Bir Konuya Açıklık Getirelim!

asdwer123
24-08-2011, 22:28   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
556 mesaj

Öncelikle merhaba arkadaşlar,

Evet, sizin de bildiğiniz gibi forumda çok fazla boş yere açılan konu var ve sizden ricam bir konu açıp o konuya beklediğiniz cevap gelmeyince bin tane daha konu açıp beklediğiniz cevabı alana kadar konu açmaya devam etmemeniz. Lütfen daha dikkatli olalım.

Bir başka konu daha: BİLMEMEK AYIP DEĞİL ÖĞRETMEMEK AYIPTIR. Ben ve arkadaşlar elimizden geldiğince konu hakkında fazla bilgisi olmayan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Forumda böyle konuların daha az açılması için size açtım bu konuyu.

Şimdi bir ekran kartının bilgisayara uyması anakarta göredir. Ekran kartı 16x pci-express ve anakartınızda da 16x lik bir pci-express slotu varsa uyar. Ekran kartı 8x, anakartda da 8x lik pci-express slotu varsa uyar.

Ayrıca bilgisayarın performansı da işlemci ile ekran kartının uyumuna göre değişir siz pentium4 işlemcili sisteme 6990 takarsanız bilgisayarınızdan çıkan kokuyla kafayı bulabilirsiniz. ama siz core 2 duo gibi bir işlemciye 5830 gibi bir ekran kartı takarsanız süper uyum olur yada it 2500k ile 6850 falan süper uyar.

Laptoplarda ekran ne kadar büyükse şarj o kadar çabuk biter. Bir de 6790 veya alt model ekran kartları bulunan bir laptop ile nvidia 5xx chipsetli bir ekran kartını mutlaka karşılaştırmayın nvidia daha iyidir.

Ekran kartlarında veriyolu (bit) çok önemlidir ve performansda çok büyük artılar yaşatır. Ne kadar büyükse o kadar iyidir. 256 bit ile 128 bit arasında çok büyük fark vardır. 'gddr' da ekran kartlarında çok önemlidir ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Örneğin; gddr5 256 bit ekran kartıyla gddr3 ekran kartını karşılaştırmayın hem bit olarak hem de 'gddr' olarak fark ortadadır.

Ekran kartı bellek (ram)'i fazla önemli değildir. Siz gddr5 256 bit 2gb ekran kartını görünce direk dalıyorsunuz :) belleğe fazla takılmayın :)

Bazı ekran kartı markaları vardır ama bunların en bilinenleri ve soğutucularıyla tanınanları: msi, asus, xfx, sapphire, zotac, palit ve powercolor dur. Bazıları çekirdek ve bellek hızına önem verirken(msi) bazıları soğutmaya önem verir(asus). Powercolor ise çok kral markadır ama bu aralar fazla gözde değil. xfx ise ülkemiz pazarına yeni girmiş bir ürün soğutması ve görünüşüyle bizi bizden alan bir kart :) Tabi ülkemiz pazarına giremeyen bazı ekran kartları da var(evga, vortex) gibi.

Ramlerde 'ddr' çok önemlidir en yüksek ddr3 vardır ddr4 ler daha çıkmadı:) Yalnız karıştırmayınız ekran kartları 'gddr' ramler 'ddr' dır. mhz olarak en yüksek mhz yi seçmekte fayda var fakat cl7 133 mü cl9 1600 mü derseniz cl7 derim çünkü cl ne kadar düşükse o kadar iyidir.

Hard Disk'lerde cache (önbellek) çok önemlidir 64 mb cache 32 veya diğerlerine göre çok daha iyidir. Bu cache denen şey işlemcilerde de vardır ne kadar yüksek o kadar iyidir. Bir kere gittiğin yeri hatırlarsın ya cache de böyle bir şey mesela crysis 2 gibi bir oyunu sık sık açıyorsunuz. Cache bunu belleğinde tutar ve önceki açılıştan hatırladığı kadarıyla daha hızlı bir açılış sağlar.

