kendi karşılaştırmamı önce belirteyim.

Asus P5PL2-E anakart 1 gb ram ati 256 ekran kartı ve en önemlisi intel pentium D 3.0 ghz işlemci. en önemlisi diye belirttim bilmeyenler olabilir pentium d gerçekten sorunlu bir işlemci serisi.

Bu donanıma vista sp1 xp sp2 ubuntu 8.10 ve mac os x 10.5.5 kurduk hackintosh yöntemi ile. Vista henüz kurulurken mavi ekran verdi , ikinci kurulumda başardık ama asla 1 gün boyu açık tutamadık 4 saat bile tutabildiğimizi hatırlamıyorum mavi ekranlardan kurtulamadık. xp sp2 kurduğumuzda ise 1 gb ve üzeri rar arşivlerini açmaya çalıştığımızda bilgisayarın mutlaka hata verdiğini gördük hatta 2 partlık 100 mb'lık arşivlerde bile işleme hatası var.  tabi bu microsoft'un hatası değil işlemcinin hatası. ubuntu ile rahat bir kullanım çıkardık diyebilirim bilgisayarı zorlasak bile ubuntu göçmedi en fazla programlarda kayıp yaşadık. ama ne yazık ki ubuntu'da büyük işlemelerde hatalar aldık. ne yazık diyorum çünkü kendimde linux dağıtımlarına destek veren ve yayılması için çalışanlardan biriyim. launchpad ile ubuntu çevirilerine yardım ediyor programları denetleyip hataları çözmek için zaman geçiyorum.
herneyse son olarak mac os x 10.5.5 ile 4 gün boyunca bilgisayarı kapatmadan kullandık ve işlemelerde hata almadık. yıllarını veren kullanıcılar için sırrını söylemiyorum onlar zaten biliyorlardır , merak edenler özel mesaj yolu ile ulaşabilir.

Bu arada akradaşın mac os x 2 dakika da hacklendi adlı magazinsel haberin detaylarını vermesi çok hoş. safari mac için bir karın ağrısı olsada güvenlik yönünden mac sisteme girmek iki dakika gibi anlaşılması son derece komik :) kaldı ki platform ne olursa olsun %100 güvenlik söz konusu değildir. Ama os x temel olarak windowstan iyidir. windows için autorun.inf bile bir bela silinemeyen :D ubuntu'da root şifrelerini text olarak kaydetmeyi başardılar. yarışmadan önce mac os x için bulduğu yepyeni açığı bir siteye aktaran sonrada betiği çalıştırma izni veren birinin sistemin bilgilerini görüntülemesi çok bir mucize değil. *nix yapılar zaten asla dos kadar donanım yemez ve temel olarak bir temeli olduğu için daha sağlamdır.

aynı donanım üzerinde windows ile mac os x karşılaştırdığınızda windows'un mac'in yanına gelemediğini görürsünüz ki ben donanımımı yazdım. karşılaştırma linux mac olunca tabi ki kararlılık konusunda bir uçuruma varmazsınız ama mac daha profesyonel programlarla size hizmet eder. Gnome iyi bir alternatif.

Az önce arkadaşa Asus marka bir laptop aldık ve zorla vista home premium adlı zımbırtıya para verdik istemediğimiz halde. Keşke pc ve notebooklar linux dağıtımlı gelse windows opsiyonel olsa. tasarruf tasarruftur.

yarışma ile ilgili bir haberde benden bu arada.

emrah33
15-05-2009, 00:22   |  #12  
emrah33 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
802 mesaj

artık birşeyler değişmeli mac kullanımı artmalı. fiyat düşmeli

loganwolverine
15-05-2009, 00:26   |  #13  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

pc'ye leopar
mac a windows kurrım ikis bir arada

erdem barış
15-05-2009, 11:03   |  #14  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,312 mesaj

bu konu demir-pamuk meselesine döndü aklı olan niye mac kullansın.

HicKimse
23-05-2009, 11:33   |  #15  
Taze Üye
6 mesaj

Thrystan, Aether, barguti adlı okuyucularına (ya da bilgisayar kullanıcıları ya da yazılımcıları) bir tür yanıttır.

Öncelikle kendimi kısaca tanıtayım. Ben Grafikerim... Şu an kendi kendimi (piyasa ortamlarından dolayı) emekli etmiş (ücretsiz izinli gibi) bir Bilgisayar Kullanıcısı, bir Grafiker, Bir Tasarımcı vs vs.yim. Çoook uzun zamandır bilgisayarla iç içe olduğumu belirtmek isterim. Yazılımdan çok fazla anlamam. Teknik anlamda, ehhhhhh... İş başa düşerse kasayı açarım (ki tercih ettiğim bir durum değil) ve birşeyleri yapmaya çalışırım...

