Bu da oldu: ABD'de Vista yasaklanıyor!

CHIP Online
03-04-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Vista şimdiye kadar pek çok eleştiriye maruz kaldı ama ilk defa yasaklanma kararı ile karşı karşıya.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Bu-d ... klaniyor_11894.html

Resimlerle: Windows Vista'nın olmazsa olmaz 40 uygulaması

Microsoft'un sevilmeyen çocuğu Vista, şimdiye kadar çok az işletim sisteminin maruz kaldığı eleştiriyi tek başına göğüslemek zorunda kaldı. Piyasaya çıkalı neredeyse 2,5 yıl olmasına rağmen hale hedeflenen pazar payının çok altında kalan işletim sistemine pek çok kullanıcı da tepkisini, Windows XP'den yükseltmeyerek gösterdi.

Fakat bunlara rağmen ABD'nin Teksas eyaletinin senatörü Juan Hinojosa'nın Vista'ya yaptığını kimse yapmadı. Hinojosa, Vista'nın eyalet çapındaki tüm devlet dairelerinde yasaklamasını istiyor. Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; "Vista programı ile ilgili pek çok sorun yaşadık. Bir çok hatası vardı. Çok fazla bellek kullanıyordu. Diğer ekipmanlarla uyumlu değildi ve devlet dairelerinde kullanılan Windows XP'nin gelişmiş sürümü olması gerekiyordu ama öyle değildi" diye konuştu.

Bu düşüncesinden dolayı Teksas eyaletinin 182 milyar dolarlık bütçesine özel bir madde koymak için kolları sıvayan Hinojosa, hiçbir devlet dairesinin yazılı izin olmadan Vista satın almamasını istiyor. Kendisi ile yapılan bir röportajda, "şahsen hiç Vista kullanmadığını ama çok fazla sorun yarattığına dair pek çok şey okuduğunu" söyledi.

Tüm konu: Bu da oldu: ABD'de Vista yasaklanıyor!

İzleyin: Güvenlik merkezi

Resimlerle: Windows Vista'nın olmazsa olmaz 40 uygulaması

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce de Vista'yı yasaklamak aşırı bir tepki değil mi?

suikastby
03-04-2009, 11:28   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
370 mesaj

aşırı hemde çok aşırı kendide diyor kullanmadım die okulduğuyla duyduğuyla yetiniyorlar sadeceee

MBTGROUP
03-04-2009, 11:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

Resmen şaşırdım ,tuhaf buldum.

Mehmet-
03-04-2009, 11:49   |  #4  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Tepki abartılmış.

Kendisi ile yapılan bir röportajda, "şahsen hiç Vista kullanmadığını ama çok fazla sorun yarattığına dair pek çok şey okuduğunu" söyledi.

Vay anam vay!

Kapalı Hesap (53751)
03-04-2009, 11:54   |  #5  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Juan Hinojosa seni kim senatör yaptı?!!

levent_taka61
03-04-2009, 13:25   |  #6  
Taze Üye
8 mesaj

bence hiçte aşırı değil çünki bi lisans için 200 dolar odemek gerekiyor vede kullanılamayınca çöp ee bunun neresi aşırı ozaman sizce bi eyaletin  200 dolarını harcıyacak daha önemli işleri yokmudur (lisans başı 200 dolar )

Banned
03-04-2009, 14:18   |  #7  
Banlandı
232 mesaj

adam haklı devlet dairesi bu işletim sisteminin nazını çekecek biryer değil...herkes bizim sokaktaki halk gibi önüne gelene evet demiyor doğrudur vistanın xpden çok daha iyi olması gerekiyordu daha hantal değil...

Selçuk İslamoğlu
03-04-2009, 14:39   |  #8  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Alıntı: PIRANHA_  
adam haklı devlet dairesi bu işletim sisteminin nazını çekecek biryer değil...herkes bizim sokaktaki halk gibi önüne gelene evet demiyor doğrudur vistanın xpden çok daha iyi olması gerekiyordu daha hantal değil...

Vista XP'den çok daha iyi zaten... XP'nin çıktığı yıllardaki donanımla XP daha çok kasıyordu. Kıyaslamayı neye göre, kime göre yaptığına bakar. Devlet daireleri bilişime yatırım yapsa şaşardım zaten, hala yeşil / siyah monitörlerin dolaştığı tarih öncesi yerler...

