Bu kadar hız da biraz fazla...

CHIP Online
25-12-2011, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bugün aldığınız bir PC 6 ay sonra yetersiz kalıp sizi çıldırtıyor mu? Üzülmeyin, yalnız değilsiniz.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/bu-k ... az-fazla_30973.html

Resimlerle: 2012'de çıkacak en heyecan verici 10 cihaz!

Her haberimizde aslında genel olarak teknolojinin ne kadar da hızlı geliştiğine ve değiştiğine değiniyoruz; biz istemesek bile gelişen olaylar hep bu yönde oluyor. Peki, siz de hiç teknolojik gelişmelerin fazlasıyla hızlı olduğunu ve gereksiz yere ardı arkasına onlarca, yüzlerce yeni ürün piyasaya çıkarıldığını düşündünüz mü?

Aldığımız bir PC ya da tablet bilgisayar, aradan geçen üç ila altı ay arasında yetersiz kalabiliyor. Forbes.com'un yayınladığı bir habere göreyse, Underwriters Laboratories'de yapılan bir araştırma sonucunda, birçok insanın yeni teknolojik cihazların artık ihtiyacın dışında üretildiği konusunda hemfikir olduğu sonucuna ulaşıldı.

Birçok tablet bilgisayar Apple'ın ilk iPad'i 2010 yılında çıkarması ile birlikte üretime geçti. Aralarında HP gibi firmaların da bulunduğu birçok devin ürünleri ne yazık ki yeterli satış rakamına ulaşamadığı için bir anda yok olup gitti; bu durum için yapılan piyasa yoklamasındaysa cihazların hem pahalı, hem de iPad kadar kaliteli olmadığı yorumu kulaklarda çınladı. Amazon'un çok farklı bir fiyat politikasıyla piyasaya çıkardığı The Kindle Fire tablet ise, iPad'in yarı fiyatına satıldı ve firma için inanılmaz satış rakamlarına ulaştı.

Birçok tüketiciye göreyse, yeni ürünler piyasaya gereğinden çok daha hızlı çıkıyor; hal böyle olunca da içerlerinde çok fazla yazılımsal ve donanımsal sorun barındırıyorlar. Bu da demek oluyor ki, her çıkan yeni teknolojik aleti almak isteyenleri bir kenara bırakırsak, kullanıcıların büyük bir çoğunluğu adam gibi çalışan ve fiyatı çok daha uygun teknolojik cihazlara yatırım yapmak istiyorlar.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı paylaşın...


Tüm konu: Bu kadar hız da biraz fazla...

Resimlerle: 2012'de çıkacak en heyecan verici 10 cihaz!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Teknolojik gelişmeler bu saatten sonra yavaşlatılabilir mi?

erkan1994
25-12-2011, 17:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
355 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2011

hala çok geç değil bence değiştirilebilir ve yavaşlatılabilir bence bu kadar.şahsen benşm görüşüm teknolojinin  daha sağlam ama ağırdan ama çok yavaş da değil ha şimdikinin 100/20 kadar daha yavaşı ama daha sağlam kaliteli ürünler çıkarmasıdır.bu kadardır.

TheWhiteHat
25-12-2011, 19:18   |  #3  
TheWhiteHat avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2011

Bencede yavaşlatılmalı. mesela 2-3 yıl önce aldığımda Samsung i900 Omnia en iyi cep telefonlarındandı. 600 MHz işlemcisi ve 5 MP kamerası ile ''kral'' bir cep telefonuydu. 2-3 yıl sonra ise 600 MHz artık orta segment telefonlarda bile standart. Fakat 2-3 yıl önce kimse telefondan HD video çekememekıtem şikayetçi değildi. Şimdi ise tüm üst sınıf telefonlarda yaygın. Aslında bu durum üreticilerin işine geliyor. Telefonlar piyasaya çıktıktan 1 yıl sonra ''eski'' sıfatı alıyor ve yeni güncelleştirmelerden mahrum bırakılıyor. Bu nedenle insanlar sürekli telefon değiştiriyor. 

Fakat bu böyle devam etmeyecek. En sonunda yapılacak başke bir şey bulamayacaklar :) O zamanda Samsung'un Galaxy S'i ''öldürürken'' kullandığı bahaneyi kulanacaklar. ''Bu CPU ve bu RAM yeni güncelleştirmeyi kaldırmaz. Gerçi en sonunda 6 çekirdekli 3 GHz hızında işlemci ve 8 GB RAM kullanan telefonlar çıkar :)  

Sonuç olarak cep telefonları bilgisayar işlemcileriyle paralel işlemciler kullanana kadar bu böyle gidecek :(

Kapalı Hesap (154666)
25-12-2011, 21:56   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2009

Ben bu konularda biraz ketum olduğum için hala NOKIA 8890i mi kullanmaya devam ediyorum.