Bilgisayarın gelişmesine an be an tanık olan sayılı kişilerden birisi olduğumu söylebilirim. Şu an 43 yaşındayım. Ben Grafikerlik mesleğine ilk atıldığımda piyasada ne Mac ne de PC vardı. O zamanlar Amiga 500-1200-3000 serileri vardı ve genelde oyun için kullanıyorlardı. Tabii ki günümüzdeki oyunlara bakarsak çok basit oyunlar idi. Bildiğim kadarı ile Worm adlı oyun bir Klasik Amiga oyunudur ve o zamanlar şimdiki gibi 3D'li felan değildi. Neyse, konumuzu dağıtmadan anlatımıma devam etmek istiyorum... Amiga'yı herkes (ya da pekçok kişi) oyun bilgisayarı olarak kabul görürken ben o bilgisayarla aylarca çizgi film üretiminde çalıştım. Haa kaliteli miydi çizimler ya da çok mu güzeldi, hayır. Elbette günümüzün animasyonları ile ya da bir ekibin oluşturduğu bir çizgi filmle kıyaslanmaz elbette ama söylemek istediğim herkes oyun bilgisayarı gibi gördüğü bir bilgisayar ile ben ekmek parası kazanıyordum... O zaman ne Mac ne de PC'den bir eser vardı. Üstelik Amiga dediğimiz bilgisayarda günümüz Mac ve PC'sinin Windows platformu vardı... Pardon PC vardı sanıyorum ama Windows işletim sistemi diye birşey yoktu... Bildiğim en iyi çizim programı yanlış hatırlamıyorsam PW diye birşey idi... Mono ekran ya siyah beyaz ya da siyah zeminde yeşil ekran. Böyle PC'ler vardı. Basit muhasebe yazılımları dos tabanlı çalışıyordu PC'ler... Mac'ler yoktu piyasada...

Sonra zaman geçti. Mac'ler çıkmaya başladı. Geliştiler geliştiler. Ben Bu arada Amiga ile çalışmayı bırakmıştım. Sonra birlikte Amiga'larda çalıştığım arkadaşım (patronum demek daha doğru olur) bir gazeteye girmiş (Son Havadis), beni de yanına çağırdı. İlk Mac ile orada tanıştım. Ama hiç birşey bilmiyorum Mac hakkında. Uzay gemisinin içerisinde gibi bakıyordum ekrana ve klavyeye... Benim çizimim eskiden beri iyidir. Bugünkü grafik bilgim ve yeteneğimin (diyelim) temeli bu el çizimime dayanıyor. Bu gazeteye giren arkadaşımdan kendisine bir tane yardımcı bulmasını istemiş olmalılar ki o da beni çağırdı. Bana, şurdan şunu yapacaksın burdan bunu diye birkaç birşey gösterdi. Başladım çalışmaya... Takıldıkça sordum tabii... O zamanlar günümüzdeki gibi ne bilen var (bilen varsa bile ne söylüyor ne de gösteriyorlar) ne de kurs anlamında birşey var. Deneye yanıla, hata yapa yapa öğreniyorsunuz birçok şeyi. Bu hem iyi hem de oldukça pahallıya patlayan bir öğrenme metodu inanın. Neyse, kısa zamanda ben Macintosh'a adapte oldum. Buradaki görevim, gazetedeki günlük döviz kurlarının inişini ya da çıkışını grafiksel olarak hazırlamak ve gazeteye yetiştirmek idi. Bir de günlük karikatürleri scan edip renkliyordum, o zamanki Photoshop 4.0 (idi herhalde). Şimdi CS4 kullanıyorum (nereden nereye)... :) Ama gözünüzün önüne getirdiğiniz ya da gazetelerde gördüğünüz ufak bir grafiğin çalışması baskıya zor yetişiyordu. Grafik için ise FreeHand kullanıyordum (Aldus FreeHand 3.1)... :) Grafiker olduğumu söylemiştim. Mac, Freehand ve Photoshop ile ilk defa ve burada karşılaşmış ve çalışmaya başlamıştım. Tabii hatalar yapa yapa... Hata yaptığınızda onun yapılmaması gerektiğini ya da o şekilde yapılmaması gerektiğini öğreniyorsunuz. Bazı şeyleri soruyorsunuz işin içinde çıkamayınca ama herşeyi de sormak olmayabiliyor. Neyse... Ben bu şekilde Amiga'dan Machintosh'a transferimi gerçekleştirdim... O aralar PC hâlâ dos üzerinden çalışmakta... Windows'tan eser yoktu hâlâ. Ama ben artık Amiga'yı da unuttuğumdan (çalışmadığımdan) Mac'e adapte oldum. Bana gösterilenler gibi yapıyor, çalışıyordum... Keyif almaya başladım. Birşeyler yapıyor, para kazanıyordum. Sonra PC'ler Windows ortamına geçtiler. Önce Win 3.1 Sonra sırasıyla Win 95, Win 98, XP, Vista ve şimdi de Windows 7... Bakalım daha neler çıkacak... Tam bir Dinazor denilebilir mi bana bilemiyorum ama böyle işte. Ben XP kullanmaya devam ediyorum. Çünkü XP oturmuş bir işletim sistemi. Her ne kadar Microsoft desteğini çekmiş gözükse de ben randımanlı bir biçimde kullanıyorum. Bu arada Mac'lerde gelişti tabii. Önce Mac OS 8.0, 8.5, 9.0, 9.5, 9.8, Mac OS X... Mac OS X'in de üst sürümleri çıkmıştır ama ben Mac OS X çıktı PC platformuna geçmiştim çoktan. Mac OS X'e kadar hem PC hem Mac'i kullandım. Mac OS X ne zaman çıktı ben PC'ye döndüm Mac ile çalışmayı bıraktım. Haa yer yer Mac ortamı ile karşılaştığımda iş başa düşerse Mac'te yine çalışırım elbet ama tercihim PC'den yanadır inanın. Her ne kadar PC Mac'e göre çabuk çökse de PC'yi tercih ederim. Üstelik ben bir Grafikerim ve işim Mac gibi bir Bilgisayarda olması gerekir yönünde fakat ben böyle düşünmüyorum. Üstelik bu kadar zamandır Bilgisayar kullanıcısı olarak bunu söylüyorum.

