Bu aletin asıl mantığı nedir?

hamann7725
13-11-2009, 00:24   |  #1  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2007

Merhaba arkadaşlar hepsiburada da gezerken şöyle bir cihaz gördüm.İlk defa bu tarz kapsamlı bir cihaz görüyorum ama aletin asıl mantığı nedir.Hani DVD player ın hdd takılıp extra donanımlarla güçlendirilmiş halimi yoksa media center gibi bir cihaz mı diyorum hani.. Özelliklerine biraz bakınca kafamda şekilleniyor ama hiç yakından gören veya kullanan arkadaş var mı? Şimdiden teşekkürler.
 
http://www.hepsiburada.com/-dark ... 3&productid=bd84567

recep34
13-11-2009, 00:46   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
413 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2007

mantık pc den çok dvd/divx playerların gelişmişi özelliği ise h264 ve mkv 1080 full hd uzantılı dosyaları oynatabilmesi.Ama böyle cihza niyetiniz varsa popcorn hour olana bakın.Bu aleti bilmiyorum ama popcorn kullananlar memnun.
Burda inceleme,


bu başlıktada üzerine 7-8 sayfa konuşulmuş.

hamann7725
13-11-2009, 00:56   |  #3  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2007

anladım çok sağol ama full hd televizyonum yok :) Allah onu nasip ederse inşallah bunuda alırız :)

Kapalı Hesap (135391)
13-11-2009, 12:50   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
2,758 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009

:) hamann7725 alırsın merak etme :)

aefe48
15-12-2010, 20:52   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2010

Akortek firmasının Türkiye’ ye getirmekte olduğu Dark Media Mania isimli media player’ ı ilk çıktığında, (tam olarak emin değilim ama) yaklaşık 1 yıl önce aldım. Bu cihazın iki tipi var, 128 Mb ve 256 Mb. Cihazı ilk alanlardan olduğum için benim cihazım 128 Mb, 1-2 ay sonra 256 Mb versiyonunu çıkardılar. Cihazı aldığımda iöine takılan bazı harddsikleri tanıyamama, network bağlantı sorunu (ne kadar uğraştıysam da Windows 7 kurulu olan bilgisayarımda, network’ e bu cihazı tanıtmayı beceremedim, sitede bu problem ile ilgili yazan çözümleri uygyulamama rağmen), bittorent sorunu, bazı filmlerde altyazının okunamaması gibi problemleri vardı ama yeni cihazdır, firmware güncellemesi ile bu problemleri çözerler deyip problemleri gözardı ettim. Bazı firmware güncellemeleri yayınlandı ama Akortek’ in forum ve destek sitesinde de görebileceğiniz gibi hiçbiri bu problemlere tam çözüm sağlayamadı, menü değişikliği, bazı intenet sitelerine ulaşım gibi göz boyayıcı özellikler eklendi. Cihaza harici bir harddisk bağlayarak film seyredebildiğim ve film indirmek içinde bilgisayarımı kullandığım için bu problemleri çok sorun etmedim, çünkü bu tarz bir cihazı uzun zamandır bekliyordum ve cihazdan genel olarak memnundum. Kullandığım cihaz son zamalarda bazı mkv filmleri göstermemeye başladı. Codec problemidir deyip Akortek' in forum ve destek sitesine girerek yeni firmware var mı diye baktım. Başka kullanıcılarda aynı problemden şikayetçi olduğunu gördüm. Site yöneticileri en kısa zamanda sorunları çözecek firmware'in çıkacağını vaat ediyorlardı. 07.12.2010 tarihinde firmanın destek sitesine girdiğimde sadece 256 Mb cihazlar için yeni firmware çıktığını gördüm. Siteye sadece 256 Mb cihazlar için firmware çıkmış olmasının çifte standart olduğunu belirten ve 128 Mb cihazlar için ne zaman firmware çıkacağını soran bir mesaj bıraktım (Mesajı aşağıda görebilirsiniz) .

aefe          Mesaj Başlığı: Sadece 256 bit için firmware çifte standart olmuyor mu?
Gönderilme zamanı: 14 Ara 2010, 12:10

Kayıt: 07 Ara 2010, 17:42
Mesajlar: 1         Yeni çıkan firmware' in 256 bit cihazlar için olduğu belirtiliyor, peki 128 bit cihazı olanlar ne yapacak. Bu tarz cihazlarda en önemli konu firmware güncellemesidir, sadece 256 bit cihazlar için firmware güncellemesi yayınlanması çifte standart olmuyor mu? Üstelik 256 bit cihazı olanlarda Bootcode probleminden şikayet ediyor. Yeni çıkacak 4.0 firmware' de sadece 256 bit ve yeni sürüm cihazlar için mi olacak? Eğer öyleyse bu nasıl bir firmware desteği, akortek eski cihazları çöpe atın size yenisini mi satalım demeye çalışıyor.
Bu tarz bir cihazı uzun süre bekledim, hatta bir ara kendime Multimedia PC bile toplamayı düşündüm. Sonra Dark Media Mania ile ilgili reklamları ve incelemeleri görünce bu ürünü almaya karar verdim. İlk alanlardan olduğum için kullandığım ürün ne yazık ki 128 bit ve ben firmware güncellemesi beklerken çıkan firmware' in yanında 256 bit ibaresini görüyorum. 256 bit daha fazla sayıda cihaz satılmış olabilir, fakat bir firmware güncellemesi yapılıyorsa her iki cihaz içinde yapılır ve aynı zamanda yayınlanır. Yeni çıkan firmware' in yanında 256 bit yazısını görünce hayal kırıklığına uğradım (ürün beta bile olasa her iki cihazada uymlu olmalıydı). Yeni çıkacak 4.0 firmware' de de umarım aynı şey yaşanmaz.

