Bot-ağı kapandı, binlerce PC aynı anda çöktü

CHIP Online
12-05-2009, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Kullanıcı verilerini çalarak beslenen bir bot ağı faaliyetine son verdi, binlerce PC aynı anda çöktü

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Bot- ... da-coktu_12703.html

"Zeus" bot ağının kapatılması bu ağa bir zararlı yazılım aracılığıyla dâhil edilmiş kullanıcıları hiç de istemeyecekleri bir durumla karşı karşıya bıraktı: Ağ, kapatıldıktan sonra yaklaşık 100.000 zombi-PC'nin tamamen çökmesine neden oldu.

Muhtemelen zararlı yazılımı oluşturanlar program kodunun içine bir kapatma düğmesi (killswitch) yerleştirdi ve bu da enfekte edilmiş PC'lerin kullanılmaz hale gelmesine neden oldu. Çöken PC'leri yeniden kullanılabilir hale getirmek için tek çözüm sıfırdan kurulum oldu. Bot ağı kapanma sürecine kadar zombi-PC'lerdeki finansal ve kişisel verileri ağın kurucusuna aktardı.

Ağın neden kapatıldığı hakkında kesin bir bilgi yok. Bazı  uzmanlar ağı kurucusunun yeterli miktarda veriyi toplayıp izlerini silmek için kapatma yoluna gittiğini düşünürken bazıları rakip bir grubun ağı ele geçirip devre dışı bıraktığını düşünüyor.

Tüm konu: Bot-ağı kapandı, binlerce PC aynı anda çöktü

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Çevrenizde böyle bir neden PC'si kullanılamaz hale gelen kişiler var mı?

ECHELON_
12-05-2009, 21:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

benimki çökmedi hala hayattıyım o zaman ben bu ağa üye değilim (aslında bu bot ağlaına üye olunabilinse yeni bir sektör doğar)

Thrystan
12-05-2009, 21:13   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
155 mesaj
SCARFACE_
benimki çökmedi hala hayattıyım o zaman ben bu ağa üye değilim (aslında bu bot ağlaına üye olunabilinse yeni bir sektör doğar)
Tam bir kapitalist gibi konuştun. Piyasada benzerleri var ama biz farklı bişey yapalım. Bot ağına üyelik sistemini getirelim. Hatta çeşitli kampanyalar düzenleyelim

-Bizbize Bot
-2 gün bedava Bot
-Quake Bot

falan filan... P

ECHELON_
12-05-2009, 21:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Thrystan
Tam bir kapitalist gibi konuştun. Piyasada benzerleri var ama biz farklı bişey yapalım. Bot ağına üyelik sistemini getirelim. Hatta çeşitli kampanyalar düzenleyelim

-Bizbize Bot
-2 gün bedava Bot
-Quake Bot

falan filan...

millet netten nasıl para kazanıyor mesela şöçyle olsa hackera bota müsait kiralık pc aylık 5o dolar  KahkahaKahkaha

H@ckerCesur
13-05-2009, 09:53   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

Öncülüğü yaparım. Bot serverini kurabilirim.

Bir de kefaletle üyelik sistemi getirriz. Gülümseme

Son Düzenleme: H@ckerCesur ~ 13 Mayıs 2009 09:53
Fireman_109
13-05-2009, 13:26   |  #6  
Fireman_109 avatarı
Üye
93 mesaj

Bot ağına üyelik sistemini getirelim. Hatta çeşitli kampanyalar düzenleyelim

ir de kefaletle üyelik sistemi getirriz. koptum :D

Mustafa Can
13-05-2009, 14:37   |  #7  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

evet ya iyi olurdu :)

ECHELON_
13-05-2009, 15:36   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

görüldüğü gibi girişimci zeka ile bot ağları sosyal ğaları geçecektir üye sayısı bakımından

lise arkadaşımı arıyorum hangi bota bakmalıyım şeklinde mesela hacker size arayıp bulsa :)))

Thrystan
13-05-2009, 16:29   |  #9  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

Birde böyle milleti rahatsız edenleri banlamak lazım...

"Abi kıza asıldım ban yedim. Yeni bir bot ağı bulmam lazım. :P"