Arkadaşlar, bir kere şunu bilmenizde yara var diye düşünüyorum. En iyi bildiğiniz yol en kısa olan yoldur. O yol uzun bile olsa sizin bildiğiniz bir yol olduğu için kısadır. En iyi hangi konuda pratikseniz o konudaki techizat alet ve edevatları kullanırsınız, kullanmak istersiniz.

Mac ve PC'ler... Bir de Linux'lar var ve başka pek de fazla kullanılmayan (ya da bilinmeyen diyelim) daha farklı sistemler... Yaygın olanlar Mac ve PC'ler. Eğer işiniz grafik ve tasarım üzerine ise Mac bu konuda daha avantajlı gibi görünüyor. Öyledir de. Fakat ben her iki sistemi de kullanarak söyleyebilirim ki çokta fazla bir avantajı sözkonusu değildir. Mac'ler çabuk çökmüyorlar çünkü Mac'ler herşeyi otomatik yapıyor. Kullanıcı hatalarını minimuma indirgenmiş bir işletim sistemidir. En büyük avantajı budur fakat herşeyi otomatik, sistemin kendisi yaptığından oldukça zaman kaybettiren bir sistemdir. Her ne kadar bitleri PC'ye göre yüksek te olsa kendi branşımla ilgili programlarla çalışırken buna tanık oldum. Şu an ki kullandığım sistemden önce bir sistemim daha vardı benim. PC almıştım kendime. O parayla inanın 2 tane Mac Pro alırdım, üstüne de para kalırdı. PC'ye harcadığım parayı gözönünde bulundurursak eğer. Bu aldığım PC'nin özelliklerine geçmeden önce birşeyi daha belirtmek istiyorum. Bu anlattığım zamanlarda yani henüz daha Mac kullanırken, PC ile tanışmadan evvel PC Teknik Servis Hizmetleri veren bir arkadaşım vardı. Hâlâ da kendisi bu hizmeti vermektedir. Bu arkadaşım çok duymuş Mac şöyle Mac böyle felân diye. Bir gün bununla karşılaştığımızda elinde bir Mac vardı (nasıl bir Mac çok hatırlamıyorum, geçmiş zaman). Bana sordu Sezai bu nasıl çalışıyor diye. Photoshop yüklü Freehand yüklü felân... Benim de branşım olduğu için hemen geçtim büyük bir keyifle bildiğim şekilde arkadaşıma gösterdim. Arkadaşım aldı fareyi klavyeyi, o da birşeyler yapmaya çalıştı felân. Ama PC'ci tabii kendisi... Biraz kurcaladıktan sonra dedi ki bana: "Sezai" dedi "çok hantal bu sistem. Çok uzun ve dolambaçlı yapıyorsun bu sistemde... İzin vermiyor birçok şeyi yapmana." Ben şaşırdım tabii böyle söylediğinde. Dedim "nasıl hantal ve yavaş?" Tabii Kendisi PC bildiğinden bu farkı görebilmişti kendisine göre. Üstelik arkadaşım yazılımcıdır da. Ben tabii yine aldım fareyi elime klavye felan. Dedim "bak gayet hızlı, neresi yavaş?" Bana, "gel" dedi. PC'nin başına geçtik. İlk defa orada PC ile tanıştığımı hatırlıyorum. Windows 95 olması lâzım. Masaüstü, Mac ile kıyaslanamayacak kadar berbat idi. Beğenmedim tabii. Burun kıvırdım, görünce... Basit, estetik değil felân. Bir de Grafikerim ya. Neyse... Aynı Programların PC versiyonları vardı elinde... CD'den yükledi. Bak dedi bunlar da Mac'te kullandığın programlar. Bir de buradan çalış bakalım... Ben istemeye istemeye oturdum PC'nin başına... Birşeyi yapmak için önce sevmen lâzım sonra da istemek lâzım. Ben ne istiyordum ne de hoşlandım. Neyse... Oturdum... Fare uçuyor... Görsel anlamda berbat bir masaüstü ve ikonlar fakat Bilgisayar dehşet hızlı, inanılmaz seri geldi bana. Mac'te bir köşeden diğer bir köşeye (çapraz) fare ile gidene kadar PC'de 3 kere aynı mesafeyi gidip gelebiliyordum. İnanın buna böyle şahit oldum. O zamanlar görselikle işlevlik arasındaki farkın pek farkında olmadığımdan bu hızlılığa takıldım. Hoşuma gitmişti hızlılığı ama görsel anlamda tatmin olmamıştım, hem de hiç. Estetik diye birşey yoktu PC'de. Hızlı olması güzel olmasına rağmen estetik açıdan hoşuma gitmemişti PC'ler. Bence Mac'çiler hâlâ bu görselde takılıp kalıyorlar gibime geliyor kanısındayım. Devam ediyorum. Mac'lerin hâlâ birçoğu tek butonlu fare ile çalışıyorlardır. Çift butonlu olanlarını da gördüm ama genelde tek butonludur. PC'de çift buton olduğunu yine arkadaşımın ofisinde PC'nin başına oturduğumda gördüm. Fare de öyle estetik bir fare değildi. Şimdiki fareler hariç tabii... :) Farenin çift tuş kombinasyonunu ilk o zaman gördüm. Macintosh'ta alt tuşuna basarak ulaştığın menülere PC'de hiç klavyeye dokunmadan ulaşabiliyordun. Bu da Mac'e göre bir + (artı) idi benim için. Sonra, hangi programın içerisinde olursanız olun Açma (Open), Kaydetme (Save), ya da Farklı Kaydetme (Save As) penceresinden dilediğiniz dosya ya da klasörleri bir yerden başka biryere kopyalayıp, taşıyabiliyor ya da silebiliyordunuz (masaüstüne gelmeden). Hâlâ Macintos'ta bir klasör ya da dosya silmek ya da taşımak için çalıştığınız programı gizleyip ya da küçültüp masaüstüne gelip, oradan da ait olduğu yere gelip oradan silebiliyorsunuz. Bazı programlarda bu dosya erişimine izin vermekle birlikte her programda yapabiliyor musunuz Mac'te bilemiyorum. Bildiğim her programda bu dosya ya da klasörlere erişime izin vermemesi. Bu hem iyi hem de kötü. Eğer çok iyi profesyonel bir kullanıcı değil ise yanlış silme ve kopyalama ya da taşımalara izin vermemesi iyi olabilir fakat ne yaptığını bilen bir kullanıcı için bir avantaj değildir. Bu bir dezavantaja dönüşüyor bu güvenlik (ya da yazılım eksikliği mi diyelim) türü. İsterlerse yapabilirler sanıyorum ama neden yapılmamıştır bilemiyorum tabii. Belki son MacOS X sürümlerinde artık bunu da gözönünde bulundurmuş olabilirler, bilemiyorum. Çünkü artık bir Mac kullanıcısı değilim. İş başa düşerse elbette kullanabilir, bildiğim programlarla çalışabilirim fakat karnıma kramplar giriyor Mac'te çalışmaya başladığımda... Buna çok şahit oldum.