İşlemcinin anakarta uyumu soket e göredir mesela anakart 1155 soket ise ve alacağınız işlemci de 1155 soket ise uyar ama değilse uymaz.

am3+ yazan anakartlar amd marka işlemcilerin 1100t'den sonra çıkan işlemci ailesini destekler.(bulldozer gibi)

Bazıları bulldozeri bekle sistem toplama falan diyor bence bulldozeri bekleyin evet ama bulldozer çıkınca büyük ihtimalle pahalı olacağından bulldozer çıkınca da düşük model işlemcilerin fiyatı düşeceğinden bekleyiniz.

...Veeeeeeeeeeeeeeeee geldik en önemli ve son konuya!!! Şimdi arkadaşlar bir konu açıyorsunuz ve başlığı 'bana pc toplayın' veya benzeri bir şey koyuyorsunuz. Konuya da sadece "bana bir pc toplayın" diyorsunuz arkadaşım şimdi sen bütçe belirtmezsen, istediğin özellikleri belirtmezsen biz sana nasıl yardımcı olalım akıl var mantık var. Hani özellikler değil de en azından bütçenizi belirtirseniz yardımcı olabiliriz. Ama bir pc toplamamızı istediğinizde lütfen bütçenizi ve istediğiniz özellikleri yazınız. Bir örnek: "merhaba arkadaşlar bana bir bilgisayar toplar mısınız bütçem 1500 TL, işlemci olarak amd istiyorum monitör olmayacak, anakart usb 3.0 destekli olsun crossfire destekli olsun am3+ desteklesin" gibi bir şeyler yazın ki daha kolay yardımcı olalım.

Power supply olarak sorularınızı veya bilgisayar ile çözemediğiniz soruları yine sormaya devam edebilirsiniz ama burda yazdıklarım hakkında yine fazla bir soru gelmezse çok sevinirim. Destan gibi yazdım biliyorum ama umarım yararşı olmuştur ve en azından son yazdığım altı çiziliyi okuyunuz. Olumlu, olumsuz eleştirilerinizi bekliyorum. Sonuçta bu bir forum ve bütün görüşlerinize ihtiyacım var. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. İyi forumlar, iyi akşamlar.

Saygılarımla...

faceman
24-08-2011, 22:33   |  #2  
faceman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,591 mesaj

vay adswer kendim yazdım sandım ha :) ben de yazdıklarının bazılarından şikayetçiydim iyi oldu yazdığın okuyup konu açsınlar

asdwer123
24-08-2011, 22:41   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
556 mesaj

saol kardeşim elimden geldiğince yazdım umarım daha dikkatli olurlar :)

adem-t
24-08-2011, 23:04   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
793 mesaj

ellerine sağlık kardeşim aklımızdan geçenleri yazmışsın eyvallah:)bu arada Türkçemizi de forumlarda güzel kullanalım..

asdwer123
24-08-2011, 23:19   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
556 mesaj

teşekkürler kardeş de ben de o projeyi destekleyen birisiyim sadece hızlı yazdığım için yazım yanlışları olmuş, yazım hatası yapmış olabilirim hatalarım için özür dilerim

infazci6100
24-08-2011, 23:27   |  #6  
infazci6100 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,108 mesaj

ellerine sağlık goz atdım eksıksız bılgı bunların tam tersını savunan ınsanlar olmasa bıde.eklemek ıstedıgım bıseyde yazında deyındısyen yinelıyım konu baslıkları konuyla alakalı olursa yardım bakın lutfen help gıbı abuk seyler olmazsa daha ıyı olur

Kapalı Hesap (200174)
25-08-2011, 00:09   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

Güzel emeğine Sağlık....

asdwer123
25-08-2011, 00:16   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
556 mesaj

teşekkür ederim arkadaşlar

Eziotore
25-08-2011, 00:48   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
293 mesaj

doğru yerlere değinmişsin , bende senin gibi düşünüyorum ! 

asdwer123
25-08-2011, 12:45   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
556 mesaj

teşekkürler :)