Banned
03-04-2009, 15:48   |  #9  
Banlandı
232 mesaj
Selçuk İslamoğlu

Vista XP'den çok daha iyi zaten... XP'nin çıktığı yıllardaki donanımla XP daha çok kasıyordu. Kıyaslamayı neye göre, kime göre yaptığına bakar. Devlet daireleri bilişime yatırım yapsa şaşardım zaten, hala yeşil / siyah monitörlerin dolaştığı tarih öncesi yerler...

iyide sonuçta devlet dairesi dediğin yer de her yeni çıkan işletim sisteminin üstüne atlayamaz üstelik bunun için donanımı zaten değiştiremez bu kadarı da artık bütçeyi çok zorlar üstelik böyle yerler önce güvenilirlikle ilgili kaygılar taşır yani birkaç yıl geriden takip eder ki açıklar ve çözümleri bulunsun bir de bunun personelin yeni çıkan sisteme uyum sağlaması yıllardır kullanılan programların yenileriyle değiştirilmesi süreci var...ve de eklemeden geçemeyeceğim adam bir sorun var diyorsa elbette bu arka fonları beğenmediğinden veya temalardan hoşlanmadığından değil teknik şeylerdir...yani sıradan kullanıcı bilgisayar çökse 1 2 gün onun tamiri ile uğraşabilir dert etmez ama devlette bu olmaz herşey saniyeliktir her bilgi önemlidir(üstelik amerika işlerin çok hızlı olduğu bir yer)...türkiye gibi çoğunluk ne derse o denilen ülkede vista çok beğenilebilir ama elin oğlu işte hiç umurunda değil kimin ne yaptığından adam işini görüp görmediğine bakıyor ve bencede haklı...

umut101010
03-04-2009, 18:18   |  #10  
umut101010 avatarı
Yıllanmış Üye
1,672 mesaj

uygun donanımla vista xpden çok çok daha iyi sonuç veriyor xp de 6 ayda bir formatlamak lazım ama vistada öyle bişey söz konusu değil kullandıkça hızlanıyor eminim win7 çok daha iyi olcak

ReFeRaNSs
03-04-2009, 18:55   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

İyi sisteme (donanımsal olarak )iyi bi sistem(yazılımsal) kurmak her zaman daha iyidir, devlet daireleri teknoloji takip ediyormu? bence hayır. bu yerlerin bu konu dışınsa tutulması gerek, 8-10 yılda bir bilgisayar değiştiren adam vistalaya xple uğraşmaz,

ev kullanıcıları açısından bakacak olursak, hazır pc satıcılarının dışında vistayı alan tanımıyorum ( en azından yaşadığım bölgede), kötü bi sistemi olupta ben ferrari konforu yaşıcam diyorsa altındaki yavaş sistemle ne yapıp ne yapamayacağını öğrenmesi gerek, ayrıca bu insalar kör falan mı ? sistem gereksinimleri açıklanmış bir işletim sistemini neden gereksinimlerin altındaki pc lere kuruyor veya böyle sistemler satılıyor (geçenlerde gördük acerin başına gelenleri) sonrasında ms çalışanlarının annelerinin,bacılarının kulaklarını çınlatıyorlar,

Eğitim şart okumuş adam olmuş iki satır şeyi okuyup kendi pc sini tanımadan bu tür eleştiri, kötüleme yapmak çok saçma ayrıca bu tür tartışmalara son verilmesi gerek,kimse birşeyi okuyarak öğrenemez, yaşamak, görmek, kullanmak, dokunmak o sistemi hissetmek gerekir.

