Bluetooth kulaklıklar neden çok tutmadı?

CHIP Online
28-09-2009, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Cep telefonu kullanan herkesin bunu da kullanacağı düşünülüyordu. İşte gözden düşen teknoloji...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/blue ... -tutmadi_15149.html

Resimlerle: Lüks Bluetooth kulaklık

Yapılan bir araştırmaya göre Bluetooth kulaklık kullanım oranı geçen seneye oranla %43'den %29'a kadar geriledi. Avrupa'da ise günlük kullanım oranı %36'ya çıkmış gibi görünse de geçen sene bu oran %40'larda dolaşıyordu.

Strategy Analytics'de analist olarak görev alan Chris Schreiner konuyla ilgili düşüncelerini belirtti: "2008 yılından itibaren Bluetooth kulaklık kullananların oranı %27'ye kadar düştü."

Aradan geçen zamana rağmen Bluetooth kulaklık kullanımının neredeyse çok yaygın olması beklenilirken, üstüne üstelik bu oranın düşmesi sizce normal mi? Araştırmanın diğer bir yönü araç kitlerinin, Bluetooth kulaklıkların daha az kullanılmasına karşın artan bir kullanım oranına sahip olduğunu belirtiyor.

Fakat kullanımdaki bu düşüşü henüz beğenebildikleri bir tasarımın ön plana çıkmayışına bağlayan kullanıcılar da var. Aslında durum gayet basit, telefonu tutup kulağına götürmeyi yeğleyen kullanıcılar çoğunlukta...

Tüm konu: Bluetooth kulaklıklar neden çok tutmadı?

İzleyin: Samsung WEP 420 - Bluetooth Kulaklık

Resimlerle: Lüks Bluetooth kulaklık

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce kullanıcılar neden bluetooth kulaklığı sevemedi?

Murat.
28-09-2009, 16:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
948 mesaj

Çoğu kişiye komik geliyor görüntüsü. Kendi kendine konuşuyormuş gibi Ağzı kulaklarına varıyor

Bende alıp kullanmadım hiç. Yeterli özellik ve beklentileri sunmuyorlar, beklentileri karşılayacak seviyede olanlar ise yeni cep fiyatına.

Ciim
28-09-2009, 16:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
454 mesaj
Alıntı: mupek77  
Yeterli özellik ve beklentileri sunmuyorlar, beklentileri karşılayacak seviyede olanlar ise yeni cep fiyatına.
aynen bu kısma katılıyorum. ayrıca insanlarımız gün içinde çok konuşabilen kişiler değil malum faturalar... daha çok sevgilisi olanlara yarayabilecek alet.. takıcak telefonu 5-10 metre ötene bırakıcaksın. ama bu meretler tek kulakta ollunca sesin duyulmama ihtimali var gece gece kısık sesle konuşmalar nedeniyle.. normal çift kulaklık daha cazip :)

ParanoiD
28-09-2009, 17:30   |  #4  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
1,900 mesaj

Bence kaba duruyor.

Qromodynmc
28-09-2009, 17:45   |  #5  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 126
4,184 mesaj

geçende telin yanında hediye verdiler,ses kalitesi baya düşüktü,şahsen ben kullanmam daha fazla..

ZiraiEleman
28-09-2009, 18:41   |  #6  
Yıllanmış Üye
108 mesaj
Alıntı: punisher123  
geçende telin yanında hediye verdiler,ses kalitesi baya düşüktü,şahsen ben kullanmam daha fazla..

Katılıyorum.. Bende de vardı.. Ve sesi sanırım güvenlik nedeniyle dijital olarak iletiyorlar.. Bu da ses kalitesini fena düşürüyor.. Ve bir insan neden bluetooh kulaklık kullansın ki? Ses kalitesi düşük ve çoğunun ses çıkışı mono iken müzik dinlemek için de alınmaz..

Aslında teorik olarak 128kbps bir mp3ü saniyede 16kblık veri aktarımıyla aktarabilirsin.. Ancak bunun şifrelenmesidir, adreslenmesidir, hata kontrolüdür derken saniyede 20-30kb veri aktarımı gerekiyor tabi.. Bunu da her cihaz yapamıyor.. Acaba tüm cihazlarla uyumlu sürüm çıkartmak için mi yeni teknolojiden vazgeçiyorlar.. Daha çok şey eklenebilir ama yorum az ve öz olsun dimi.. :)

Batuhan Karsan 26
10-09-2011, 15:38   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

Bluetooth zaten şarjı sömürüyor.Bir mp3 player.Ohooo şarj dayanmaz.