Bu güvenlik açığına dikkat edin...

CHIP Online
07-07-2009, 17:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Eski tarayıcılarda yeni açık; özellikle Windows XP'yi tehdit ediyor. Detaylar burada...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/bu-g ... kat-edin_13813.html

Resimlerle: Geçmişe yolculuk: Internet Explorer ile 14 yıl

Internet Explorer'ın 6 ve 7 sürümlerinde yeni bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Sorun IE'nin medya işleyen parçasından kaynaklanıyor. Microsoft kullanıcıları özellikle Windows XP'yi etkileyen  açık konusunda uyardı. Bu açığı kullanan bir saldırgan, yerel kullanıcı ile aynı haklara sahip olarak bilgisayar üzerinde ne isterse yapabiliyor. Bu açıktan IE8 ve Vista kullanıcıları etkilenmiyor

Bu açık tarafından yakalanan binlerce site kullanıcıları zararlı adreslere yönlendiriyor. Çoğu Çin'de yer alan siteler, yerel okullara ve toplum merkezlerine ait. Yönlendirdikleri sunucu ise 8oy4t veya 866.org oluyor. Bu sitede bulunan bir JPG dosyası çeşitli güvenlik açıklarından faydalanıyor. DirectShow MPEG2 Tune Request'te "stack overflow" hatasına sebep oluyor. Bu açık çok kritik olarak nitelendiriliyor ve beş üzerinden beş ölçeğinde tehlike yarattığı belirtiliyor.

Diğer açıklar arasında XMLhttp.d, RealPlay.a, BBar ve MS06-014 yer alıyor. McAfee, CSIS ve Secunia bu konuda kullanıcıları uyarıyor. Bu arada bu hatanın Microsoft'un mayıs ayında kullanıcıları uyardığı DirectShow güvenlik hatasından farklı olduğunu da belirtelim.

Sonuç itibariyle Windows XP kullanıyorsanız Internet Explorer 8'a geçmeniz tavsiye ediliyor. Eğer IE 8'e geçmek istemiyorsanız, bağlantıdan gerekli düzeltmeyi indirerek korunabilirsiniz.

Download: XP için IE6 ve IE7 Yaması

Download: Internet Explorer 8

Tüm konu: Bu güvenlik açığına dikkat edin...

İzleyin: IE8: Tarayıcı performans testi

Resimlerle: Geçmişe yolculuk: Internet Explorer ile 14 yıl

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Güvensiz oldukları bilinse de, neden hala eski tarayıcılar yoğun olarak kullanılıyor?

Kapalı Hesap (53751)
07-07-2009, 17:07   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Güvensiz oldukları bilinse de, neden hala eski tarayıcılar yoğun olarak kullanılıyor?

Hadi işletim sistemlerini donanım yüzünden anlayabiliyorum, ama bunu hala anlayamadım:)) Bilgisayar kullanan herkesin arada CHIP Online'a uğrayıp teknolojiyi takip etmesi lazım:))

Mustafa Can
07-07-2009, 17:16   |  #3  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj
Alıntı: Coşkun OLCA  
Güvensiz oldukları bilinse de, neden hala eski tarayıcılar yoğun olarak kullanılıyor?

Hadi işletim sistemlerini donanım yüzünden anlayabiliyorum, ama bunu hala anlayamadım:)) Bilgisayar kullanan herkesin arada CHIP Online'a uğrayıp teknolojiyi takip etmesi lazım:))
AlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkışAlkış

Mustafa Can
07-07-2009, 17:17   |  #4  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

windows 7 + ie 8 bişi olmaz demi

a.ozcan
07-07-2009, 17:32   |  #5  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Yukarıda gördüğüm kadarıyla Mozilla Firefox ile ilgili bir kelime bile geçmiyor.Bende Firefox kullandığım için sorun yok.:D

Selçuk İslamoğlu
07-07-2009, 17:38   |  #6  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Alıntı: Mustafa Can  
windows 7 + ie 8 bişi olmaz

IE8 olan hiç bir bilgisayar etkilenmiyor, buna doğal olarak windows 7 de dahil..
IE7 kullanan Vista da etkilenmiyor, protected mode yüzünden... Tabi ayarlarından kapatmadılarsa...

Alıntı: MainBoy  
Yukarıda gördüğüm kadarıyla Mozilla Firefox ile ilgili bir kelime bile geçmiyor.Bende Firefox kullandığım için sorun yok.:D

Sisteminde IE6 veya IE7 kurulu ise ve Windows XP kullanıyorsan, etkilenme olasılığın yine var. Bu bir DirectShow açığı doğal olarak eğer Firefox'unda DirectShow, Media Player vs. kullanabilen eklentiler varsa, etkilenmen mümkün

ismet35
07-07-2009, 18:14   |  #7  
ismet35 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,037 mesaj

vista kullandığım için hazırdan i.e 7 yüklü ama daha çok firefox kullanıyorum :D yani sorun yok...

Ciim
08-07-2009, 11:16   |  #8  
Yıllanmış Üye
454 mesaj

ie kullanmıyorum uzun süredir ama güvenliğe önem veren biri olarak güncellemeleri düzenli kontrol eder yüklerim.. ara sıra farklı cookie oluşturmak için ie açıyorum ve şuan son sürüm yüklü... ve win 7

Mustafa@PC
08-07-2009, 11:56   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Tartışıyoruz: Güvensiz oldukları bilinse de, neden hala eski tarayıcılar yoğun olarak kullanılıyor?

Kullanıcıların artık tabu düzeyine gelmesi yakın alışkanlıkları, oysaki yeni tarayıcılar farklı tarayıcı demek değil.

Kullandığınız tarayıcının yeni sürümü demek ;)

Bkz.

eolos
08-07-2009, 12:02   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

her zaman ie kulllandım cok ta memnunum sorun yamdm günellmeleri tam anlamıyla yaptıktan sonra sorun yok