Bu Gözükenler Acaba Nedir?

Kapalı Hesap (39679)
05-01-2011, 23:00   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
144 mesaj

Bilgisayarımda disk temizleme yapmak isterken ve disk birleştirmek isterken aşağıdaki resimlerdeki gibi tanımsız disk alanları görüyorum. Acaba disk alanımda sorunmu vasr yoksa normal bir durummu?
Disk birleştirme alanında aldığım ekran görüntüsü :

Disk birleştirme alanında aldığım görüntü :

mami_34
05-01-2011, 23:17   |  #2  
Taze Üye
16 mesaj

Demek istiyoki birleştirmene ve temizlemene gerek yok. Hiç parçalanmamış yani.

Kapalı Hesap (39679)
06-01-2011, 23:53   |  #3  
OP Kapalı Hesap
144 mesaj

Onu sormuyorum be kardeşim. iyi oku

mustafa2116
07-01-2011, 00:41   |  #4  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Disk bios tabanlı basit bir parçalanma yaşamış bu nencdenle adı belli olmayan c diski, içinde bir disk var.
Disk alnının parçalı olup olmaması seni etkilemez  zaten windowsta hatanın farkına varmış ve volume demiş bu nedenle senin yapacağın tek iş tüm disklere format atıp yeniden kurman lazım.

Kapalı Hesap (39679)
10-01-2011, 23:51   |  #5  
OP Kapalı Hesap
144 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
Disk bios tabanlı basit bir parçalanma yaşamış bu nencdenle adı belli olmayan c diski, içinde bir disk var.
Disk alnının parçalı olup olmaması seni etkilemez  zaten windowsta hatanın farkına varmış ve volume demiş bu nedenle senin yapacağın tek iş tüm disklere format atıp yeniden kurman lazım.

Bugüne kadar aldığım en mantıklı cevabı verdiğin için teşekkür ederim. Evet bende senin gibi düşünüyorum. C içeriisnde ayrı bir disk oluştuğu düşüncesindeyim. Hatalı ve geçersiz bir disk. Ben sistemi lenovodaki one key recovery yapıp ilk günkü ayarlarına döndürdüm. Fakat yinede o kısmı kaldırmakta başarılı olamadım. Bana bir sorun çıkarmıyo. Ama yinede psikolojik olarak onu gördüğümde yepyeni pc sonuçta uyuz oluyorum :)

Şimdi formatlama hşç yapmadım (Win 7 ve notebook formatlama) burda sistem başlangıç ve recovery bölümleri dahil olmak üzere 4 bölüm mvcut toplamı 465 gb v.s yapıyor bendeki harddisk 500 gb acaba bu hatalı disk 35 gb lık disk bölümün işgal ediyor olabilirmi diye düşünüyorum sadece.

Disklerimin görüntüsünü aşağıda veriyorum.

Banned
11-01-2011, 00:20   |  #6  
Banlandı
188 mesaj

C'nin içerisinde ayrı bir disk nasıl oluşmuş ki ...

alalongthewatchtower
11-01-2011, 10:25   |  #7  
Üye
51 mesaj
Alıntı: 53mih  
Bilgisayarımda disk temizleme yapmak isterken ve disk birleştirmek isterken aşağıdaki resimlerdeki gibi tanımsız disk alanları görüyorum. Acaba disk alanımda sorunmu vasr yoksa normal bir durummu?
peki bu bölüm (\\?Volume(ebc.....)) disk yönetiminde görünen herhangi bir bölüntüye boyut olarak uyuyor mu?

Kapalı Hesap (39679)
11-01-2011, 11:36   |  #8  
OP Kapalı Hesap
144 mesaj

alalongthewatchtow; resimde de gözüktüğü üzere hiçbir uyarı v.s almıyorum.

cy; bende şuan onu araştırıyorum, nasıl oluştuğunu hala çözemedim ve tam olarak nerede bulunduğunu da.

alalongthewatchtower
11-01-2011, 11:49   |  #9  
Üye
51 mesaj
alalongthewatchtow; resimde de gözüktüğü üzere hiçbir uyarı v.s almıyorum.

cy; bende şuan onu araştırıyorum, nasıl oluştuğunu hala çözemedim ve tam olarak nerede bulunduğunu da.
Tamam da disk temizlemede de bu garip bölüntü görünüyor demişsin. Seçip devam et. Ardından temizlenecek dosyalar görüntülendiğinde Dosyaları görüntüle demeyi yada sistem dosyalarını temizle seçeneğini seçmeyi dene buralardan bir ipucu elde edebilirsin diye düşünüyorum. Çünkü muhtemelen bu görünen bölüntü zaten var olan bölüntülerinden biri sadece ismi doğru görüntülenmiyor..

