BSA'dan korsan yazılım gerçeği...

CHIP Online
27-03-2009, 18:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

BSA son 2 ayda aldığı ihbar sayısını açıkladı, korsan yazılımın geldiği noktayı gözler önüne serdi.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/BSA- ... -gercegi_11755.html

Business Software Alliance (BSA)'ın 2009 yılının Ocak ve Şubat aylarında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde lisanssız yazılım kullanılımına ilişkin olarak aldığı ihbarların sayısı 800'ü geçti. Yılın ilk 2 ayında ulaşılan bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8'lik bir artışa karşılık geliyor. İhbar edilen sektörlerin başında hizmet sektörü geliyor. Hizmet sektörünü, sırasıyla mimarlık/tasarım, satış/dağıtım, mühendislik, üretim ve grafik sektörleri izliyor.

BSA'nın Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'dan Sorumlu Direktörü Georg Herrnleben yaşanan artışı değerlendirirken şirketleri lisanssız yazılımın zararları konusunda da uyarıyor. Herrnleben, "Haftada ortalama 100 ihbarın alındığını gözönüne alırsak, şirketlerin lisanssız yazılım kullanımının riskleri konusunda daha fazla bilinçli olmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Bölgedeki bu büyük artış birçok faktöre dayanabilir. Daha çok sayıda şirketin ekonomik durgunluk ortamında kendilerini riske atarak lisans bedeli ödemekten kaçınmaları ne yazık ki bu faktörlerin başında geliyor. Ancak, bu şirketler önemli bir noktayı atlıyor. Bugün karşı karşıya olduğumuz ekonomik belirsizlik ortamında, şirketlerin ayakta kalmaları için operasyonlarının ve varlıklarının sağlam olması büyük önem taşıyor. Maliyet düşürmek amacıyla lisanssız yazılım kullanan, şirketler aslında kendilerini daha büyük bir mali yükün altına sokuyor ve daha büyük bir risk alıyor; ayrıca operasyonları ve itibarlarının zarar görme olasılığını da gözardı ediyorlar."  sözleriyle artışı ve nedenlerini özetliyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Tüm konu: BSA'dan korsan yazılım gerçeği...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Korsan yazılımın artması krizle bağdaştırılabilir mi?

Süleyman.
27-03-2009, 18:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

Krizle ilgisi mutlaka vardır tabi. Ama korsan yazılım kullanımında açıklayıcı tek parametre kriz olmasa gerek:)

ilginch
27-03-2009, 22:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,635 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2008

ilgisi olabilir.
fakat korsan kullanımının düşmesi gibi bir şey söz konusu olabilr mi yavAğzı kulaklarına varıyor

Banned
28-03-2009, 04:39   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
232 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

o değil de afrikada açlıktan adamın kaburgaları meydanda birşey olsa röntgenini bile çekmeye gerek yok adam güneşin önünden geçse içinde ne var ne yok öğrenirsiniz...eee  bsa sen oraya on insanların canlarını mı almaya gittin???!!!!
yoksa şu resimdeki yakının mı olur: http://img264.imageshack.us/img264/3802/afrika5etae8.jpg    hayır o hayvan bile ölmesini bekliyor bir yerde sen ne yapıyorsun...çalışma izninin bile olmadığı yerlere gidip ahkam kesen bir şirket bu...en sonunda geçirteceksin herkesi linuxa olacağı o...ondan sonra microsoft ile kafa kafaya verip düşünürsünüz öyle...