Bu konuya neden yanıtlayamıyorum.

Gimp Uzmanı
10-04-2009, 07:19   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

İyi günler.

Adresli konuya yanıt yazamıyorum. Bazı bilgiler yalnış olduğunu gördüm.Bildiklerimi paylaşmak istiyorum. Uslup konusunda çok titizim.

Gimp Uzmanı
10-04-2009, 07:43   |  #2  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Açılacak olursa cevap yazarım.

Ahmet_79
10-04-2009, 07:47   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

kilitlenen konu bir daha açılmaz maalesef.

Selçuk İslamoğlu
10-04-2009, 07:52   |  #4  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
ahmet79

Bak bu kuralı bilmiyordum işte

Gimp Uzmanı
10-04-2009, 08:08   |  #5  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Sağlık olsun.

Kapalı Hesap (79876)
10-04-2009, 13:35   |  #6  
Kapalı Hesap
1,252 mesaj

Sen yorumunu buraya yaz biz ordaymış gibi düşünelim.Gülümseme

Selçuk İslamoğlu
Bak bu kuralı bilmiyordum iş
Gülümseme

Gimp Uzmanı
11-04-2009, 08:25   |  #7  
OP Yeni Üye
37 mesaj

O zaman yanıtımı yazıyorum. Yaklaşık 2 yıldır Ubuntu kullanıcısıyım. Kullandığım uslup sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Linux kurulumu ve kullanımı gayet kolay bir sistemdir.

Ben Ubuntu ile örnekler vereyim. Ubuntu'nun Live Cd'sini bilgisayara takıp  bilgisaysrı cd'den başlattığınız zaman firefox,Open Office ,Gimp gibi birçok programın bulunduğı hazır Gnome masaüstünüz açılır. Bilgisayara dahi kurmadan Ubuntuyu kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza kurmak isterseniz kurulum programını direk masaüstündeki simgesine tıklayarak açabilir birkaç fare tıklaması ile kurabilirsiniz.

Ubuntunun bölümleme aracı ile bölümler (partitions) üzerinde tüm istediğiniz değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Ubuntu sizin haberiniz olmadan hiçbir işlem gerçekleştirmeyecek tüm değişiklikler için onay isteyecektir. Ben bilgisayar bilgisi çok az olanların bile Ubuntuyu çok rahat kullandılarını gördüm.

Kurulum bittikten sonra bilgisayarı tekrar başlattığınızda karşınıza Grub menüsü çıkar bu menü sabit diskiniz üzerindeki diğer işletim sistemlerini Ubuntu ile kullanabilmenizi bilgisayarınızı istediğiniz işletim sistemi ile başlatmanızı sağlar. Yani Linux kullanmak isteyen Windows'u silmek zorunda değil.

Ubuntu kurmanın ikinci yolu mevcut sisteme hiç dokunmadan kurulumu wubi ile gerçekleştirmektir. Windows açıkken Ubuntu cd'sini bilgisayara takıp Install Inside Windows seçeneğini seçmek olacaktır. İstediğimiz sürücüde bir klasör üçinde sanal bir disk oluşturacak ve kululum betiği Ubuntu'yu
bu sanal diske kuracaktır.

Bilgisayarı tekrar başlatıp Ubuntuyu açabiir kullanabilir. Beğenmez isek Windows içindeki Program ekle / Kaldırdan kolayca kaldırabiliriz.

Ubuntuyu açtık sol üstte duran Firefox simgesine tıkladık. İnternette sörf yapmak istiyoruz. Flash içerikli bir web sayfasına gittiğimizde Firefox bize Flash Player eklentisinin kurulu olmadığını bildirecek. Eksik olan eklentiyi bir iki fare tıklaması ile kurabileceğiz. Sistemimi güncelleme yine aynı şekilde. Video izlerken eksik olan hangi eklenti varsa gene otomatik yüklenecektir. Buraya kadar hiç konsolu kullanmadık.

