Bu makinelerle hiçbir şey uzakta değil

CHIP Online
27-08-2008, 02:18   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

En iyi megazoom fotoğraf makineleri ile uzaklardaki motifleri sanki yanınızdaymış gibi görüntüleyin.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Bu-m ... kta-degil_8386.html

Resimlerle: TEST: Megazoom dijital fotoğraf makineleri

Çok uzaktaki motifleri fotoğraflamak için en iyi çözümü, 10 ile 20 kat arasında yakınlaştırma yapabilen dijital fotoğraf makineleri sunar. Manuel ayarlar sayesinde, bu makineler fotoğraf çekiminde tüm kontrolü size verebiliyor.

Objektifi değiştirilemeyen kompakt sınıf dijital fotoğraf makineleri arasında mega-zoom özellikli olanlar, en donanımlı ve en yüksek performansa sahip modellerdir. Fotoğrafçılığı hobi olarak benimseyenler, makinesinden çok şey bekleyenler ve çekimden önce tüm ayarları tek tek yapmak isteyenler için bu makineler, DSLR'lara göre daha pratik ve ucuz bir alternatiftir. DSLR makinelerde, büyük oranda yakınlaştırma yapan objektifin sadece kendisi dahi, kompakt mega-zoom fotoğraf makinelerinden daha pahalıdır.

Doğru Seçimi Yapabilmek

Hangi sınıfa dahil olursa olsun, bir dijital fotoğraf makinesi değerlendirmesinde en önemli kriter şüphesiz görüntü kalitesidir: Yüksek çözünürlük, yüksek ISO değerlerinde düşük kumlanma (noise), ve test şampiyonu Fujifilm FinePix S100FS'te olduğu gibi, gerçeğe uyumlu renkler. Fotoğraf makinesinin sahip olduğu aksesuarlar ve donanımsal özellikler de aynı şekilde önemlidir. Örneğin bu makalenin konusu olan yüksek zoom'lu çekimlerde, titreşim önleyiciler, fotoğrafların bulanık çıkmasını önleyecektir. Makinenin yakınlaştırma olmaksızın sahip olduğu odak uzaklığının da 28 milimetre veya daha az olması, fotoğrafa daha fazla motif sığdırabilmenizi sağlayacaktır.

Mega-Zoom makineler, yapı itibariyle çok hızlı sayılmazlar, ancak yine de önemli anları zamanında fotoğraflayabilmek için, düşük deklanşör gecikmeli ve hızlı seri çekime sahip bir makine tercih edilebilir. Bu sınıfta hız olarak en iyi seçenek, fiyat / performans ödülünü alan Sony Cybershot DSC-H3.

Testin En İyileri

Şu anda piyasada bulunabilen neredeyse tüm Mega-Zoom fotoğraf makinelerini teste dahil ettik ve tüm detayları ile inceledik. Karşılaştırmalı testimiz, en az 10x optik yakınlaştırmaya sahip fotoğraf makineleri içinde en iyi 10 modeli kapsıyor.


Tüm konu: Bu makinelerle hiçbir şey uzakta değil

Resimlerle: TEST: Megazoom dijital fotoğraf makineleri


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Kullandığınız megazoom fotoğraf makinesi var mı, tavsiye eder misiniz?