PC ile bu tanışıklığım beni hemen Mac'ten elbette vazgeçirmedi ama kullandığım Mac hakkında kafamda soru işaretleri oluşmaya da başlamadı değil tabii... Adamdan saymadığımız bir PC oldukça seri ve inanılmaz bir performans sergilemesine tanık olmuştum. Macintosh'ta dolaylı yoldan (ya da benim bildiğim yoldan) yaptığım şeylerin daha seri daha hızlı bir şekilde ulaşılabildiğine tanık oldum. Ama hâlâ estetik kaygılarım vardı PC'ler hakkında... Sonra Win 98 çıktı. XP'nin çıkmasına yakın ortamım oldu ve ben ilk PC'imi aldım. Bu aldığım PC'ye verdiğim para ile iki tane Mac Pro alabiliyordum inanın. Ama neden PC aldım. Ben Mac kullanmaya devam ettiğim müddetçe PC de kullanmaya başladım... Her ne kadar estetik açısından gözüme güzel gelmese de işlevi oldukça hoşuma gitmişti. Aradığım programları oldukça kolay bulup erişebiliyordum. İnternet yeni yeni oturmaya başlamıştı. Mac'lerde internette dolaşmak, sörf yapmak PC'lere göre hiç te keyifli değil. Hâlâ da öyledir. Çünkü İnternet'in alt yapısı DOS'a göre yapılmıştır. Mac ise DOS değil Mac OS yazılımı diye daha farklı bir yazılım olduğundan bir türlü bu net ortamını Mac'lere oturtamamışlardır. Özellikle font sorununu çözmüş değillerdir diye biliyorum. Sanırım bu da klavye dizilimindeki farklılıklardan ileri geliyor. Herneyse, aldığım PC'nin özelliklerine bir göz atacak olursak, aklımda kaldığı kadarı ile P4 Intel işlemci, Asus Anakart RD RAM türü performansı oldukça yüksek olan RAM'lerden 4x256 1 GB'lik RAM'lerden almıştım. Bu Ram'lerin ve buna uygun Anakart 6 ay sonra durduruldu üretimi. Aşırı Profesyonel bir sistem olduğundan çok tutulmadı bu ürün. Ama ben almış oldum. En büyük RAM bellek 256 MB idi ve ben bunlardan 4 tane almıştım. Ve PC ortamında ilk 800 MHz olan RAM'lerdir. 2-3 tane HDD'im vardı, 7.200 RPM. Sonradan 250 GB'lık bir tane External Maxtor 7.200 RPM USB HDD aldım. Onu hâlâ kullanıyorum. Bu sözünü ettiğim makine tarih oldu tabii. Yeğenime bıraktım o bilgisayarı ve hâlâ kullanır. Fakat Anakartı yandığı için bilgisayarcıda parçalarını değiştirmişler. Sonradan farkettim. Eski performansı yok o PC'nin maalesef. Çünkü aynı parçaları bulmak mümkün olmadı pek. Bu işlemi yapan bilgisayarcı da kapatıp gitmişti işyerini. Neyse, Ben bunu ilk topladığımda (bilen bir arkadaşımın vasıtasıyla yapıyorum bunu tabii) 64 MB ekran kartları vardı. En büyük ekran kartı buydu. NVIDIA GeForce 64 MB ekran kartı. Ekran kartının da extra bir özelliği daha vardı, 3D gözlüğü vardı ekran kartının. Muhteşem birşey idi. Bir daha o gözlüklerden görmedim. Sanırım şimdi yeni yeni bu gözlüklerden extra yapıyorlar. Nette dolaşırken bazen denk geliyorum. Ama böyle gözlükle birlikte verilen bir ekran kartı görmedim bir daha. Sonra ekran kartımı yükselttim. 128 MB yaptım. hatırlıyorum, 200 $ para vermiştim ekran kartına... Oldukça pahallı bir ürün idi. Hâlâ da 200 $ az bir para değil, öyle değil mi?