Program ekleyip kaldırmak için Uygulamalar menüsünden Program Ekle/Kaldır aracını kullanabiliriz. Kurabileceğimiz programların bir listesini seçtiğimiz program açıklaması hatta ekran görüntüsünü görebileceğiz. Bir iki fare tıklaması ile istediğimiz programı kurabiliriz.

Kotayı çok tükettiği doğrudur. Ben arkadaşlarıma ubuntu kurduğum zaman gerekli olan tüm deb paketlerini bir dvd'ye çekip yanımda götürüyorum. Böylece kotalarını aşmamalarını sağlıyorum.

Dokunmatik ekranınız varsa bunu Windows, Linux ve MacosX ile rahatlıkla kulanabilirsiniz.

Daha yazacaktım. Ama bileğim kırık ve tek elle yazıyorum. İsteyen istediğini kullanır. Burada tabiki bir zorlama olamaz ama kullanılan uslup beni çok şaşırttı. Verilen bilgilerin bir kısmı yanlış.

Amaç paylaşmak doğru ile yanlışı ayırt etmek olmalı. Hiçbir işletim sisteminin fanatikliğini yaparak bir yere varamayız.

Son olarak Dosya sistemlerinin avantaj ve dezavantajlarını kıyaslayan bir sürü bilimsel test var onlara göz atılabilir.

İyi günler.

CapanQGLU
11-04-2009, 12:14   |  #8  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
2,511 mesaj

Ağzı kulaklarına varıyor Bu Yanıt Kilidi Kırar.

Gimp Uzmanı
11-04-2009, 18:40   |  #9  
OP Yeni Üye
37 mesaj
oLc001ReiS
Ağzı kulaklarına varıyor Bu Yanıt Kilidi Kırar.
Ben sadece bildiklerimi aktardım. İki yıldan beri Linux kullanıcısıyım. Konunun kilitlenmesine gerek olmadığını düşünüyorum.

PcMaKeR
12-04-2009, 00:16   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
ahmet79
valla mı adminle modlarında yetkisi olduğunu bilmiyordum ilginç.

PcMaKeR
12-04-2009, 00:20   |  #11  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

bu arada gimp uzmanı ubuntunun en son sürümü iki gün önce indirdim. toplamda iki gün 6 7 saat uykum var.

herşey güzel en güzel ubuntu çok iyi bir linux dağıtımı herşey güzel ama bir türlü ethernetli modemimi tanımadı ağı görüyor ama kendisi nete çıkamıyor.

bundan bir önce opensuse 11 kurdum. o pek güzeldi. Vista temalar falan ehehe fakir işi gibi özenmişler çok pis kasıyordu. sinirden kaldırıp ubuntu kurdum ikiside foss. şimdi vista ile yola devam. sırf meraktan kurdum ethernet çalışsaydı sanal olarak windows çalıştırcaktım program geliştirirken lazım oluyor.

oyun da oynamadığım için derdim yoktu ama bir internetsizlik durumu oldu tepem attı dvd yitaktım acımadan sildim. Neymiş Linux bize göre değilmiş. gereksizmiş gelişmesi daha devam etmesi gereken bir sistemmiş. ne güzel değilmi. windows böyle devam ederse linux a bakan artmazzz...

man on the moon
12-04-2009, 02:43   |  #12  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

ubuntunun 2004 te bana çektirdiklerini anlatsam...
hele interneti olmayan bilgisayarda linux kullanmak...
linux da herşey gül gülistan değil...

PcMaKeR
12-04-2009, 11:47   |  #13  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
e-eyup
ubuntunun 2004 te bana çektirdiklerini anlatsam...
hele interneti olmayan bilgisayarda linux kullanmak...
linux da herşey gül gülistan değil...
aynen. ubuntu tek cd de geliyor gereklileri netten çekecek ama bi ethernetten internete bağlanamıyor. elle statik ip verdim gene yemedi :D usb modemi görmedi onuda denedim en son güzel bi temizlik Ve Vista.

Gimp Uzmanı
12-04-2009, 18:28   |  #14  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Bazen donanım tanımama gibi durumlar olabiliyor. Bu çok nadir bir duruum ve genellikle usb aygıtlarda olabiliyor.

