Bu garâbeti okuyun.

alpagun
20-08-2009, 15:43   |  #1  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
492 mesaj

Bir ay önce Norton Antivirus 2009 satın aldım. Gerek korumasından, gerekse çok az RAM harcamasından dolayı gayet memnundum. Hattâ, forumlarda antivirus anketleri ile ilgili bölümler de, hep Norton'u tercih ediyordum. Taa ki, bilgisayarıma Windows 7 kurana kadar...

Windows, Norton Antivirus 2009 sürücülerini 'Sistemle uyumsuz' gerekçesiyle engelledi. Norton'un kendi sitesinde probleme çözüm aradım. 2009 versiyon için bir çözüm yok. 2010 Beta sürümü indirip yükledim. Sürücü sorunu çıkmadı. Ama bu sürüm de deneme amaçlı olduğu için yasal serialimi giremedim.

Ne yapacağımı düşünürken aklıma Avira'nın Free versiyonunu indirip kurmak geldi. Norton'u kaldırdım. Avira'yı kurdum. Bu BELEŞ versiyona Windows 7 hiç itiraz etmedi. Ne 'sürücü eski' dedi, be de başka bir bahane buldu.

Şimdi ne mi oldu ?

Norton bizim paracıkları afiyetle yerken, ben de verdiğim paranın üzerine bir bardak su içip BELEŞ Avira kullanıyorum.

Bakalım; Norton'un 2010 finâl sürümü çıkana kadar, Avira ile idâre edeceğiz.

Son Düzenleme: alpagun ~ 20 Ağustos 2009 15:44
Kal-El
20-08-2009, 16:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Norton'un az bellek tüketmesini ilk defa duyuyorum. Bildiğim kadarıyla bilgisayarı en fazla kasan antivirüs yazılımıdır Norton.

Windows 7 resmi olarak henüz yeni bir işletim sistemi. Yazılımların bununla uyumlu olarak piyasaya çıkmaları zaman alacaktır. Kaldı ki Windows 7 resmi paketleri henüz satışa çıkarılmadı diye biliyorum? Yanlışsam düzeltin.

Süleyman.
20-08-2009, 16:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Alıntı: Kal-El  
Norton'un az bellek tüketmesini ilk defa duyuyorum. Bildiğim kadarıyla bilgisayarı en fazla kasan antivirüs yazılımıdır Norton.

Windows 7 resmi olarak henüz yeni bir işletim sistemi. Yazılımların bununla uyumlu olarak piyasaya çıkmaları zaman alacaktır. Kaldı ki Windows 7 resmi paketleri henüz satışa çıkarılmadı diye biliyorum? Yanlışsam düzeltin.

Aynen öyle ve aslında bir garabet filan yok.

Ayrıca Norton son derece hafif. Hiç kasma yok, en zayıf sistemde bile.

alpagun
20-08-2009, 16:30   |  #4  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj
Windows 7 resmi olarak henüz yeni birişletim sistemi. Yazılımların bununla uyumlu olarak piyasaya çıkmaları zaman alacaktır. Kaldı ki Windows 7 resmi paketleri henüz satışa çıkarılmadı diye biliyorum?
Bunları az da olsa biliyorum.

Fakat piyasa da BELEŞ programlar uyum sorunu yaşatmazken; 'İddial'(!)programların, müşterilerin karşılatığı sorunlara şimdiye kadar bir çözüm sunamamış olmaları düşündürücü...

2009 versiyonlarında kasma problemi yoktur.

Son Düzenleme: alpagun ~ 20 Ağustos 2009 16:31
Kal-El
20-08-2009, 16:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Daha önce Norton'u her denememde bilgisayarım aşırı derecede kasılmıştı ve hatırı sayılır miktarda kişiden de sistemi kastığını duymuştum. O yüzden...

Norton'a yaklaşmaya korktuğum için 2009 sürümlerini denemedim. :) Doğrudur söyledikleriniz.