Şimdi yazımı finale taşımadan önce bu topladığım sistem ile o zamanların en iyi Mac diyebileceğimiz bir Mac sistemi ile kıyaslamasını nasıl yaptığımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki sıkılmışsınızdır ama önemli. O yüzden bunu anlatmak istiyorum. Outdor işi yapan bir firmaya girmiştim. Bina giydirme, araç giydirme, totem tabelalar, büyük tabelalar yapan bir yer idi işyeri. Ben çoook Erikli araçlarının giydirmesini yaptım burada. Ama bilgisayardaki araç üzerine giydirme, plooterde baskıya hazır hale getirme işim. Bizzat Plooterda basma değil. Baskıyı yapan ayrıca arkadaşlar vardı. Ama baskıda işin basılması için öncelikle baskı olacak işin hazırlanması gerekir. Ben de o işi yapıyordum. Sonra seçimlerde çok partinin araçlarını otobüslerini giydirmişimdir.

Ben genelde masaüstü yayıncılık diye tabir ettiğimiz branşta çalışmıştım. Yani Outdor işlerine göre oldukça ufak ebatlı işler. En büyük ebat 70x100 cm (ya da 100x70 cm) olan poster afiş işleri idi. Outdor denince bu ebatlar oldukça büyüyor. Fakat çözünürlükler de ona göre (baskıya) daha ufak oluyor tabii. İşyerinde o zamanın en büyük, en iyi performanslı Mac'lerinden 3 tane vardı. Özelliklerini çok hatırlamıyorum ama oldukça iyi diyebilirim, o zamana göre. İşyerinde bu Mac'lerde iş hazırlıyorum. Evime geldiğimde ise topladığım PC'de birşeyler yapıyorum felân. Sizlere şimdi işyerinde yaptığım bir iş ile evde yaptığım aynı işe benzer bir işin durumundan söz edeceğim.

