Bu sisteme ne kurmalıyım?

fasterdem
19-11-2012, 16:35   |  #1  
fasterdem avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
404 mesaj

Arkadaşlar elimde pentium 4 1.6 işlemcili 250 gb harddisk ve 640 mb ram olan eski bir masaüstü pc var.Makina xp ile fena halde kasmaya başladı.Linux kurmak istiyorum.Makina boş boş duracağına linux kurayım hemde öğrenmiş olurum.Sizce hangi sürümü kurmalıyım,ne önerebilirsiniz?Linux mint sizce bu donanımda çalışır mı?Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Faruk_Pehlione
19-11-2012, 17:37   |  #2  
Faruk_Pehlione avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
289 mesaj

Ben linux hiç kullanmadım. Ama bence o makine linux'u kaldırmaz. Eğer windows xp'de kasıyorsa ya virüs vardır yada donanımsal arıza vardır. 

murat5038
20-11-2012, 01:58   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Ram en azından 1GB olsa sorun pek olmazdı.Mint kur kaldırır ama azda olsa donmalar yapabilir.minumum sistem gereksinimleri sitesinde yazıyor.

Erşah
21-11-2012, 11:34   |  #4  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Ya ne alaka kardeş. Ben 256 mb ram + p4 2.2 Ghz işlemci+ fx5200 ekran kartı olan makinemle call of duty 2'yi oynuyodum. 

Sen bu kasaya temizden bir xp format at. Kasanın içini de tozdan arındır. Fanların dönüp dönmediğini kontrol et tamamdır.

orhantatar
21-11-2012, 13:08   |  #5  
orhantatar avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 58
902 mesaj
Alıntı: Faruk_Pehlione  
Ben linux hiç kullanmadım. Ama bence o makine linux'u kaldırmaz. Eğer windows xp'de kasıyorsa ya virüs vardır yada donanımsal arıza vardır. 

hiç kullanmadın ama makinanın kaldırmayacağından eminsin öyle mi??

yukarıda yazılı olanlardan " xfce" (xubuntu) kurabilirsin.

Son Düzenleme: orhantatar ~ 21 Kasım 2012 13:14
fasterdem
25-11-2012, 23:23   |  #6  
fasterdem avatarı
OP Yıllanmış Üye
404 mesaj

Yanıtlarınız için öncelikle teşekkürler.Şöyle belirteyim.Makinamdaki HDD bozuldu ve yeni bi hard disk taktım.Xp kurdum yalnız hard diske hızlı format attım ve ondan sonra bu sorunlar ortaya çıktı.Şöyle düşünüyorum.Yeniden temiz bi format atıcam ve xp deniycem bu bir.Eğer gene olmazsa ubuntu veya mint son sürümleri değil eski sürümleride olsa kurucam.Dahada olmadı büyük ihtimal işlemci veya ram da bi arıza vardır ve buda benim şavroleti emekliye ayırmam için yeterli bi sebep :)

Tüm bunların yanında evet gerçekten linux tabanlı sağlam bir işletim sistemi kurup denemek hep hayalimdeki bişey.Hatırlıyorum 2002 yılında gelecek linux vardı.Aman allahım onu görünce windowsa çok dua etmiştim.Kurulum sırasında fareyi bile tanıtmak zorunda kalıyorsunuz.Ama artık öyle birşey olmadığını düşünüyorum.Dünyada en hızlı bilgisayarların birçoğu linux kullanıyor.E bende notebook da oyun oynamayı seven biri değilim linux tam bana göre sanırım.

Lafı fazla uzattım arkadaşlar hepinize tekrar tekrar teşekkür ederim.Eğer bilgisi olan varsa linux mint veya ubuntunun en son çalışan cd versiyonlarına ait linki buraya atabilir misiniz?Notebook da windowsu kaldırmadan bir deneyim ;)

grezimonk
28-11-2012, 16:04   |  #7  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,195 mesaj

yada xfce kullanan bir LinuXMint kur... ubuntu tabanlı... çok kullanışlı ve kişiselleştirilebiliyor...

byiqqo
04-12-2012, 09:40   |  #8  
byiqqo avatarı
Yıllanmış Üye
122 mesaj

hocam formattan dolayı boyle bir sorun çıkarıyor .. siz xp format atarken diski yavaş olarak biçimlendirin hızlı yapmayın

Kapalı Hesap (143179)
16-12-2012, 20:36   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 2
80 mesaj

Adam linux diyor siz XP diyorsunuz :D
Hocam benzer donanımda bir bilgisayarda(ram 1 gb idi ama işlemcim daha kötüydü) debian 6.0.6 kullanmıştım. Performansından gayet memnundum. Zaten size önerilen (ubuntu, mint vs.) debian tabanlı. Yani mevcut sistemin üzerine eklemeler yapılmış sistemler. Son kullanıcı için özelleştirmeler falan var. Bu şu demek oluyor. Bunu yükleyen 70lik dede bile kullanabilsin. Bana sorarsanız debian kurun. Kurulumu biraz uzun sürüyor diğerlerine göre ve son kullanıcıya daha az hitap ediyor ama linuxu öğretir size. Zaten son kullanıcıya hitap eden sistemde linuxu çok iyi öğrenemezsiniz. ;)
http://www.belgeler.org/lis/archive-tlkg-lis.html
Bu size yardımcı olur.
Başlangıç için fazla değil mi derseniz. Benim ilk linuxum debiandı. Öneririm.