Birden kapanma problemi

HPQ-User
09-06-2008, 19:21   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

şüpheci sormuş:
bilgisayarı normal kullanırken bir anda kapanıyor. Kendini resetleyip tekrar açmıyor, tekrar açarken herhangi bi ses gelmiyor, kapandıktan hemen sonra açmaya çalışdığımda çoğunlukla açılmıyor biraz beklemek gerekiyor. Bu ne zamandır var sorunu bir türlü anlayamadım. Arkadaşlarımda da böyle sorunları duyuyorum fakat benimki devamlılık kazandı. Birde bi arkadaşımın işlemcisi yanmış acaba benim işlemcide yanarmı?. Arka fan çalışıyor, fazla ısınma yok, bilgisayarda kasılma yok, donma olmuyor, yani gerçekten can sıkıcı bi durum. Sorun işlemci fanından kaynaklıyo olabilirmi? yada ram den kaynaklanabilirmi? tam anlayamadım. Kapanmadan önce kapanacağına dair en ufak bir yazılımsal veya donanımsal sistem performans eksikliği görülmüyor. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
masaüstü pc, pentium 4 3 ghz işlemci, 512 mb ram, 256 mb radeon 9250 ekran kartı, philips dvd rewritable sürücü,

İnternet Tarayıcı: Opera/9.27 (Windows NT 5.1; U; tr)

Reborn91
09-06-2008, 19:30   |  #2  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

evet sorun işlemci ısınmasından olabilir.. öncelikle şu sorunları yönelt kendine..
-pcin genellikle herhangi bir program kullanırken veya oyun oynarkenmi kapanıyor.. eğer böyle ise %80 ihtimalle işlemci ısınmasıdır..

-pc kapanırken mavi ekranmı geliyor??
eğer boyle ise sorun ramlerde olabilir.. değişik ramler takarak bilgisayarını acmayı dene..

ama sorun sanırım ısınma.. bu yaz ayları hep boyle olur... :)

tirex_x
09-06-2008, 20:52   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
445 mesaj

merhaba
bilgisayarında ki problem 2 neden den olabilir
1- büyük ihtimal power supply
2- işlemcinin ısınması. İşlemci ısısına çeşitli yazılımlar ile kontrol edebilirsin.gerçi soruda işlemci soğutucusunda fazla ısınma yok yazmışsın ama ihtimaldir gene de.