Seçim zamanı idi. Araçlar sıraya giriyordu giydirmek için. her aracın bizde ölçümlü çizimi olmadığından, elimizde örneği olmayan araç geldiğinde, önce bu aracı dijital resmini (o zamanlar dijital fotoğraf makineleri de yeni yeni çıkmaya başlamıştı) çekiyorduk. Sonra o aracın (otobüs) ölçülerini birebir alıyorduk. Mesela yandan bir resim, önden bir poz bir de arkadan bir poz. Gerekirse bir de diğer yanından bir poz olmak üzere 4 pozla otobüsü (aracı) görüntlüyorduk. Ölçüleri de bir yere not edip geliyorduk bilgisayarın başına (Mac). Resimleri bilgisayar ortamına atıp, aldığımız ölçüleri (otobüs) göz önünde bulundurarak boş bir döküman açıyorduk (Photoshop). Çektiğimiz ve bilgisayar ortamına aktardığımız otobüsün yandan olan resmini de bu açtığımız dökümana alıyorduk ve otobüsün boş dükümana attığımız resmi ufacık geliyordu. Bunu seçerek bir köşesinden tutarak (orantılı bir biçimde) büyütme işlemini yapıyorduk. Biz büyütme işlemini bu şekilde yapıyorduk ama bilgisayar bu işlemi yapamaya geçiyordu sonra. Yalan olmasın 20 dakika mı yarım saat mi bilemiyorum ama en az 20 dakika düşündüğünü, ekrandaki kum saatinin döndüğünü biliyorum. Biz komutu verdik ama otobüsün birebir ölçüsünü görmek için bilgisayarın bu işlemini bitirmesi en az 20 dakika ile yarım saat arasında değişiyor. Hele ki bir de çözünürlük biraz yüksek ise yandın. 40 dakika, 1 saati de bulabilir. Bu çalışma ve bekleme konusunda sıkıntı yaratıyordu tabii. Müşteriler sırada bekliyor ama bilgisayar yaparsa ben de aracın üstünü giydireceğim ve iş basılacak. Daha sonraları işi hızlandırmanın yollarını bana söylediler ama hiçbirisi aracın kendisini birebir büyütmek gibi olmuyordu. Bu konuda diğer çalışanlarla oldukça tartışmıştık. Neyse... Ben en iyi Mac'in 20 dakika ile yarım saat arasında yaptığı bu işlemi kendi evimdeki PC'de ne kadar zamanda yapabilirim diye bir merak etmeye başladım. Ve akşam oldu, eve geldim. geçtim Bilgisayarımın (PC) başına. Başladım yapmaya. Sonucu gerçekten merak ediyordum çünkü. Otobüsün ebatlarını söylüyorum ve dökümanın çözünürlüğünü. Bunlar bu işi bilenler için gerçekten önemli ayrıntılardır. 22x2.5 metre (72 dpi) otobüsün büyüklüğüne alacağımız ebat (Mac'teki ebat buydu). Ben burada 25 metreye 4 metre bir döküman açtım, çözünürlük 72 dpi. İçerisine de herhangi bir resim attım dökümanın. Bit kadar geldi. Küçücük. Sonra bu resmi tuttum ve döküman kadar büyüttüm. Burada amacım ufacık bir dökümanı dökümanın büyüklüğüne getirdiğimde (büyütme işlemini) ne kadar zamanda yapacağıdır. Seçtim ufacık dökümanı ve büyüttüm. Fareyi bıraktım. Saatimi de hazırladım, zaman tutacağım. O da ne? Ekranım bembeyaz oldu. PC'im dondu. Ekran dondu yani. Ne olduğunu göremiyorum. 128 MB GeForce NVIDIA (200 $) ekran kartım var. Ve ekran bembeyaz. Dedim bilgisayarım kilitlendi. Ama HDD'nin ışığı yanıp sönüyor. PC işlem yapıyor ama ekran kilitlendi. Bu arada saatime bakmaya devam ediyorum ama canım da sıkıldı. Reset düğmesine basacağım. Elimi reset düğmesine götürdüm. Bir taraftan da saatime bakıyorum ama diğer taraftan da "bu işi PC yapamayacak anlaşıldı" diye de düşünmeden edemiyorum... Canım oldukça sıkılmıştı. :(  Parmağım reset düğmesinde ama basamıyorum. Yani kabul etmek istemiyorum bir taraftan da... Saatime de istemeye istemeye bakıyorum tabii. Reset düğmesine basacağım ama bir taraftan da böyle, PC'lerin ekran donmalarına başka yerlerde tanık olmuştum. Ekran da birşey göremeseniz bile kendi içerisinde işlem yapmaya devam ediyor diye düşünüyorum. Bir kaç kez tanık olmuştum çünkü. Fakat kendi bilgisayarımda böyle bir donmaya ilk defa şahit oluyordum çünkü. Neyse, saniyeler ilerlemeye devam ediyordu. HDD'nin ışığı da yanıp sönmeyi kesti. Hiçbir hareket yoktu artık. Dedim "tamam kilitlendi bu." Bu arada daha bir dakika dolmamıştı. Ben bir kaç dakika bekleyip öyle resetlemeyi düşünmeye başladım. Kendi içerisinde yapıyorsa diye. Biraz daha bekleyeceğim, hâlâ bir hareket olmaz ise artık resetleyeceğim ve Mac'in büyüklüğünü anlamış olacağım diye bu düşüncelerle saatime bakarken birden ekranıma resim büyük halde geldi... İnanamadım önce... Saatime baktım 52 saniye. 1 dakika bile sürmemişti arkadaşlar. O zamanki en iyi performanslı bir Mac'in 20 dakikada yaptığı bir işlemi benim evimdeki PC'im 52 saniyede bitirmişti işi. Hee, işlemi yaparken göremedim, çünkü ekran kartımın (o zamanki teknoloji ile) kapasitesi yeterli değildi demek ki yaptığı işlemi gösteremedi. Fakat sonuç önemli benim için. Netice arkadaşlar.

Şimdi, Kendi branşımla ilgili üstelik Mac platformu ile ilgili bir örnekten söz ettim size. Kendi yaşadığım, bizzat test ettiğim bir olaydır bu. Şimdi kalkıp ta Mac şöyledir, PC böyledir diye yazılanlara mı inanayım yoksa kendi yaşadığım, tanık olduğum bu olaylara mı inanayım? Ne dersiniz?

