Bu Bluetooth çipinin pili 4 yıl bitmiyor!

CHIP Online
30-05-2013, 14:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bu çok popüler teknolojide yapılan bir geliştirme, onun pil sorununu kökten çözecek

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/bu- ... bitmiyor_40644.html

Resimlerle: Pili en uzun dayanan 22 Android'li cep!

Yeni geliştirilen bir Bluetooth çipi, küçük boyutları ve entegre işlemcisi sayesinde bir saat piliyle 4 yıllık pil ömrü sunabiliyor.

Dialog Semiconductor'ün geliştirdiği sadece 2.5mm kare ve yarım milimetre kalınlığındaki Bluetooth çipi, üzerinde gömülü ARM işlemcisine sahip. Yeni çip DA14580 (SmartBond olarak da adlandırılıyor), veri gönderme ve alma sırasında 4mA, bekleme modunda ise sadece 600nA enerji harcıyor.

4 senelik pil ömrü ise 225mAh'lik bir "saat pilinin" bağlı olduğu bir cihazın saniyede 20 baytlık veri gönderdiğini temel alıyor. Bu, bir egzersiz bilekliğinin veya ayağa bağlanan bir adım sayacının birkaç sene çalışabileceği anlamına geliyor. Bunun yanında çipin küçük boyutları, akıllı saatlerin incelmesine de izin verecek.

SmartBond aslında yeni bir Bluetooth çipi olmaktan ziyade yeni bir sistem. Sistemin ana fikri ise, radyo sinyallerini işleme işini gömülü ARM işlemcisine aktarmak. Şu an kısıtlı sayıda üretilen Dialog'un çipleri, bu senenin ilerleyen aylarında üretilmeye başlanacak. Çipin akıllı saatlerde yer alması ise birkaç sene sürebilir.

Tüm Konu: Bu Bluetooth çipinin pili 4 yıl bitmiyor!

Resimlerle: Pili en uzun dayanan 22 Android'li cep!

Kaynak: www.chip.com.tr