Bu anti-virüsün son kullanma tarihi geçmiş!

CHIP Online
29-08-2009, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Apple'ın Mac OS X Snow Leopard'a dahil ettiği anti-virüs bakın kaç zararlıyı yakalayabildi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/bu-a ... i-gecmis_14908.html

Resimlerle: Mac OS X 10.6 - Snow Leopard

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız Snow Leopard kendi anti-virüs'üyle geliyor haberinin üzerine şaşırtıcı bir detay ortaya çıktı. Daha Mac'e anti-virüs gelmesinin şaşkınlığını üzerinden atamayan kullanıcılar, sadece bayat virüsleri tespit eden bir yazılım yüzünden ikinci şoku yaşadı. Kullanıcılarını virüslerden korumak isteyen Apple'ın anti-virüsü sadece iki trojan belirleyebiliyor!

İkisi de oldukça eski olan zararlı yazılımların isimlerinin RSPlug.a ve Iservice olduğu ortaya çıktı. Bunlardan ilki 2007 Ekim tarihinde keşfedilmiş! Oysa Snow Leopard'ın anti-virüs yazılımında ikisi de yeni virüsler olarak görünüyordu.

Teknik olarak, Apple yeni virüs izlerini, güncellemelerle sunarak korumayı arttırabilir. Ancak Apple konuyla ilgili bir açıklama yapmış değil. Snow Leopard'ın anti-virüsünün işe yarar hale gelip gelmeyeceğini işletim sisteminin çıkışından bir süre sonra anlayacağız.

Tüm konu: Bu anti-virüsün son kullanma tarihi geçmiş!

İzleyin: Yeni bir Mac ; Mactini

Resimlerle: Mac OS X 10.6 - Snow Leopard

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Apple anti-virüs yazılımını becerebilir mi?

EbRaR ErDeM
29-08-2009, 13:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,217 mesaj

Becerebilir.

Son Düzenleme: EbRaR ErDeM ~ 29 Ağustos 2009 13:48
ReFeRaNSs
29-08-2009, 14:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

applenin işine laf etmem, bu şimdilik bulunan virüsleri yazanlar baya gülmüştür bu işe

Süleyman.
29-08-2009, 14:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Nasılsa Apple'a birşey olmaz diye ehemmiyet vermemişlerdir. Kahkaha

Toxic
29-08-2009, 19:40   |  #5  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

becerebilir.

posicor
29-08-2009, 20:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

En hızlı çalışan, en kullanıcı dostu ve en güzel görünen antivirüs yazılımı olacağından eminim.

Virüsleri tespit etme kısmına gelince, canım o kısım kimin umrunda, hızlı diyoruz, kullanıcı dostu diyoruz, güzel görünüyor diyoruz (seksi antivirüs?) virüsleri bulmuş bulmamış çok önemli değil :P

AkyüzCan
29-08-2009, 21:35   |  #7  
Yıllanmış Üye
278 mesaj

Haberde benim en çok ilgimi çeken konu apple in macosx yeni versiyonu Mac OS X 10.6 - Snow Leopard
ile,bir antivirüs yazılımının tümleşik gelmesi oldu-hepimiz windows 7 sale's pack ile tümleşik  MSE (Microsoft Security Essentials)  final versiyonu beklerken apple in sürprizi hemen beraberinde aklımıza şunları da getirmedi değil.Hani macosx yıkılmaz kale idi anti virüse güvenlik yazılımlarına hiç ama hiç gerek yoktu.Bilinen bir gerçek vardır;ister exe uzantılı dosya isterse başka yürütebilen bir kod olsun her işletim sistemi için zararlı yazılım riski vardır. En çok kullanılan saldırı riski en yüksek olandır. apple son dönemdeki satış stratejisi gereği , macbook ve türevleri ile elitist bohem kesimden avam kesime yönelmesi ve de kullanıcı oranının artışı ile eninde sonunda ciddi anlamda olası güvenlik  sorunlarıyla  tanışıcağını varsayacak yetkinlik ve profesyonellikte ki yazılım firmasıdır... Başarılı olur olmaz o konuda  varsayımlar yürütmek için çok erken ama sözü edilen anti virüs 2 trojan belirlemiş.Sanki apple güvenlik yazılım seksiyonu için anti virüs veri tabanı güncellemesi sorun olacak kadar büyük bir konu ...Demek ki kendi koruyacakları sistemde potansiyel tehlike yaratabilecek zararlı yazılım veri tabanı bu olarak belirlendi.Hani mac osx da zararlı yazılım kodlarına rastlamanın olası olmaması bir yana zaten girilemezdiki...Bunu diyende fanatik kesim ,gerçek apple yazılım kadrosu değil. Her zaman dedim takım tutar gibi sistem savunusu yapılmaz yapılmamalı da.Ben apple ında microsoft unda kendi işletim sistemlerinin zaaflarını,açıklarını hepimizden daha iyi bilip, sistem güvenliği ile ilgili yazılım gelişmelerinde başarı grafiklerini her geçen gün 3.Nesil güvenlik yazılım şirketlerini daha profesyonel arayışlar içerisine sokacak noktada yükselticeklerine  inanıyorum....

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 30 Ağustos 2009 05:07