Bir ürünü almaya ilk gidenlerden misiniz?

CHIP Online
24-01-2011, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Adınızın ilk harfinin ne olduğu, sizin hakkınızda çok ilginç bir detayı da ortaya çıkartıyormuş...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/bir- ... -misiniz_24801.html

Resimlerle: Bilimin cevap bulamadığı 10 basit soru

Yıllardır çıkan bir ürünü ilk alıp denemek isteyen, modayı yerinde ve zamanında takip eden bir insan mı oldunuz? Aslında nedenini tam olarak anlayamadığınız bu içgüdünün sebebini araştırmacılar buldu(!).

Tüketici Araştırmacıları'nın yaptığı geniş çaplı bir araştırmaya göre; soyadı, alfabenin son harfleriyle başlayanlar yeni çıkan ürünleri hemen satın almak istiyor. Özellikle alfabenin ne kadar sonuna doğru gidilerse ilk olma isteği de o kadar artıyor. Yani çok para harcadığınızı düşünüyor ama yine de iPhone 4'ü çıktığı gün almadan yapamıyorsanız suç, soyadınızı "Yurt, Zaferoğlu ya da Züğürt" koyan dedelerinizden başkası değil.

Araştırmacılar bu çılgın tespiti ise; bazı insanların normal hayatta özellikle de akademik hayatta, soyadlarının baş harflerinden dolayı hep listelerin sonunda yer almalarına bağlıyor. Bu yüzden liste olmayan herhangi bir yerde bu kişiler ilk olmak istiyor. Alfabenin ilk harflerini soyadlarında taşıyanların ise, ilk olma gibi bir duyguları genelde bulunmuyor. Araştırmanın evlenen bayanlarda kızlık soyadlarına göre yapıldığını da belirtelim.

Tabii yurt dışında çoğu listede, soyadı isimden önce kullanılsa da, ülkemizde genellikle ilk adlarımız kullanılıyor. Bu yüzden bu testi adınızı düşünerek de yapabilirsiniz.

Tüm konu: Bir ürünü almaya ilk gidenlerden misiniz?

Resimlerle: Bilimin cevap bulamadığı 10 basit soru

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Siz de isminizle bu araştırmaya uyumlu musunuz?

uGuR.uK
24-01-2011, 21:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

biton sallamasyon şey gördüm okudum ama bu kadar g.tünden uydurma birşey daha yok valla, helal olsun adamlara :)))

Kapalı Hesap (172709)
24-01-2011, 21:45   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj
Alıntı: uGuR.uK  
biton sallamasyon şey gördüm okudum ama bu kadar g.tünden uydurma birşey daha yok valla, helal olsun adamlara :)))
Beğendim  bu kadar g.tünden uydurma birşey daha yok  Beğendim

benced sence

artı hangi alfabe  latin  kiril  arapça  çin alfabesi  hint alfabesi

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (11) ~ 24 Ocak 2011 21:45
Ezl_07
25-01-2011, 19:35   |  #4  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
70 mesaj

Eee benim soyadım Yıldırım ama hiç öyle takıntılarım yoktur almak isterim ama ilk almak gibi bi çabam da olmaz araştırmayı yapan biraz atmış haa şurası doğru hep listenin sonlarında olmak biraz sıkıcı....XD