Son Düzenleme: alalongthewatchtower ~ 11 Ocak 2011 11:50
mancukya
11-01-2011, 15:44   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

465 gb v.s yapıyor bendeki harddisk 500 gb gözükmesi gayet dogal Hard disk üretici firmalarinin taktigi sadece o. windows 1044 mb 1 gb sayarken Hard disk üreten firmalar 1000 mb 1 gb sayiyor.
Ayrica diskteki 200 mblik bölümü normalde görmemen lazim bunu windows vista yada windows 7 etkilenstirme yada baska sebebler icin kullaniyor
Ayni sekilde gene recovery bölümünü görmemen gerekiyordu
Sen pcyi baya kurcalamisin bence en iyisi sisteminin backup dvdlerini al ve bir tane cd yada dvd icinde baslatma diski olusturt bunu backup esnasinda yapiyor zaten ve sistemini yeniden boot dan kur istedigin gibi hard diskinide bölümleme yap 
Bunu yaparkende bütün bölümleri silip sonra yeniden olusturuyorsun yani formatla degil format bu islemi yapmaz.

Kapalı Hesap (101323)
11-01-2011, 15:51   |  #11  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

o   bölüme  sürücü harfi atayıp sonra  üstüne tıklayıp  bölümü sil    dersen silinir  silinmesse   windows cd  ni tak  tüm bölümleri silip yeniden oluştur ve  biçimlendir 

alalongthewatchtower
11-01-2011, 19:24   |  #12  
Üye
51 mesaj
Alıntı: liberty city  
o   bölüme  sürücü harfi atayıp sonra  üstüne tıklayıp  bölümü sil    dersen silinir  silinmesse   windows cd  ni tak  tüm bölümleri silip yeniden oluştur ve  biçimlendir 
Boş konuşmasınızda sayfada mesaj kirliliği olmasa!
Nereden harf atayacak??
Disk temizlemeden mi, disk birleştirmeden mi?
Haaa evet disk yönetiminden diyorsun!
Adam koca çarşaf gibi disk yönetiminin resmini koymuş ortaya görüyor musun  bahsedilen bölüntüyü de harf atayacaksın?

Soruyu okumayın, sallayın ya tutarsa!
Adam sana uysa gidip 14GB lık bölüntüyü silse kurtarma bölüntüsü gidecek, 200MB lık bölüntüyü silse sistem kurtarma seçenekleri çalışmayacak bunları düşündün mü?

Bütün bu sözler mustafa2116 için de geçerli. Arkadaşım yazdıklarını okuyor ve de anlayabiliyormusun sen!
Yazdıklarının tek bir mantığı yok. Bulmuşsun burada çoluk çocuğu yaz saçma sapan şeyler millet birşey biliyor sansın!
Neymiş bios tabanlı bölünme imiş Zonk
Sen önce bios ne, MBR ne, boot sektörü ne, volume,partition, disk bunlar ne onları öğren sonra bari destekli sallarsın!!!

Soruyu soran arkadaşım, daha önce yazdıklarıma ek olarak Bilgisayar penceresinde hangi bölüntüler görünüyor?
Ayrıca sisteme bir sanal disk iliştirmiş olabilirmisin?
Yada SD kart, herhangi bir kamera, ağ sürücüsü vs. gibi bir donanım/medya takılı olabilir mi? yada böyle bir donanımı güvenli olmayan bir şekilde daha evvel çıkarmış olabilir misin?

Son Düzenleme: alalongthewatchtower ~ 11 Ocak 2011 19:31
Kapalı Hesap (39679)
11-01-2011, 20:47   |  #13  
OP Kapalı Hesap
144 mesaj

peki bu pcyi ileride bir gün formatlamak istesem yapmam gereken işlemler nelerdir?

elimde driverları mevcut, başka herhangi bir cd, dvd yok.

makinayla beraber verilen home premium omea cd key şifresi var elimde.

ama bu recovery için ayrılan 14 gb lık alan ve başlangıç için ayrılan 200 mblik alanımın silinmesini kesinlikle istemiyorumda.

Banned
11-01-2011, 22:12   |  #14  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Disk yönetiminizde dört adet disk listelenmektedir.

1. si recovery bölümü ; Buraya bir işlem yaparsanız recovery işlemnini unutabilirsiniz, recovery çalışmaz.