Ben artık bu haberlerden/konulardan bıktım günah keçisi yaptılar resmen kullanmayı bilmeyen adam tabi kulak çınlatır parası gitmiştir ama yanlış kişilerin çınlatıyor o pc yi ona verenin kulaklarını çınlatması gerek, ama bizim esnafımızda yokki malını satmaya bakıyor ne şekilde olursa olsun hiç bi şeyden anlamıyor ama satıyor... olan ms ye ve vistaya oluyor.

erdem barış
03-04-2009, 19:11   |  #12  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,312 mesaj

vistayı eleştirenin bi bo.. anlamadığını düşünüyorum ya da sağdan soldan duydukları anlamsız laflarla kendilerini kandırıyorlar devam edin siz xp kullanmaya ya da onu da boşverin 98 kurun istediğiniz hız ise alın size hız .

arda001
03-04-2009, 20:34   |  #13  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

kasma lafı xp ile çıkmış bir laftır ve genelde harddisk okuma yazma hızının düşüklüğü ve ram(kapasitesi) yetmezliğinde oluşur.xp ilk çıktığında 128 ramler vardı ve xpnin bundan daha fazlasına ihtiyacı vardı. şu anda xp kullanan makineler 1 gb ramle maçı idare ediyolar hard disklerde yetiyor.aslında xp şu çağın işletim sistemi..ama takarsın raid raptorları 4 gb ocz yi 4 çekirdekliyi o zaman vista tam sana göre.. amerikalı uyanık vistaya ayıracağım bütçem yok demiyor da.. kıvırıyor traş yapıyo anlıyacağın.

canunveren
03-04-2009, 22:30   |  #14  
Üye
78 mesaj

ben şahsen abartılı buluyorum fakat bende vistanın çok iyi olmadığı görüşündeyim bir vista kullanıcısı olarak hata ve bellek kullanımı konusundada çok sıkıntı çekiyorum

Banned
03-04-2009, 23:13   |  #15  
Banlandı
232 mesaj

bazıları o kadar boş konuşuyor o kadar boşboğaz o kadar dingil ki ne dediklerinden bile haberleri yok resmen...yok vistayı kullanamayanların laflarıymış(kendisi bill gates sanki kerestenin) yok bi şeymiş..arkadaşım bu vista xp ikilisini 1960 model bilgisayar da kursan ibm'in işlemci dükkanı gibi süperbilgisayarına da kursan yavaş işte bu yavaş neden anlamamakta direnirsiniz bilmem ki...ha ibm süperbilgisayarında daha hızlıdır ama xp de ondan hızlıdır olay bu işte...adamda laptop var alırken vista yüklemişler internet explorer simgesine tıklıyorsunuz sonra gidip birkaç işinizi hallediyorsunuz döndüğünüzde anca açılmış oluyor ama gel de bunu mr. kereste'ye anlat işte sanki kendisi düğmeye başka birtarafı ile basıyor da hemen açılıyor...gitsin en yeni çıkan herşeyin üstüne atlasın o keresteler ama dikkat etsinler olmadık birşeye atlamasınlar ne olur ne olmaz...

_cypher_
04-04-2009, 04:46   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,389 mesaj
Coşkun OLCA
Juan Hinojosa seni kim senatör yaptı?!!
telli oğullarıAğzı kulaklarına varıyorDil çıkarıyor

Hiper£l£v£nKids
05-04-2009, 19:53   |  #17  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj
CHIP Online
"şahsen hiç Vista kullanmadığını ama çok fazla sorun yarattığına dair pek çok şey okuduğunu"
Yaw kardeşim kullanmadan ne olcağını nasıl bilceksin?

ceylandag
30-04-2009, 11:36   |  #18  
Taze Üye
16 mesaj

Vista sp paketleri olmada kabus ancak sp1ve sp2 yüklendiğinde problemsiz çalışıyor.Yasaklamak fanatik bir yaklaşım.
Microsoft'un para ile sattığı bir sistemin bu kadar başarısız olması ek paketsiz stabil çalışmamasıda şirketin müşterilerini yolunacak kaz olarak gördüğünü gösteriyor.

suikastby
30-04-2009, 12:30   |  #19  
Yıllanmış Üye
370 mesaj

sağdan soldan duyma laflarda hareket ediliyor ozaman devlet dairelrine 4 gb ram taksınlar 4 çekirdek işlemci taksınlar bakalım vista xp ye ne yapıyor  sanki vistanın sistem gereksnimlerini bilmiyorlar sonrada kötülüyorlar vistayla laf dalaşına gireceklerine ellerini ceplerine atsınlar pc lerini yenilesinler bn vista kullanıyor hiç uyum sorunuymuş bellek tüketimi sorunuymuş yaşamadım ama 128 mb ramle vista kullanırsanız vista tabiikide kasar xp nin tek artısı sistem gereksinimlerinin az olmasıdır hız istiyorlarsa windows 95 kursunlar bunu teklif eden çok gerici bir insan heralde yenilikçi çağdaş bir dünyada yıllar önce çıkmış bir işletim sisteminini teklif ediyorsa bu adam hiç birşey bilmıyor bnce kimsede bu teklifi kabul etmez

