Bu konuya neden yanıtlayamıyorum.

man on the moon
14-04-2009, 04:42   |  #26  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

Ne tesadüf ki,ben de bunları vistada yapabiliyorum. maalesef video oynatmaya gelince xvid(açık kaynak olduğundan diyorum)de bile bariz bir kalite kaybı varken durum h264'te ne olur windows'ta hiç bir codec coreavc nin yerini tutmuyor. alternatifi var, şunu bunu yapacaksın demeyin çünkü şu anda hiçbir linux kurulu değil.(23 nisanda yeni ubuntuyu kurabilirim).
tekrar tekrar yazmaya gerek yok bunları.
ve şu anda vistayı orijinal kullanmasamda windows 7 için para vermekten çekinmeyeceğim.

Gimp Uzmanı
İnternete bağlanabiliyorum.
Müzik dinleyebiliyorum.
Film izleyebiliyorum.
Anında mesajlaşma yazılımlarını kullanabiliyorum.
GIMP ile fotoğraf düzenleme scrişbus ile masaüstü yayıncılık inkscape ile vektörel tasarım yapabiliyorum.
Oyun oynayabiliyorum. Hatta farklı sistemlerde çalışan oyunları bile Linux ile çalıştırabiliyorum. Mesela
Son Düzenleme: man on the moon ~ 14 Nisan 2009 08:58
Gimp Uzmanı
14-04-2009, 07:32   |  #27  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

Şunu belirtmek isterim ki eğer Windows7 beklentilerimi karşılayabilecek bir sistem olursa. Bende parasını verir alırım.

Bence bir yazılımın açık kaynak veya kapalı kaynak olması önemli değildir. Önemli olan o yazılımın ne kadar kaliteli olduğudur.

Xvid konusu hakkında yorum yapmıyorum. Görüntü kalitesi oynatıcıdan oynatıcıya bile fark ediyor. SMPlayer kurup denenebilir. Yapılandırma ayarlarına göz atılabilir.

Bu arada hiçbir sistem mükemmel değil zaten.

Ubuntu program kurulumu nasıl mı?

Ugulamalar menüsünden program ekle kaldır seçilir. istenilen program aranabilir. Kategorilerden seçilerek istenilen programlar işaretlenir. Apply Changes butonuna tıklanır paketler internetten indirilip kurulur.

İnterneti olmayan bir bilgisayarda tüm paketlerin elinizde olması gerektiği için Debian tüm paketler 4 DVD'dir. İnterneti olmaya bilgisayarlarda program kurmak için o programın bağımlı olduğu diğer paketlerinde kurulması gerekir.

Ağız tadıyla linux kullanmak için limitsiz bir internet bağlantısına ihtiyaç duyarsınız veya DVD leri bir arkadaşınızdan edinmeniz gerekir.

[URL=http://img243.imageshack.us/my.php?image=ekrangrntsuygulamaeklek.png][/URL]

Tek işlemle birden fazla hatta yüzlerce program kurulabilir. Aynı anda farklı iki programın kurulum betiği çalıştırılamaz. Başka bir işletim sistemindede aynı anda iki kurulum betiğinin çalıştırılası zaten önerilmez.

Şimdiye kadar linux beni yarı yolda bırakmadı. Elektrik kesilmesinde yazılım zarar görebilir hatta donanımınız zarar görebilir. Elektrik kesilmeleri veya başka sebeplerden sistem açılmıyorsa kurtarma betikleri var. Hiç kullanmadım açışışta sanırım 4 seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Sistem yükseltmesinde parolayı güvenliğimiz için yazıyoruz.

Windows Vista Windows XP'den kat kat iyi olduğu halde yeterli ilgiyi göremedi.

Ubuntu desteği daha fazla tabiki Windows Kubuntu'ya daha çok benzemekte ben özgün masaüstlerini severim. Gnome Xfce Lxde gibi ayrıca

için destek verebilirim.

man on the moon
14-04-2009, 09:01   |  #28  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

evet uygulama ekle\kaldırma linuxun kıskandığımız özelliklerinden biri... bütün programlar tek bir çatı altında... (o kadar program kurma zahmetine olsun artık)

Selçuk İslamoğlu
14-04-2009, 12:05   |  #29  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Malesef Opera o listede yok ve diğer programlar yüklenirken, opera'nın kendi paketinden yüklenilmesine izin vermiyor, zaten Opera kurabilmek için ayrı libaudio2 ve libqt3 kurmak zorunda.

Zaten bu yüzden biraz da Opera'nın geçtiğimiz günlerde Windows'a açtığı davanın komikliği ortaya çıkıyor :)

Gimp Uzmanı
14-04-2009, 13:37   |  #30  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Opera yok. Genellikle açık kaynak yazılımlar mevcut. Aslında buna gerekte yok.

adresinden istediğiniz dağıtıma ait paketleri bulabilirsiniz.
libqt3 gerekli.
Birde opera kurdum. Ekran görüntüsünü koyayım. Sizin siteyi açmıştım. Bir sakıncası yoktur sanırım.

[URL=http://img134.imageshack.us/my.php?image=ekrangrntschiponlinetrk.png][/URL]

Selçuk İslamoğlu
14-04-2009, 14:10   |  #31  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Biliyorum, Opera'nın sayfalar ve fontları renderı ve hızı ile Firefox'un renderi arasında dağlar kadar fark olduğu için Linux üzerinde ilk yaptığım şey Opera kurmak oluyor.

Bir başka deyişle açık kaynak da olsa, benim isteklerime hitap etmiyor / benim istediğim vasıflar yok.

En basit kıyaslama, haberlerin spotlarındaki metinelerin renderı iki browserın farkı basitçe görülüyor.

Tabii ki Firefox'un ayarlarını değiştiririm, sisteme özel fontlar yüklerim vs. ama son kullanıcı bununla mı uğraşacak, en basit örnek burada zaten. O yüzden diyorum ki, "Açık kaynakmış, değilmiş" bunlar son kullanıcı için ciddi anlamda koca bir "HİÇ"

Gimp Uzmanı
14-04-2009, 14:22   |  #32  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Öntanımlı yazı tiplerini firefox'ta değiştirebiliyoruz.

[URL=http://img222.imageshack.us/my.php?image=ekrangrntsyaztipleri.png][/URL]

Opera firefox'tan daha hafif bir tarayıcı. Ben Chrome Linux'u beklemekteyim.