2. si boot bölümü (100 mb lık alan) ; buraya bir işlem yaparsanız bilgisayarınız açılmaz.

3. sü C diski ; zaten orda sorun yok.

4. sü D diski 350 gb lık alan; Bu bölüm mantıksal alan olarak gözükmekte. Bu disk oluşturulurken  sistem kurulduktan sonra C küçültülerek oluşturulmuş. Kullanımda sorun yaşamazsınız ancak birşekilde bu diskten silinen verileriniz olurda bunları kurtarmanız gerekirse pek mümkün olmayacaktır. Disk temzileme işleminde \\* şeklinde gözüken alanda zaten bu D diski ancak gerçek ayırma boyutlu olmayıp mantıksal disk olduğu için sürücü harfiyle listelenmemektedir.

alalongthewatchtower
11-01-2011, 22:16   |  #15  
Üye
51 mesaj
peki bu pcyi ileride bir gün formatlamak istesem yapmam gereken işlemler nelerdir?

elimde driverları mevcut, başka herhangi bir cd, dvd yok.

makinayla beraber verilen home premium omea cd key şifresi var elimde.

ama bu recovery için ayrılan 14 gb lık alan ve başlangıç için ayrılan 200 mblik alanımın silinmesini kesinlikle istemiyorumda.
Sanırım lenovo kullanıyorsun. Bahsettiğin  one key recovery  zaten format sayılır. Daha doğrusu format atmaktan hiçbir farkı yoktur. Sadece windows yeniden kurulmaz, onun yerine daha evvel alınmış bir imaj diske (Seçilen seçeneğe göre tüm diski yada bir bölüntüyü biçimlendirdikten sonra) kopyalanır.

Eğer temiz bir kurulum yapmak istiyorsanız bilgisayarınıza yüklü olan ile aynı versiyondan  bir windows dvd sinden kurup ardından kendi anahtarınız ile etkinleştirmeniz yeterli

Kapalı Hesap (39679)
11-01-2011, 23:11   |  #16  
OP Kapalı Hesap
144 mesaj
Alıntı: alalongthewatchtower  
Sanırım lenovo kullanıyorsun. Bahsettiğin  one key recovery  zaten format sayılır. Daha doğrusu format atmaktan hiçbir farkı yoktur. Sadece windows yeniden kurulmaz, onun yerine daha evvel alınmış bir imaj diske (Seçilen seçeneğe göre tüm diski yada bir bölüntüyü biçimlendirdikten sonra) kopyalanır.

Eğer temiz bir kurulum yapmak istiyorsanız bilgisayarınıza yüklü olan ile aynı versiyondan  bir windows dvd sinden kurup ardından kendi anahtarınız ile etkinleştirmeniz

lenovo one key recovery ile ilk günkü imajı geri yükledim fakat genede bahsettiğim konu kapanmadı.

bu dvdyi nereden temin edebilirim acaba?

alalongthewatchtower
12-01-2011, 10:35   |  #17  
Üye
51 mesaj
Alıntı: khramn  
4. sü D diski 350 gb lık alan; Bu bölüm mantıksal alan olarak gözükmekte. Bu disk oluşturulurken  sistem kurulduktan sonra C küçültülerek oluşturulmuş. Kullanımda sorun yaşamazsınız ancak birşekilde bu diskten silinen verileriniz olurda bunları kurtarmanız gerekirse pek mümkün olmayacaktır. Disk temzileme işleminde \\* şeklinde gözüken alanda zaten bu D diski ancak gerçek ayırma boyutlu olmayıp mantıksal disk olduğu için sürücü harfiyle listelenmemektedir.
Hocam zaten bütün ayrılan bölüntüler mantıksaldır. Sonuçta hayali olarak oluşturuyorsunuz. Aradaki fark isterseniz birincil olarak işeretleyebilirsiniz. Ve bütün bu disklere harf atanabilir ve bunlar disk birleştirmede, disk temizlemede harfleri ile görünürler. Zaten dikkat ederseniz arkadaşın disk yönetimi konsolunda C ve D olarak 2 bölüntüsü görünürken bu tanımsız volüm disk temizlemede Q olarak tanımlanmış. İşin kısacası " Mantıksal disk olduğu için sürücü harfiyle listelenmemektedir" söyleminiz bilgisayar bilimi ile örtüşmüyor.

@53mih,

Arkadaşım bu kadar uğraşmamın sebebi bende sorunu merak ettim ondan. Yoksa dvd yi nereden bulacağınız beni ilgilendirmiyor forumda konu açar sorarsınız. En azından burada harcadığım vakte saygı duyarak lütfen daha önce sorduğum soruları tam olarak yanıtlar mısınız? 