Son Düzenleme: Kal-El ~ 20 Ağustos 2009 16:33
PcMaKeR
20-08-2009, 16:32   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Norton'un az bellek tüketmesini ilk defa duyuyorum. Bildiğim kadarıyla bilgisayarı en fazla kasan antivirüs yazılımıdır
Yanlışları düzeltme gibi bir huyum var.

Aviranın beleş sürümünden bile daha az bellek yiyor norton.

Norton AV, Norton IS, Norton 360 v3.

ama hiçbiri Windows 7 uuyumlu değil. SONAR devre dışı kalıyor. SONAR da açık olsa windows 7 de en iyi korumayı yapacaktır.

alpagun
21-08-2009, 12:49   |  #7  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj

Dün Norton Antivurus/Win 7 uyum problemi yüzünden, buraya konu açıp sitem etmiştim. Bu gün Norton'un 'Telefonla teknik destek' hattını aradım.

Verilen bilgi şu.

Eylül ayının ilk ya da en geç ikinci haftasına kadar, Norton ürünlerinin Windows 7 ile uyumlu sürümleri piyasa da olacakmış. Yasal lisansımın bu yeni ürünlerde de geçerli olacağını; bana verilen süre bitene kadar lisans sorunu yaşamıyacağımı söylediler.

Şimdilik bizim PC, BELEŞ Avira'ya emânet. :)

Son Düzenleme: alpagun ~ 21 Ağustos 2009 12:51
Yunus Kiper
21-08-2009, 14:09   |  #8  
Yunus Kiper avatarı
Yıllanmış Üye
321 mesaj

Bence Avira'nın Norton'dan aşağıya kalır yanının olduğunu sanmıyorum!

alpagun
21-08-2009, 15:11   |  #9  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: TRDSoft  
Bence Avira'nın Norton'dan aşağıya kalır yanının olduğunu sanmıyorum!
Bu husus da sizinle hemfikirim.
Lâkin, Avira'nın hangi sürümünü kursam, internet download hızım düşüyor. Standart ayarlar ile de değişen birşey olmuyor. Bu sebeple, Norton uyum sorununu çözene kadar, AVG Free versiyon kullanacağım. PC program kurup-kaldırmaktan 'Deneme tahtası'na döndü.

Son Düzenleme: alpagun ~ 21 Ağustos 2009 15:12
A_Jerusalem_N
21-11-2009, 00:37   |  #10  
Yıllanmış Üye
230 mesaj
Alıntı: alpagun  
Bir ay önce Norton Antivirus 2009 satın aldım. Gerek korumasından, gerekse çok az RAM harcamasından dolayı gayet memnundum. Hattâ, forumlarda antivirus anketleri ile ilgili bölümler de, hep Norton'u tercih ediyordum. Taa ki, bilgisayarıma Windows 7 kurana kadar...

Windows, Norton Antivirus 2009 sürücülerini 'Sistemle uyumsuz' gerekçesiyle engelledi. Norton'un kendi sitesinde probleme çözüm aradım. 2009 versiyon için bir çözüm yok. 2010 Beta sürümü indirip yükledim. Sürücü sorunu çıkmadı. Ama bu sürüm de deneme amaçlı olduğu için yasal serialimi giremedim.

Ne yapacağımı düşünürken aklıma Avira'nın Free versiyonunu indirip kurmak geldi. Norton'u kaldırdım. Avira'yı kurdum. Bu BELEŞ versiyona Windows 7 hiç itiraz etmedi. Ne 'sürücü eski' dedi, be de başka bir bahane buldu.

Şimdi ne mi oldu ?

Norton bizim paracıkları afiyetle yerken, ben de verdiğim paranın üzerine bir bardak su içip BELEŞ Avira kullanıyorum.

Bakalım; Norton'un 2010 finâl sürümü çıkana kadar, Avira ile idâre edeceğiz.

Kötü olmuş 1 Bardak soguk su içmeniz.ama önceden düşünüp halletmeniz gerekirdi.