PC'de kendi içerisinde çok çeşitlerle kafa karıştırabiliyor. Çünkü çok seçenek var. PC üzerine hergün yüzlerce binlerce parça üretiyorlar, program yazıyorlar, oyunlar yapıyorlar. Teknolojiye yetişmek mümkün görünmüyor. Ucuz PC var Pahallı PC'de var. Ama ucuz Mac yoktur. Neden çünkü markası var, adı var. Hâlâ eskiden beri Mac kullanan arkadaşlarım PC'nin Mac'e yetiştiğini kabullenmek istemiyorlar. XP sistemini gördüklerinde, Vista sistemini gördüklerinde ise şunu söylüyorlar. Mac'in görünüşünü taklit ediyor PC. Peki Mac neyin görünüşünü taklit ediyor size söyleyeyim. Amiga'nın masaüstünü taklit ediyor. Yani Amiga'nın masaüstü platformuna şimdiki masaüstünü adapte etmiştir, yani uydurmuştur. Bunu pekçoğunuz bilmez tabii. Ben biliyorum. Şimdi kalkıp da Mac'çiler PC için Mac'i taklit ediyor felân demesinler. Mac eskiden Mac idi. SCSI HDD'ler zamanında Machintosh'lar Machintosh idi. ne zaman IDEE HDD'lere geçtiler, PC RAM'lerini kullanmaya başladılar hatta bağlantıları bile PC'ye çevirdiler o zaman Machintosh Machintosh'luktan çıktı arakdaşlar. Yine Mac ama öyle Mac işte. Çünkü bundan birkaç yıl önce Microsoft bastı parayı Macintosh'un (Apple) %60'ını satın alarak kendi bünyesine kattı. İsterse bir anda ortadan kaldırabilir fakat büyük bir kullanıcı potansiyeli var neden kendi bindiği dalı kessin ki Microsoft. Amiga'yı bitirdiler ama iyi mi yaptılar, hayır. Amiga'yı bitirdiklerinde farkettiler iyi yapmadıklarını ama olan oldu bir kere... Aynı hatayı Mac'te neden yapsınlar... Yapılmış büyük bir hatanın örneği varken üstelik. Böyle fanatik Mac kullanıcıları varken Microsoft daha çok para kazanır bu Mac'çiler sayesinde. Mac ile PC'nin birçok özelliği ortaktır. Paylaştığı dökümanlar da buna dahildir. Neden olduğunu sanıyorsunuz? Hepsi de aynı yerden çıkmadır da ondan.

Mac belli platformlarda iyi olmakla birlikte PC ile kıyaslandığında (aynı özellikte Mac ve PC'den söz ediyorum) PC Mac'i birkaç kere katlar arkadaşlar. Sadece verdiğim bir örnek idi. PC sadece iş bilgisayarı değil, film izleyebiliyorum, en baba oyunlarımı (kendi şimdiki PC'mde) oynayabiliyorum. Mac'te kaç tane oyun vardır? Diyeceksiniz ki oyun oynamak için değildir Mac'ler. Mac'te de oyun yapıyorlar ama PC gibi değil. Boynuz kulağı geçer örneğindeki gibi. PC çoktan Mac'e yetişti de geçti bile ama bazı fanatik Mac kullanıcıları bunu kabullenmek istemiyorlar. Gerçek budur arkadaşlar.

Ben Yazılımcı değilim. Teknik servis hiç değilim. Ben paket kullanıcısıyım. Grafikerim. Yaptığım branş ile ilgili eğitim de veriyorum talep oldukça.

Hiçkimse bana kalkıp da Mac daha iyidir, PC daha iyidir masalını anlatmasın. Hangisinin daha iyi olduğunu anlayabilmek için her iki sistemi de kullanmak gerekiyor. Ondan sonra hangisinin iyi olduğuna öyle karar vermek gerekiyor. Estetik açıdan Mac'ler hâlâ iyidir, kabul ediyorum. Estetik, görsellik açısından PC'ler ne kadar yetişebilir tartışılır ama performans ve hız bakımından Mac'ler PC'ye zor yetişir.

Mac ve PC arasındaki bu hangisid aha iyidir'e yaşadığım, tank olduğum örnekler bunlarla bitmiyor ama yeri geldikçe diğer örnekleri anlatmayı daha uygun görüyorum. Siz okuyanları daha fazla baymayayım... :)

Anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar. Sorusu olan ya da diyecek birşeyleri olanlar yazabilirler. Ben buralardayım.

HicKimse

Süleyman.
23-05-2009, 12:53   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
HicKimse
Thrystan, Aether, barguti adlı okuyucularına (ya da bilgisayar kullanıcıları ya da yazılımcıları) bir tür yanıttır.

Öncelikle kendimi kısaca tanıtayım. Ben Grafikerim... Şu an kendi kendimi (piyasa ortamlarından dolayı) emekli etmiş (ücretsiz izinli gibi) bir Bilgisayar Kullanıcısı, bir Grafiker, Bir Tasarımcı vs vs.yim.

...

Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Yazınızın tamamını, baştan sona okudum. Size tamamen katılıyorum. Her ne kadar benzetme başka birşey için kullanılsa da; bir Mac sistem almak, bana göre, bir bardak süt içmek için inek satın almaya benziyor. Diye düşünüyorum...

