birden kapanıp açılma

HPQ-User
08-03-2009, 19:33   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

bugra sormuş:
bilgisayar aniden kapanıyor ve 3-5 saniye içinde tekrar açılıyor fakat güvenli modda açtığımda böyle bir sorun yok normal çalışma koşulunda bu şekilde. format attıktan sonra yaklaşık 1 gün boyunca böyle bir sorunla karşılaşmadım ve sonra yine başladı. ayrıca uzun süre sorunsuz çalıştıktan sonra ilk restini attıktan sonra açılış sırasında (boot yapınca sırasında yükleme yapılıp yapılmayacağını sorduğu sayfada) DES in kapandığı ve düzeltmem gerektiğini yazıyor ve enter a basmamı istiyo ve restler devam ediyor ama uyarı bi daha çıkmıyor bu DES nedir? bazen sistem açıldıktan sonra bazen açılırken bazende açılmadan rest ediyor. makineyi alalı 1 aydan biraz fazla oldu. yanlız akşam üzeri ramlerim slotlarını değiştirdikten sonra bi sorun çıkmadı şu an çalışıyor fakat düzelip düzelmediğinden ve yine aynı sorunu verip vermeyeceğinden emin değilim. everestle sistem sıcaklığına baktım ve 32-33 derece dolaylarında CPU sıcaklığı ayrıca fan devir hızıda 1250 RPM civarı. ayrıca bir sitede okudum benzer bir sorunla karşılaşan biri firewall ve antivirüsü yükledikten sonra böyle olduğunu yazıyor. bir türlü bir çözüm yolu bulamadım ve çıldırmak üzereyim. anakart ekran kartı slot problemi yüzünden garantiden yeni geldi ve böyle bir sorunla karşılaşmak canımı sıktı. sorun ne olabilir? fiziksel bir arıza mı sistemdeki bir uyumsuzluktan kaynaklı bir arıza mı ?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
gigabyte ep45c-ds3r. intel core2quad Q6600 2.4. kingston 2+2 gb ram. ati hd4850 512. ekran kartı seagate 500 hdd. colormaster 500 watt power. vista businiss service pack 1 (lisanslı). feel hurricane II kasa (üzerinde bir tane 8 bir tane 12 bir tanede 14 lük fan var).

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9.0.7) Gecko/2009021910 Firefox/3.0.7 (.NET CLR 3.5.30729)

kermenn
08-03-2009, 20:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
246 mesaj

bence sen boş durma formatla :D:D artı cift ram varsa tek ram kullanarak dene... son olarakta işlemcinin sıcaklıgını elinle kontrol et elini yakıyorsa işlemcinin fan ayaklarını ve jeli kontrol et sanırım bu saydıklaımdan bi tanesinden kaynaklanan bi sorun var
başka sorunu varsada okadarda muneccim deilim D:D:D:D

bugra_RS
08-03-2009, 21:06   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

hergünde format atılmaz ki ama :D bakalım ramlarin yerini değiştirdikten sonra sorun çıkmadı gibi ama bakalım biraz süre geçsin o zaman belli olur ayrıca işlemciye direk temastan kaçınmakla birlikta kasayı açıp bağlantıları ve işlemci fanının ayaklarını kontrol ettim. benim merak ettiğim sistemdeki kıl tüy bi hata yüzünden mi yoksa fiziksel bi arıza mı :S

bugra_RS
09-03-2009, 17:04   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

ayrıca uzun süre çalışıpta kendini restlediğinde ilk açılışta " DES is turned off!! please use DES application to turn it on again " uyarısı geliyor ve enter e basında pc başlıyor ama sonraki restlerde bu çıkmıyor. biraz araştırdım ama bi sonuç bulamadım bununla ilgili acaba ne olabilir ?

*** biraz daha araştırdım bu DES dynamic energy saver ın kısaltılmışıymış birden rest atıncada onu kapattığı için uyarı veriyormuş.

Son Düzenleme: bugra_RS ~ 09 Mart 2009 18:15