Bir Overclock Bilmecesi Lütfen Yardım !

bulferan
11-03-2008, 16:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
244 mesaj

Arkadaşlar , overclock konusunda mütevazi bir kullanıcıyım. O kadar mütevaziyim ki , overclock sayfasındaki voltajsız overclock yaptım nasıl olmuş başlıklı yazıma ssadece 1 yanıt gelmesinden anladım ki , yaptığım voltajsız frekans arttırımı meğerse overclock yapılımış sayılmıyormuş. Bunun üzerine biraz daha konu üzerine yoğunlaştım. Şu an sistemimde default 1.35 olan cpu voltajını 1.425 e çektim. Bu sayede işlemcim 9x400=3600 Mhz de çalışıyor. Artık bu değeri günlük kullanıyorum. Bu arada G(MCH ) yani kuzey köprüsüne de +0,2 voltaj verdim. Ramlara gelince onlar doğal hızında çalışıyor. Ancak 5-5-5-18 olan gecikmeleri 4-4-4-12 ye çekmeyi denedim ve oldu da. 1 haftadır sorunsuz kullanıyorum. Gerekli olduğundan emin olmasam da belleklere de +0,05 voltaj verdim. Belleklerde soğutucu olmadığını belirteyim. Kasada yanda ve önde 2 adet 12 cm lik fan var. Arkada da 8 cm lik ekstra bir fan daha mevcut. Şu anda iki önemli sorum var.
1. Bellekleri 4-4-4-12 ye çekmekle riske atmış oluyormuyum ? Bu halde soğutucu takmam gerekir mi ?
2. İşlemciye overclock uygulamadan önce , power düğmesine bastığımda normal şekilde windows ekranına ulaşıyordum. Overclocktan sonra power düğmesine bastığımda, sistem 2sn çalışıp bios ekranına gelmeden 1 sn süreyle duruyor. Kendini yeniden başlattıktan sonra windows ekranına ulaşıyor. Sistem kullanımdayken bilgisayarımdan yeniden başlat komutu verdiğim zaman, ilk sistem açılışındaki durup yeniden başlama olayı olmuyor. Sistem normal yeniden başlatma yapıyor. 1 hafta içerisinde , donma , kasma aşırı ısınma gibi problemlerin hiç birini yaşamadım. Sizce ilk açılıştaki bu durum normal mi, yoksa ben overclock yaparken bazı ayarları eksik mi yaptım ?

Yaptığım bazı testlerğin sonuçları şöyle: Pc Mark 2005 de genel puan 7700 den , 8848 e çıkarken, işlemci puanı 7689 dan 9160 a çıktı. Memory testinde de 6100 küsürlerden 7010 puana ilerledi. 3D Mark 2006 cpu puanı 2680 den 3124 e çıktı. Cinebench 9.5 testi ise 19 saniyede sonuçlandı. Haziran 2008 de ekran kartını değiştireceğim için grafik puanlarını vermeye gerek görmedim.

Sözün özü her ne kadar 1 haftadır sorun çıkmamış olsa da ne olur olmaz diyerek ustaların fikrini almak istedim.
Usta overclockçulara yapacakları yorumlar için şimdiden teşekkür ederim.

erdem187
11-03-2008, 18:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,334 mesaj

merhabalar...
öncelikle verdiğiniz V ile sistem açılıyorsa güzel bir işlemciniz var demektir...şahsen bazı V yiyen öyle işlemciler oluyor ki ne ben söyliyim ne siz duyun...
bellekleri riske atmazsınız zaten üstüne fan üfletirseniz ramlerde bu fanlar bir nevi soğutucu görevi görür böylece V artırarak ramlerin mhz lerini artırabilirsiniz....yalnız daha fazla CL yani gecikme süreleriyle oynamayın sonra sistem açılmaz sonra bios falan resetlemeye kalkarsınız...stabillik kalkar...
2.si de X38 ve P35 anakartlarda herhangi bir overclock yapıldığında Voltaj koruması devreye girer sistem reset atar power düğmesine bastıktan biraz sonra...bende araştırıp buldum bunu..sizin bilgisayarınızda herhangi bir sorun yok...merak etmeyin sakın...kolay gelsin hocam...geçen seferde ben cevap verdim bu seferde ben verdim....:)...
+olarak işlemciyi fazla zorlamayın bence 3.6 iyi bi değer günlük kullanımda gerçi ben bana E8400 gelince ne yapıcağımı merak ediyorumKahkaha

bulferan
12-03-2008, 16:44   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
244 mesaj

Size çok teşekkür ederim. Rahatladım doğrusu. Zaten 3.6 Ghz den ötesini stok fanla zorlamak gereksiz bir risk almak olur diye düşünüyorum. Bu arada ben de Fener liyim. Sevilla zaferi herkese kutlu olsun

erdem187
12-03-2008, 16:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,334 mesaj

:)..

game over
30-03-2008, 19:49   |  #5  
Yıllanmış Üye
234 mesaj

bişey sorcam bu yaptığınız o/c oyunlarda ne kadar bir performance etkiledi??
umarım o/c zevk işi deildir.
bende yapınca oyunlarda bir etkisi olmazsa çk uzulcem :s

1ol3irol
30-03-2008, 20:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

elbette o.c sadece zevk işi değildir. performansı arttıran bi uygulamadır. oyunlarda da etkisi göstermektedir

bulferan
30-03-2008, 23:07   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
244 mesaj

Elbette performans artışı hissedilir derecede oldu. Bir de ben bu konuyu açtığımda sistemde Sapphire 2600 Pro GDDR3 vardı. Şimdi bu ekran kartının yanına imzamda gördüğünüz gibi MSI HD 2600XT geldi. Ekran kartları çiftlendi. Ayrıca sistem belleği de 2 GB dan 3 GB a çıktı. Kingston'un ddr2 800 value ramlarını herkese tavsiye ederim. default bellek hızını arttırmadığınızda bu bellekler , gecikmeleri 4-4-4-12 çekmenize hiç itiraz etmiyorlar. Sistem açılışından, kopyalamalara, oyun açılışlarından çoklu işlemlere kadar her alanda isteklerinize çabuk yanıt veriyor sistem.
Kısacası risk sınırlarını iyi bildikten sonra overclock harika bir şey. Tabii overclockta kasanın büyüklüğü, sistem soğutma durumu , power supply gibi öğelerin iyi durumda olması gerekiyor. Biostan da belli ölçülerde anlamanız şart.

JöNTüRK
03-04-2008, 03:45   |  #8  
Üye
60 mesaj

Evet Soğutucuları Geri Takmalasın.Byle Çalıştırıyorsan Ramlerini riske atmısş oluyorsun.