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 23 Mayıs 2009 12:54
Kapalı Hesap (53751)
23-05-2009, 13:15   |  #17  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj
HicKimse
Çünkü bundan birkaç yıl önce Microsoft bastı parayı Macintosh'un (Apple) %60'ını satın alarak kendi bünyesine kattı. İsterse bir anda ortadan kaldırabilir fakat büyük bir kullanıcı potansiyeli var neden kendi bindiği dalı kessin ki Microsoft. ... Böyle fanatik Mac kullanıcıları varken Microsoft daha çok para kazanır bu Mac'çiler sayesinde.
Bu bilginin kaynağını gösterebilir misiniz diyecektim ama, bu bir bilgi değil saçmalık olduğu için böyle bir saçmalığı ilk kez sizden duydum diyorum.

Konuya gelince herkes kendi açısından bakmış tamam fakat bazı arkadaşlar Mac kullananları akılsız olarak bile tanımlayabilmiş zaten bu ülkede bir akıllı onlar var...

PC mi Mac mi? Mac diyorum çünkü:

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 23 Mayıs 2009 13:29
Süleyman.
23-05-2009, 13:18   |  #18  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Çünkü bundan birkaç yıl önce Microsoft bastı parayı Macintosh'un (Apple) %60'ını satın alarak kendi bünyesine kattı.

Yazacaktım, unutmuşum; ben de böyle birşey olduğunu ilk sizden duyuyorum...

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 23 Mayıs 2009 13:20
MBTGROUP
23-05-2009, 13:36   |  #19  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

Hiçkimse ne yazdın öyle ,ergenekon gibi:D
Mac de kendi çapında iyi,pc de.

Ahmet Ertuğrul
23-05-2009, 17:49   |  #20  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
CHIP Online
...Örneğin MacBook Air, CS tarafından 100 üzerinden 60 puan aldı ve karşılaştırıldığı HP dv3-1075'i 5 puan ile geçti. CS'nin dikkat çektiği nokta ise HP'nin ABD satış fiyatının 850 dolar, MacBook Air'in ise 2300 dolar olması.
5 puanlık farkta ortaya çıkan fiyat farkına bakın.
CHIP Online
Diğer tarafta 17 inçlik MacBook Pro 100 üzerinden 80 puan aldı ve karşılaştırıldığı Dell Studio S17-162B sadece 64 puanda kalabildi. Burada ise Dell'in 750 dolar, MacBook Pro'nun ise 2800 dolar olduğuna da dikkat çekildi.
%16 puan farkı. Az değil ama fiyat farkı yine aşırı.
CHIP Online
Consumer Reports sonuç olarak Mac'lerin çok daha performanslı cihazlar olduğunu ama fiyatlarının aşırı pahalı olması nedeniyle PC'lere tam olarak üstünlük sağladıklarını söylemenin zor olduğunu belirtti.
%100 katılıyorum.
CHIP Online
Bakalım Apple'ın bu konudaki [url=""]son girişimleri[/url] bu durumu değiştirmeye yetecek mi...

Kaynak: www.chip.com.tr

Bu arada Mac vs. PC reklamlarını çok beğeniyorum.Beğendim
CHIP Online
Tartışıyoruz: Sizce Mac'ler aşırı pahallı mı?
Evet.

Ahmet Ertuğrul
23-05-2009, 17:50   |  #21  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
cd-rww
http://www.uberreview.com/wp-content/uploads/ubersamsonite1.
Bu güzelmiş. Beğendim

Ahmet Ertuğrul
23-05-2009, 17:52   |  #22  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
barguti
http://www.pclabs.com.tr/2008/04/05/kim-once-hacklendi-komedisi/  yarışma ile ilgili bir haberde benden bu arada.
Haberin aslı için teşekkürler.Alkış

Ahmet Ertuğrul
23-05-2009, 18:02   |  #23  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
HicKimse
Thrystan, Aether, barguti adlı okuyucularına (ya da bilgisayar kullanıcıları ya da yazılımcıları) bir tür yanıttır...(çok uzun bir yazı)
Hoşgeldiniz.

Öncelikle yazınızın hepsini baştan sona okudum ve üşenmeden yazdığınız için sizi tebrik ederim. Ayrıca zevkle okuduğum bir yazı olduğunu da belirtmek istiyorum. Özellikle resete basacağınız bölüm çok gerilimli olmuş. Ağzı kulaklarına varıyor

Yazınızla ilgili bir eleştiride bulunacağım. Yazıda anlattığınız en son pc-mac karşılaştırmanız bir hayli eski sanırım. Çünkü uzun zaman önce olduğunu ve mac'in nasıl bir şey olduğunu bile hatırlamadığınızı belirtmişsiniz. (otbüsleri giydirme işiyle ilgili olan). Diğer karşılaştırmalarınız da eski, sizin karşılaştırmanızdaki bilgisayarınız zamanının en üst seviye toplama bilgisayarı gibi duruyor. Onu iş yerinizdeki Mac'le karşılaştırmışsınız. Önemli olan aynı karşılaştırmayı bugün yaparsak nasıl bir sonuç alacağımızdır bence. En iyi toplama pc'ye Vista ultimate kuralım(windows 7 daha rc olduğu için, ya da neyse tam bilmiyorum), piyasadaki en iyi Mac'le test edelim. Önemli olan bunun nasıl bir sonuç vereceğidir bence(sizin karşılaştırma mantığınızla).