Kapalı Hesap (39679)
12-01-2011, 22:22   |  #18  
OP Kapalı Hesap
144 mesaj

disk temizlemede gözüken Q Microsoft office tarafından ayrılmış bölüm. orda sorun yok zati. ama disk birleştiricisi kısmındaki kısım ([url=file://\\?Volume]\\?Volume[/url] diye giden kısımdan bahsediyorum) disk içerisinde ayrılmış ama tanımlanıp bölümlenmemiş kısım olduğu düşüncesindeyim. lenovo one key recovery ile ilk günkü haline geri getirdim genede o kısım düzelmedi. sanırım düzeltemeyeceğimde.

alalongthewatchtower
13-01-2011, 02:49   |  #19  
Üye
51 mesaj

disk temizlemede gözüken Q Microsoft office tarafından ayrılmış bölüm. orda sorun yok zati. ama disk birleştiricisi kısmındaki kısım ([url=file://\\?Volume]\\?Volume[/url] diye giden kısımdan bahsediyorum) disk içerisinde ayrılmış ama tanımlanıp bölümlenmemiş kısım olduğu düşüncesindeyim. lenovo one key recovery ile ilk günkü haline geri getirdim genede o kısım düzelmedi. sanırım düzeltemeyeceğimde.

Office in oluşturduğu Q bölüntüsü sanal bir hacim olduğu için (Mantıksal bölüntü ile karıştırmayın) muhtemelen disk birleştirmede görünen birim aslında bu Q birimi. Zaten 2 mesaj önce size "herhangi bir sanal disk iliştirdiniz mi" diye sormuştum. Sebebi bu idi.

Tıklat-Çalıştırı kaldırıp disk birleştirmeyi test ederseniz muhtemelen sorunun çözüldüğünü ve o birimin orada artık listelenmeyeceğini göreceksiniz.

yelkowan
13-01-2011, 14:41   |  #20  
Yıllanmış Üye
602 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
Yok böyle bir yorum ya! Beğendim gerçekten mükemmel.
Bios tabanlı parçalanma ha bak yine güldüm.
Yanlış anlamayın yermek için söylemiyorum arkadaş ayak üstü iyi yazmış
hakkını yememek lazım.Gülüş

Bu arada khrmn hala burdasın demek chiponlinede kimse kalmadı sanıyordum.
Görüpde bir selam vermeden gitmek olmazdı.
Kolay gelsin...

Son Düzenleme: yelkowan ~ 13 Ocak 2011 15:12
Kapalı Hesap (39679)
13-01-2011, 18:40   |  #21  
OP Kapalı Hesap
144 mesaj
Alıntı: alalongthewatchtower  
Office in oluşturduğu Q bölüntüsü sanal bir hacim olduğu için (Mantıksal bölüntü ile karıştırmayın) muhtemelen disk birleştirmede görünen birim aslında bu Q birimi. Zaten 2 mesaj önce size "herhangi bir sanal disk iliştirdiniz mi" diye sormuştum. Sebebi bu idi.

Tıklat-Çalıştırı kaldırıp disk birleştirmeyi test ederseniz muhtemelen sorunun çözüldüğünü ve o birimin orada artık listelenmeyeceğini göreceksiniz.

peki nasıl kaldırabilirim tıkla çalıştırı ayrıca iptal edersem ne olur?

alalongthewatchtower
13-01-2011, 20:08   |  #22  
Üye
51 mesaj

peki nasıl kaldırabilirim tıkla çalıştırı ayrıca iptal edersem ne olur?
http://office.microsoft.com/tr-tr/word-help/HA010382089.aspx

mustafa2116
13-01-2011, 21:26   |  #23  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj
Alıntı: yelkowan  
Yok böyle bir yorum ya! Beğendim gerçekten mükemmel.

Bios tabanlı parçalanma ha bak yine güldüm.

Yanlış anlamayın yermek için söylemiyorum arkadaş ayak üstü iyi yazmış

hakkını yememek lazım.Gülüş

Bu arada khrmn hala burdasın demek chiponlinede kimse kalmadı sanıyordum.

Görüpde bir selam vermeden gitmek olmazdı.

Kolay gelsin...

Yazdığım yazının yanlış anlaşıldığını görüyorum. bilmediğiniz yada bilmek istemediğiniz olaylarında var olabileceğini unutmamanız gerektiğinide hatırlatayım. Sizin dünya görüşünüze göre virüsler exe ile çalışmaz sadece??.