suikastby
30-04-2009, 12:33   |  #20  
Yıllanmış Üye
370 mesaj
PIRANHA_
iyide sonuçta devlet dairesi dediğin yer de her yeni çıkan işletim sisteminin üstüne atlayamaz üstelik bunun için donanımı zaten değiştiremez bu kadarı da artık bütçeyi çok zorlar üstelik böyle yerler önce güvenilirlikle ilgili kaygılar taşır yani birkaç yıl geriden takip eder ki açıklar ve çözümleri bulunsun bir de bunun personelin yeni çıkan sisteme uyum sağlaması yıllardır kullanılan programların yenileriyle değiştirilmesi süreci var...ve de eklemeden geçemeyeceğim adam bir sorun var diyorsa elbette bu arka fonları beğenmediğinden veya temalardan hoşlanmadığından değil teknik şeylerdir...yani sıradan kullanıcı bilgisayar çökse 1 2 gün onun tamiri ile uğraşabilir dert etmez ama devlette bu olmaz herşey saniyeliktir her bilgi önemlidir(üstelik amerika işlerin çok hızlı olduğu bir yer)...türkiye gibi çoğunluk ne derse o denilen ülkede vista çok beğenilebilir ama elin oğlu işte hiç umurunda değil kimin ne yaptığından adam işini görüp görmediğine bakıyor ve bencede haklı...
amerika mı değiştiremez peh adamlar para basıyor

Mustafa@PC
30-04-2009, 14:46   |  #21  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Vista şuana windows 2000 den sonra şuana kadar çıkan en stabil ve en az sorun çıkartan sistem bence.

Tabi yeterli donanımlar ve sürekli güncel bir windows mantığı ile.

ibrahim19
30-04-2009, 14:57   |  #22  
Yıllanmış Üye
635 mesaj

sanki zorla kurdurdular önce bi deneyin demi olmazsa kullanmazsınız bunlar yani nasıl desem tam tam tam bir hırbo vista kötüymüş önce  pclerinize bakın

19 inç lik jaznları renoya takarsan tabi gitmez

İtacHi_
30-04-2009, 21:20   |  #23  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Zaten bir devlet dairesindeki bilgisayarın vistaya ihtiyacı yoktur ayrıca devlet dairesinde bulunan bilgisayarlar sadece office word ve internette bilgi girmek içi kullanılan sistemlerdir.Vistayı yasaklayan şahısta demekki gelen tepkilerden çok etkilenmiş olmalıki böyle bir karara varmış.Bence gerekli bir tepki.Çünkü bu gidişle microsoftun vista üzerinde optimizasyon yapacağı yoktu  bu sayede bu microsofta bir baskı etkisi yapacak diye düşünüyorum...

zeyneppeltek
23-07-2009, 17:59   |  #24  
Taze Üye
2 mesaj

kesinlikle hiç ama hiç ii bir işletim sistemi değil xp 10 basar

burmonster
01-11-2009, 23:18   |  #25  
Yeni Üye
31 mesaj
Alıntı: umut101010  
uygun donanımla vista xpden çok çok daha iyi sonuç veriyor xp de 6 ayda bir formatlamak lazım ama vistada öyle bişey söz konusu değil kullandıkça hızlanıyor eminim win7 çok daha iyi
windows un şu ana kadarki en çok eleştirilen ürünü oldu vista.giderek hızlandığına şu yönde katılıyorum ki bu bütün hepsinde aynı bence.ilk çıkan paketlerde sorunlar illaki vardır.sonra kullanıcı dahil bunları en aza indirirler.yamalarla güncellenen sürümlerde hızlanır.vistada da bunu yaşadım şahsen.sp1 ve sp2 deki performans arası fark var baya.yasaklanacak kadarda berbat olduğunu düşünmüyorum katı ve sert buluyorum tavrı.