Bu robotlar herşeyi kokusundan tanıyor!

CHIP Online
16-06-2009, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Köpeklerin yerini robotlar mı alacak? Bu robotlar herşeyi kokusundan tanıyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/bu-r ... -taniyor_13352.html

Resimlerle: Yalnızlığa son veren robot: EMA

Bilim adamları, yeni bir robot üzerinde çalışıyor. Bu robotu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise hava alanı ve benzeri önemli bölgelerde silah, uyuşturucu, patlayıcı ve illegal yollardan bir ülkeye göç etmeye çalışanlara karşı geliştirilmiş olması.

Sheffield Üniversitesi'nde ilk testleri yapılan yeni robot, kullanılmaya başlandığında ise yabancı maddeleri anında tespit edebilen dünyanın ilk kargo takip sistemi olacak.

Sensör yani algılayıcılarla donatılacak olan bu robotlar, en son teknolojiden de faydalanacak ve lazer ve fiber optik teknolojilerini de kullanacak.

30 cm. uzunluğunda olması beklenen ve robo-ferret olarak da bilinen bu robotlar, çelik bir konteynırın içerisine yerleştirildiğinde otomatik olarak kendini bu konteynırın çatısına taşıyor ve tüm konteynırı tarayarak yabancı maddeleri tespit etmeye çalışıyor. Yabancı bir cisim tespit edildiğinde ise bu bilgiyi doğrudan kontrolörüne gönderiyor.

Bu robotların en ilginç özelliği ise yasadışı olarak bir ülkeden diğerine kaçmaya çalışan göçmenleri de tespit edebiliyor olması. X-ray'lerin kulanılması, radyasyonun zararlı etkilerinden dolayı yasaklandığı için göçmenlerin konteynırlarla kaçabilmesi bugüne kadar mümkün olabiliyordu. Ancak bu robotlar, konteynıra yerleştirildiğinde bu konteynırın içerisindeki nefes alıp verirken çıkan karbondioksiti algılayabiliyor ve içeride herhangi bir kişinin bulunup bulunmadığını algılayabiliyor.


Tüm konu: Bu robotlar herşeyi kokusundan tanıyor!

İzleyin: Beyin ile kontrol edilen robot

Resimlerle: Yalnızlığa son veren robot: EMA

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu robotlar, hava alanlarındaki korumayı maksimize edebilecek mi?