Ben Hp yazıcımı
Technisat ss2 kartımı
intel anakartımı
kart okuyucumu
yani tüm donanımlarımı eksiksiz linux ile kullanabilmekteyim.

Büyük donanım şirketleri linux için sürücü hazırlıyor. Hp veya nvidia gibi. Bazıları ise hala linux için sürücü çıkarmamakta ben sadece Windows işletim sistemi için tasarlanmış sürücüyü linux'e tanıtarak donanımı linux altında çalıştırabildim.

Linux altında çalışmayn donanımınız varsa biraz araştırma yapmalı. Çözüm yolu yoksda o donanımın üreticisine e-posta ile durum bildirilmeli.
Kullanıcı istediği sistemde donanımını kullanabilmeli.

Bana kimse kullandığım donanımı bedava vermiyor.

Ahmet_79
12-04-2009, 19:51   |  #15  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj
Selçuk İslamoğlu

Bak bu kuralı bilmiyordum işte

Kilitleyip daha sonra açtığınız bir konu var mı?

Yada varsa bile ben görmedim  orası kesin:)

O zaman istediğimizde size söyleriz sizde kilitlenmiş konuları açar bizde eksik olduğunu dünşündümüzmüz yerleri tamamlarız, bunu öğrendiğim iyi oldu.

Gimp Uzmanı
12-04-2009, 21:34   |  #16  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Sayın Forum Başkatibi @ahmet79 bu konuların birleştirlmesi gerektiğini düşünüyorum. Uslup konusundada çok hassas olduğumu belirtmek isterim. Cevaplarm sadece doğru bilgiyi vermek üzerine kurulmuştur.

Ahmet_79
12-04-2009, 22:02   |  #17  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj
Gimp Uzmanı
Sayın Forum Başkatibi @ahmet79 bu konuların birleştirlmesi gerektiğini düşünüyorum. Uslup konusundada çok hassas olduğumu belirtmek isterim. Cevaplarm sadece doğru bilgiyi vermek üzerine kurulmuştur.
Üzgünüm ancak ben bu konuda yetkili değilim,
bende sizin gibi normal bir üyeyim siteye, isteğinizi site yöneticilerine yani Selçuk İslamoğlu'na iletirseniz daha uygun olacaktır.

MBTGROUP
12-04-2009, 22:56   |  #18  
Yıllanmış Üye
2,727 mesaj
ahmet79
Kilitleyip daha sonra açtığınız bir konu var mı?
Evet benim konu kişilerin avatar resimleri kilitlenmişti,ertesi günaçıldı.:D

Ahmet_79
12-04-2009, 22:57   |  #19  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj
pcword
Evet benim konu kişilerin avatar resimleri kilitlenmişti,ertesi günaçıldı.:
Sana şaka yapmışlar demekki:)

Gimp Uzmanı
13-04-2009, 06:26   |  #20  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Düzeyli bir bilgi paylaşımı ortamı oluşturmak zor olmazsa gerek.

Uslup konusunda dikkatli olmak karşımızdaki insanı kırmamak lazım.

Selçuk İslamoğlu
13-04-2009, 11:17   |  #21  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

PCMaker, etherneti görüyorsa internete çıkarsın...

Ya DHCP'yi manual yapıp DNS ayarlarını kendin gireceksin, 4.2.2.1 şeklinde, veya benim yaptığım gibi manuel olarak gireceksin ağ ayarlarını...

Linux'ta hiç bir şey güllük gülüstanlık değil zaten. O yüzden Windows kullanıcılarını çekebilmek için daha çok uğraşması gerekiyor Linux'un...

En basitinden şu anda kullandığım ve Gimp'in de bahsettiği Ubuntu, belki de son kullanıcılar için gelmiş geçmiş en gelişmiş dağıtımlardan biri olmasına rağmen, Windows kullanıcılarının sinirini bozacak o kadar çok şey var, o kadar çok uğraşmanız gerekiyor ki, bu hala benim ilk söylediğime getiriyor...