Bios tabanlı basit parçalanma diskte gerçekleşmez sadece diske ek bir bilgi varmış gibi eklenir. Anakart çökmelerinde yada ram çökmelerinde oluşur ve biosun ( anakart devre yazılımının)  devreyi hatalı tamamlamsıyla meydana gelir.

Ram çöktiğinde nasıl 1g bi iken 1 mb görünüyorsa tam terside oluştuğu gibi bu alanı disk olarakta görebilir. Benim verdiğim cevapta bir gariplik yok sadece açıklama azdı.  Daha detaylı anlatığımda  biliyorum ki bunun kolay alaşılmayacak. Kaldıki devre yazılımlarıyla oluşan bir hata olup olmadığında belli değil bu nedenle genel bir format önerisi sunmuştum.

Bios Boot sektöründe çalışırken bir çok disk işlemini gerçekjleştirebilecek bir kaç yapılandırıcıyla birlikte çalışır.  Bunlardan biri  ram için çalışır ve devre içindeki her işlemci için bellek bilgilerini toplar. Biri HDD için işletim sistemine verilir.  Bios hiçbir şekilde işletim sisteminin açılışından sorna devreden çıkamadığı için arka plan hizmeti verir. Olurda yazılım tablosu devrede bir hataya uğrarsa uygulama bunu işletim sistemine bildirir bu alan sanal  olarak basit bir parçalanmayla geçiştirirlir. bu basite dediği alan öyle basit değilsede  hatanın oluştuğu yere göre basitlikseviyesi değişsede  sonuçta verilen cevap hatanın farkındayım ve ayrı tutuyorum   şeklindeyse basit denir.

G.Ç hataları Disk birim hataları Mantıksal önerim hataları Birleştirme  biçimlendirme hataları uygulama tabanlı kapanış hataları Açılışta dosya eksik türündeki ram disk hataları.....
 Bunlar anakart yazılımının öyle yada böyle bir yolla sekteğe uğradığını gösterir. Hata  nedenleri çok olduğu için  uygulama tabanlı oluştuğunu düşünerek  hataya düşmeyin.

Hataların bir çoğu anakart üzerindeki devrenin bir biçimde başka bir haritayla tanımlanmasından oluşur ( sys hataları) Bu hataların çok az bir bölümü ( 00% 1) yazılımla oluşlur oluşan hataların  nerdeyse tümü sistem geri yüklemeyle onarılır.

Anakart hatalarının genelinde anakar parçalırının biri  arıza geçirmesiyle oluşur. yüksek voltaj yada benzeri bir zorlanmadan oluşan  arızalardır.

Ben bunu  ilk başta yazdığım gibi değilde bu şekil yazsaydım soruyu sorun bu yazıyı okurmuydu ??
Yada ben bunu  bu şekil cevaplasaydım okuyanın  bilgisayr bilgisinin  seviyesinde yada açıklayıcı bir seviyede olacakmıydı.??
Yada  benim şimdi açıkladığım cevapmı olmuş oldu??

Önce  biriyle alay geçerken yazıya verilen cevabın basite indirgenip indirilmediğinide araştırsanız  size daha iyi bir  bilgi sağlamazmı beyler.

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 13 Ocak 2011 21:27
Kapalı Hesap (39679)
13-01-2011, 22:01   |  #24  
OP Kapalı Hesap
144 mesaj
dediğinizi yap sorun malasef düzelmedi.

artık çözüm için uğraşmayacağım ilginiz için gerçekten çok teşekkürler.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (39679) ~ 13 Ocak 2011 22:02
mustafa2116
15-01-2011, 00:42   |  #25  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj
dediğinizi yap sorun malasef düzelmedi.

artık çözüm için uğraşmayacağım ilginiz için gerçekten çok teşekkürler.
Ben yazımda zaten sana net cevap vermiştim Sorun Tam formatla giderse gider gitmezse anakartında bir parça bozuk ve bu nedenle bios işletim sixtemine karışıyor ve arzayı bir parçalanma olarak gösteriyor. Arkadaşlar benle alay geçmeyi yeğliyorlar ya akıllarınca yazılımsal sanıyorlar ya heniz o soru işaretinin ne anlama geldiğini çözemedikleri gibi volume nin disk değil donanımların tümü olduğunuda algılamakta yetersiz kaldılar ne yapsınlar.

Karar senin kararın uğraşmaktada fayda var olurda daha da kötüye  yol açabilir.