bu overclock sorununu nasıl çözerim???

gokhangu
03-02-2007, 01:00   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhaba arkadaşlar,
Biliyorum ki içinizden biri kesinlikle bu sorunun cevabını verecektir. Sorun şu:
Bilgisayarımda, Win XP,
Intel cleron 2.4 işlemcili P4S800-MX SE motherboard, 2 adet 256Mb DDR 400Mhz ram, Ati radeon 9550 (250Mb) ekran kartı mevcut.Bu sisteme overclock yapmaya çalıştım. Bios'ta Jumperfree configuration'dan overlock'u %20 olarak seçtim(Bios  'ta aynı menüde manuel overlocku seçtiğimde, cpu speed 100Mh-400Mhz aralığında ayar imkanı vardı. Birçok seçenek denedim, sistem açılmadı. O yüzden %5,%10,%20 ve %30 overlock seçimlerinden %20 yi seçtim.CPU Core voltaj ayar imkanı yok.Ram voltaj ayar imkanı yok.)CPU 2.87Ghz de çalıştı.. AGP/PCI oranını 66,6/33,3Mhz belirledim. Ancak sistem normal açılır gibi davranıyor. XP logosundan sonra görüntü gelmiyor. Sanki grafik kartla bir uyumsuzluk oluşuyor gibi görünüyor.Güvenli kipte sistem açılabiliyor(tabi standart vga sürücüsüyle.) Bir de %10 overlocku denedim sorun çıkmadı.2.63Ghz te çalışan CPU'nun sıcaklığı da normal. %30 da sistem hiç açılmıyor. Ekrana hiçbir şey gelmiyor. %20 veya %30 overlock ta sitemin normal çalışması için bir öneriniz var mı?
Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

enviro
03-02-2007, 09:25   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
40 mesaj

Selam,
Dostum bence bilgisayarından çok şeyler bekliyosun. Bir bilgisayarın overclock potansiyeli,  işlemci, anakart , ramlerinin özellik ve kalitelerine bağlıdır. Ayrıca overclock canavarı olarak tanıtılan ürünler için bile, ekstra soğutma, voltaj vs. olmadan %20 overclock iyi bir değerdir. Örneğin  AMD 2500+ lerin pek çoğu  (normal hızı 1833 Mhz) , overclock ile 2200 Mhz de çalıştırılabilmektedir. Bu da yaklaşık %21 eder.
Ayrıca işlemcinin üretildiği silikon sürekli aynı kalitede olamadığı için overclock yeteneği aynı model işlemciler için bile farklılık gösterir. Bu yüzden ufak adımlarla overclock etmelisin. Ayrıca ramlerin de 400Mhz fsb nin üstüne çıkınca bir yerden sonra seni durduracaklardır.
Sen en iyisi "celeron 2.4" ü overclock eden başka insanların tecrübelerine bi gözat. Pekçok forumdan bu bilgilere ulaşabilirsin. Saygılar...

viking20
03-02-2007, 10:45   |  #3  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

http://www.overclock.net/

Overclocking: Teknikler,Sorunlar,Çözümler

--
Overclock Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl yapılır?
işlemci-ekran kartı o/c için:

nVidia ekran kartı nasıl overclock edilir?:

--

Son Düzenleme: viking20 ~ 03 Şubat 2007 10:51