Bu arada, Linux'ta Firefox oldukça can sıkıcı ve sayfa gösterimlerinde beceriksiz (font değerlerinden vb.), ilk yaptığım şey Opera kurmak benim genel olarak zaten.

Tekrar hatırlatayım: Vista UAC'den canınız sıkılıyorsa, Linux'un yanına bile yaklaşmayın.

Gimp Uzmanı
13-04-2009, 21:45   |  #22  
OP Yeni Üye
37 mesaj

Ubuntu etherneti görüyor ama internete bağlanmıyosa Gnome paneldeki ağ simgesi sağ tuşla tıklayarak Auto eth0 'a tıklayınız.

Benim anlamadığım iki yıldır kullandığım sitemin neden bu kadar zor ve karmaşık veya son kullanıcıya yetmeyecek düzeyde olduğu. Ben başka sistyemlerde bulamadığım birço özelliği Ubuntuda buldum.

Neden Linux kullanıcısıyım. Bunun birçok nedeni var.

İnternete bağlanabiliyorum.
Müzik dinleyebiliyorum.
Film izleyebiliyorum.
Anında mesajlaşma yazılımlarını kullanabiliyorum.
GIMP ile fotoğraf düzenleme scrişbus ile masaüstü yayıncılık inkscape ile vektörel tasarım yapabiliyorum.
Oyun oynayabiliyorum. Hatta farklı sistemlerde çalışan oyunları bile Linux ile çalıştırabiliyorum. Mesela Metin2

[URL=http://img216.imageshack.us/my.php?image=ekrangrnts.png][/URL]

Benim kişisel görüşüm ise isteyen herkes internetten cd kalıbını indirip Ubuntu'yu deneyebilir.

Benim merak ettiğim husus Ubuntu'nun veya Linux'un neden kullanıcıları bu kadar uğraştırdığı. Benim için en rahat sistemdir Linux. Yenilik arıyorsanız. Ubuntu'yu mutlaka denemelisiniz.

Son Düzenleme: Gimp Uzmanı ~ 13 Nisan 2009 21:53
Selçuk İslamoğlu
13-04-2009, 22:39   |  #23  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

Gimp, Ubuntu 8.10'da, Auto Eth0'ı silip yerine yeni bir bağlantı açmadan ve mevcut MAC adresi ile kaydetmeden, her session'da AutoEth0'ı bağlantıyı kendi başına sağlamaya çalışıyor. Adı üstünde Auto, modifiyeye izin vermiyor. Bu zaten Ubuntu'da bilinen bir bug. O yüzden örneğin DHCP'den aynı zamanda DNS te verilmiyorsa, sürekli DNS'ini baştan girmek zorunda kalıyorsun.

Şimdi "son kullanıcıya yetmeyecek düzeyde olduğu"nun basit bir açıklamasını yapayım.

1. Aynı anda 2 adet programı kurabiliyor musun? ...
2. Sistem yapılandırmasında veya güncelleme yaparken hiç elektriklerin kesilmesi başına geldi mi? Benim geldi... İnan ki çok tatsız bir durum... Eğer güncelleme yaparken elektriklerin kesilirse, tek çaren format kalıyor, eğer sistem ayarlarını düzenlerken elektrik kesildiğinde, yaptığın herşey sıfırlanmış oluyor.
3. Yavaş diye nitelendirilen Vista, aynı bilgisayarda çok daha hızlı açılıyor örneğin.
4. Sen üst kattaki komşuna, nasıl Wine kuracağını anlatmak ister misin? 

Yani bu basitçe "onun yerine şu program var" demekle olabilen bir şey değil.

Kısacası, son kullanıcının aradığı rahatlık hiç bir zaman Linux'larda olmadı, olmayacakta; kendilerine has sebepleri var, nitekim o kilitlenen konuda yazdım son sayfasında.

