bu sessten nasıl kurtulacağım!!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
kıvırcık
01-06-2005, 16:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

arkadaşlar 1 ay önce thermaltake volcano serisinden 28 dolarlık çok iyi eleştiriler alan güya çok düşük sesi olan bir cpu fanı aldım. kasaya taktım ses değişmedi psu'dandır dedim Tagan 420W aldım ses yine değişmedi! kasa fanlarını çıkardım. kısa süreliğine cpu fanının gücünü kestim ses yok oldu tekrar taktığımda yine o iğrenç yüksek ses yani kazık yedim !! ne yapmalıyım sıcaklığıda pek değişmedi.  bide ekran kartlarının fanları çok ses yaparmı? msı 9550 (128bit 128mb) alıyorum ne dersiniz? ses istemiyorum! yardım edin[V]

omkkio
04-06-2005, 10:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
105 mesaj

ses konusundan başlayalım önce. kullandığın fan gerçekten kaliteli ve başarılı. ama montajı nasıl yaptığına çok bağlı bu performans. thermal macunu doğru kullandınmı, fanı doğru oturttun mu vs. fanda bir thermal sensör var benim bildiğim ve ısıya göre dönüş hızını ayarlıyo. eğer doğru montaj yapamadıysan (ki ööle anlaşılıyo sıcaklık düşmedi diyosun) sıcaklık yüksek olacağından fan da son sürat dönmeye ve gürültü yapmaya devam edder. anakartını da unutmamak lazım tabii eğer fan kontrolcüsünde bir problem varsa o da fanı yüksek hızda döndürüyo olabilir.

ekran kartı fanına gelince hangi marka model olduğunu yazarsan yorum yapmak daha kolay olur. ama kanımca bir 5950 ultra olmadığına göre fazla da ses yapmaması lazım.

msi 128 mb 128 bit 9550 ye gelince ona bende geçsem artık iyi olacak!! bu arada overclock yapmayacaksan; daha yüksek bir model al derim en azından 9600XT falan ki tadı çıksın oyunların.

kıvırcık
07-06-2005, 21:10   |  #3  
OP Taze Üye
13 mesaj

dostum arkadaşın aldığı sanırım gümüş içeren bir macun kullandım o da dijitalcenterdan almıştı ve baya kaliteli birşey. thermaltake'inkini sürdüğümde bir süre sonra fanı çıkardığımda bir kısmı gitmişti. ince bir halde çektik tam cpu'nun geleceği yere. A1889 serisi benim fan. nasıl tam oturmazki nrmal taktık kıpırdamıyor. macun nasıl sürülürki başka? bi yardım edersen sevinirim.

BLaCKSeA
14-06-2005, 04:09   |  #4  
Üye
66 mesaj

Dostum Arctic Silver 5 ten bahsediyorsun sanırım.Headsinkin işlemciye denk gelen bakır yüzeyini Aseton ve ya benzeri bir çözücü ile çok güzel temizlemeni ve aynı şekilde işlemcininde  üzerini yine aseton ile hiçbir kalıntı bırakmadan temizlemelisin.Termal macunun içindeki gümüşlerin çökme ihtimaline karşı macunu sıkmadan önce şiddeetlice salla.Daha sonra işlemcinin üzerine pirinç tanesi kadar sıktıktan sonra (tam merkezine)
headsinkini dikkatlice üzerine oturt ve kitlemeden önce yarım santim sağa ve sola doğru oynatki macun düzgün bir şekilde işlemcini kaplasın... Başka bir problemin yoksa bu şekilde 10 dereceden fazla düşüş yaşayacaksın :)

KoRaYyYyY
16-06-2005, 17:49   |  #5  
Taze Üye
19 mesaj

arka fanı ters tak.
sorun çözülecektir.
içerideki hava akımını daha iyi sağlamak için.
aynı sorun bendede vardı.bu şekilde bi çare buldum.

Banned
17-06-2005, 20:18   |  #6  
Banlandı
1,157 mesaj

Ya arka fanla ne alakası var adam fanları söktüm yine değişmedi işlemci fanının kablosunu çekince ses gitti diyor sen ne diyosun ya...

Abi eğer termal sensörlü bir soğutucu ise omkkio'nun da dediği gibi bir durum olabilir.
Soğutucuyu yeniden bi sök tak iyice oturduğundan emin ol.
Ayrıca seni rahatsız eden hava sesi mi yoksa iğrenç titreşim sesleri mi?
Eğer sıcaklık çok yükseliyorsa fanın son devrinde dönderip iyice yüksek ses yapmasına neden olabilir.