BOOT CD NASIL YAPILIR

AYKANUS
18-10-2007, 16:25   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
329 mesaj

selam arkadaşlar ben bilgisayarı boot disketiyle açmak istiyorum ama disket sürücüsü yok bende CD ye hazırlamayı düşünüyorum nasıl yapa bilirim.

viking20
18-10-2007, 16:39   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Başlangıç CD'si nasıl yazılır?(Bootable CD)

----
Windows çökmesine karşın ACİL durum CD'si:
[Bootable Cd]
Knoppix v5.2 freeware,sistem kurtarma CD si olarak kullanımı yaygındır.

--
Ultimate Boot CD 4.1.1

--
Başlatılamayan bir sistemi kurtarma

Olağanüstü Durum Kurtarma Nasıl Yapılır?

Olağanüstü durum kurtarma için en iyi yöntemler:

---
hiren's boot cd v9.2

---
ERD Commander 5.0 - 2007

Pc’nizi boot edip bir işletim sistemi gibi CD’den açabilir ve dosyalarınıza ulaşabilirsiniz…Admin şifrelerini rahatlıkla bulabilir ve değiştirebilir firefox explorer ile internete bağlanabilir tüm verilerinizi rahatlıkla kurtarabilirsiniz. İndireceğiniz 51 mb’lık rar dosyası içinden yaklaşık 145 mb lık bir iso dosyası çıkacaktır. Bunu CD ye iso olarak yazdırın ve PC nizin biosundan cd’den boot edin.En güzel yanlarından biriside xp ortamındaki gibi rahatlıkla mouse kullanabilir ve partition’ları görebilirsiniz…
------
IsoBuster Kullanarak Boot Kaydı Çıkarma[Boot CD]:
Öncelikle IsoBuster programını bilgisayarımıza kuruyoruz. Ardından Windows XP (otomatik kurulum hazırladığımız işletim sisteminin CD’si) CD’sini CD-ROM’ a yerleştirip programı çalıştırıyoruz. Karşımıza gelen ekranda, “Track 01” bölümüne tıklatıp altında açılan “Bootable CD” seçeneğini seçiyoruz. İşlemin sonrasında, ekranın sağında “Microsoft Corperation.img” seçeneğine sağ tıklatıp “Extract Microsoft Corparetion.img” seçeneğini tıklatıyoruz ve CD boot kaydını öceden belirlediğimiz bir klasöre kaydediyoruz.Bu işlemi de bitirdikten sonra şimdi de CD’mizi bootable CD haline getirmek için “Nero Burning Room” kullanıyoruz. Burada dikkat edilecek nokta, kullandığımız Nero programının versiyonunun en az 5.5.9 olmasıdır. Nero programını Wizard kullanmadan çalıştırıyoruz ve karşımıza gelen ekrandan CD-ROM (boot) seçeneğini işaretliyoruz. Oluşturacağımız CD tipini seçtikten sonra ekranın sağında bulunan boot sekmesindeki “İmage File” seçeneğini tıklatıp daha önce çıkardıgımız boot kaydını gösteriyoruz. Bu işlemin ardından “Enable expert settings (for advenced users only!)” bölümünü işaretleyip “Kind of emulation” bölümünü “No Emulation” , “Number of loaded sectors” bölümünü “4” olarak değiştiriyoruz.İşlemin sonrasında, ISO sekmesine tıklatarak, bu bölümdeki “File name lenght” bölümünü “Max of 31 chars (Iso Level 2)” olarak değiştirip, “New” butonuna basıyoruz.Şimdi hazırlamış olduğumuz \xpcd klasöründeki tüm dosyları CD içerisine atıyoruz ve burn butonuna basıp CD yazma işlemini gerçekleştiriyoruz.
----
Windows XP Kur önyükleme disketleri nasıl edinilir:

Windows XP Home Edition SP2

(()
Windows XP Professional SP2

Son Düzenleme: viking20 ~ 20 Ekim 2007 21:40
AYKANUS
18-10-2007, 16:58   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj

Ultimate boot cd indirip cd yemi yazıyoruz

viking20
18-10-2007, 17:00   |  #4  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

sistemin çöktüğünde,başka türlü nasıl kurtarmayı düşünüyorsun?

Son Düzenleme: viking20 ~ 18 Ekim 2007 17:06
AYKANUS
18-10-2007, 19:09   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj

senin dediğin doğruda ultimate boot cd  dosyasını cd yemi yazdırıyoruz yoksa başka türlümü kullanıyoruz

cem123
19-10-2007, 23:44   |  #6  
Yıllanmış Üye
127 mesaj

waaww işte Viking20 kardeşimiz yine iş başında..böyle bir bilgi kaynağı arıyordum bende boot cd ler hakkında..
çok sağol kardeşim...
ellerine sağlık..:D

AYKANUS
23-10-2007, 15:14   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
329 mesaj

Cevabım biraz geç oldu bu programlar yasalmı hiren boot illegal bir program olduğunu duydum