Şimdi, 1997'den beri, henüz X11'li zamanlarda, KDE ve Gnome henüz emeklerken Linux'un hemen her sürümünde kullanıp, her gelişimine tanık olan biri olarak diyorum ki, kendini "son kullanıcı" olarak görüyorsan, yanılıyorsun. Belirttiğim gibi, Vista UAC'sine sinir olan insanlardan bahsediyoruz biz, bırak komut satırından derleme yapmayı veya her yaptıkları sistem yükseltmesinde parola yazmayı. İnsanlar bilgisayarları "kullanmak" için istiyorlar, onları çözmek için değil. Tabi bu CHIP Online forumu gibi yerlerdeki insanlardan bahsetmiyoruz. Buradaki hemen herkese bilgisayarının kapatma düğmesinden başka noktalarından da anlıyor.

Neyse 23 Nisan'da yeni Ubuntu geliyor. İnşallah ondaki hatalar düzeltilir.

Diğer insanlar için tabii ki en güzeli denemek. Ama içinde "Seni yeneceğim İstanbul" tadında hırsı olmayanlar, Windows'u mumla arayacaklardır. Tabi denemeleri için özel bir yazı kaleme alıyordum ama 23 Nisan'da yeni sürümle bunu yapmayı düşünüyorum. Ayrıca http://download.chip.eu/tr adresinde Linux köşesine desteklerinizi verin ki, dolduralım orayı da.

Ayrıca dipnot düşelim, Windows kullanıcıları için Ubuntu yerine kardeşi Kubuntu'yu öneriyorum. Ubuntu arabirim olarak daha çok Mac tadına hitap eder. Kubuntu ise daha Windows-vari'dir.

PcMaKeR
13-04-2009, 23:26   |  #24  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Selçuk abi sinirlerimi gerdi otoyu silip kendim yaptım ama gene görmedi.

art arta iki kere kurdum yine aynı.

boşver vista ile devam.

arayüzünü sevmiştim ubuntunun içinde gelenlerde iidi ama deli etti. Hani bir laf vardır. alışmamış .. dondurmaz die. gıcığım tutuyor linuxa :D belki ubuntu kırar bunu dediydim ama oda geçemedi :S

"Tekrar hatırlatayım: Vista UAC'den canınız sıkılıyorsa, Linux'un yanına bile yaklaşmayın."  basiti var abi o devam etsin. Administrator hesabını açıyorum kendime özel grup ilkelerimi yapılandırıyorum tmmdır uac benim için çocuk.

iis ve visual studio için kullanıyorum windowsu oyun değil amacım.

ubuntuda şu monoyu test edecektim ama internetsizlik ii bişi değil. Fıtık oldum ya resmen...

linux geliştirenleri taşı delseler dahi azimle windows kullanıcısını çekemezler.

şu mandrake wardı ta o zamandan beri kullanmıyorum aradan kaç yıl geçti. bi knoppixin en güncel sürümü bulunurdu elimde artık ondan da kurtuldum cd den çalışan xp ayarladım kendime takıyorum herhangi bir sistem çökmesinde güncel virus dosyalarını pcmde tutarım her zaman açıyorum harici hdd yi virus bilgilerini alıyor program taryıyor yada bir sistem çökmesinden verilerimi kurtarıp bozulan yeri düzeltip tekrar açıyorum çöken makinamı.

Linuxta elektrik kesilmesi başlı başına gına getirecek bir durum. Lanet bişi. Bir program kurmak bu kadar zormu ya.

ünide okulun makinasına mecburen redhat 5 enterprise yüklemek zorunda kaldık oracle için kurması çin işkencesine benziyor. Deveye hendek atlatması kolay cidden bunun yanında.

ama iyi yapılandırdın mı çok uzun süre kapatma bişi olmuyr. Linux mümkünse Serverlarda kalsın. Bu güzel insanların canını sıkmasın...

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 13 Nisan 2009 23:32
CapanQGLU
13-04-2009, 23:38   |  #25  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
2,511 mesaj
Gimp Uzmanı
Ben sadece bildiklerimi aktardım. İki yıldan beri Linux kullanıcısıyım. Konunun kilitlenmesine gerek olmadığını düşünüyorum.
Ben Espirisine Söyledim Usta Alınmana Gerek Yok Beğendim