Alptuna Efe

Site yöneticilerinden aldığım cevap, her firmware güncellemesinde kullanıcıların 128 Mb ve 256 Mb cihazlar için güncelleme istediği, 128 Mb cihaz eski teknoloji olduğu için (1 yıl önce aldım cihazı) firmware güncellemesinin zor olduğu, istiyorsam 128 Mb cihazı satıp 256 Mb cihaz alabileceğim idi. (Cevap mesajını aşağıda görebilirsiniz)
       
       
kemal          Mesaj Başlığı: Re: Sadece 256 bit için firmware çifte standart olmuyor mu?
Gönderilme zamanı: 14 Ara 2010, 23:52

Site Admin

Kayıt: 25 Ağu 2007, 16:21
Mesajlar: 334         teknoloji ürünleri devamlı gelişir, yenisi çıkınca eskisine ücretsiz terfi uygulaması yapılmaz. 128MB-256Mb meselesi daha öncede konuşuldu ve aynı açıklamayı yaptık.

donanımsal olarak 128MB ürünlerin 256MB'a terfisi mümkün değildir. 256MB versyiona geçmek için 128MB oynatıcınızı satıp yeni modellerden satın alabilirsiniz.

her yeni firmware için üreticiden 128MB ve 256MB sürümleri isteniyor. 128MB'ın teknik kapasitesi yettiği ölçüde yeni firmware yayınlandıkça sizlerle paylaşacağız

Aldığım cihaz 1 yılda eski teknoloji oluverdi. Üstelik yayınlanan firmware yeni teknoloji olduğu iddia edilen bazı 256 Mb cihazlarda da çalışmıyormuş, (Akortek’ in forum ve destek sitesinde bu konu ile ilgili şikayetleri görebilirsiniz.) çünkü onlarında bootcode sürümleri “noon.0202.0023” küçük. Yani yeni teknoloji 256 bit cihazların bootcode sürümleri eski teknoloji. Internette yaptığım araştırmadan anladığım kadarı ile bootcode flash bios ile ilgili bir konu, yani ayni versiyon diye satılan cihazların flash biosları birbirinden fakrlı.
Akortek kendi sitesinde yer alan cihazın tanıtıtımında cihazın firmware güncellemeleri ile daima zinde olacağını vaat etmekte (Tanıtımı aşağıda görebilirsiniz). Ama benim 128 Mb cihazım ne yazık ki bu zindelikten nasibini alamamakta, çünkü eski teknoloji.


Güncellemelerle Daima Zinde!
Dark Media Mania gelişmeye açık yapısı sayesinde yeni yazılım (firmware) güncellemeleriyle ek özellikler kazanabilir. Türkçe menüsünün yanısıra Türkçe altyazı desteği de kusursuz olan Media Mania bugün ve yarın benzersiz bir ev eğlencesinin kapısını aralamanızı sağlayacak! Hep daha fazlasını isteyenlere Media Mania yeter!

Satarken, tanıtımlarıyla bir sürü vaatte bulanan Akortek firması 1 yıl sonra bu cihazın eski teknoloji olduğunu iddia edebiliyor.

Media player alacak arkadaşlara tavsiyem alacakları markanın firmware desteğinin iyi olup olmadığını iyice araştırmaları, çünkü bu tarz cihazlarda en önemli konu firmware güncellemeleri. Film sıkıştırma codec' leri sürekli gelişiyor ve bu noktada üretici firmanın değişen codec' lere adaptasyon için yaptığı firmware güncellemeleri büyük önem kazanıyor.
Asus, Novatron, Egrat, Pop Corn, Western Digital gibi daha tanınmış markaların ürünlerini tercih edin. Bu markalar kendi cihazlarını üretiyorlar ve sorunsuz firmware desteği sunuyorlar. Akortek firmasının  yaptığı gibi sağdan soldan toplanmış düşük kaliteli ve eski teknolojiye sahip parçaların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş cihazları Türkiye’ ye getirip bir de donanımsal olarak birbirinden farklı olan cihazları bundan habersiz olan müşteriye aynı modelmiş gibi satmıyorlar, bunun en güzel kanıtı en son yayınladıkları firmware’ in bootcode’ u belli bir sürümün altındaki cihazlarda çalışmaması. Bu cihazın aynısı (herşeyiyle bire bir aynı) olan cihazlar yurtdışında farklı marka adları altında satılmakta ve satan firmalar 128 Mb cihazlar için firware desteği vermeye devam etmekte. Tahminimce bu cihazlar Çin’ de no name üretiliyor ve çeşitli firmalar bu cihazları satın alınıp farklı isimler altında ülkelerinde pazarlıyor.

Bu yazıyı media player alacak arkadaşlara rehber olabilmek için yazıyorum ve bildiğim bütün teknoloji ile ilgili forum sitelerine göndereceğim. Umarım site yöneticileri yazımı yayınlarlar, başkalarının da benim gibi kandırılmasını istemem.