Buharla çalışan hız canavarı rekor peşinde...

CHIP Online
08-04-2009, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Buharla çalışan otomobillerin çok geride kaldığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İşte kanıtı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Buha ... -pesinde_11957.html


Resimlerle: Buharla çalışan hız canavarı rekor peşinde...

Her ne kadar günümüzde benzinle çalışan arabalar yolların tek hakimi olsa da, ilk örnekleri 1700'li yıllarda ortaya çıkan buharlı otomobillerin modası hiç geçmedi. Her ne kadar bilinen ilk buharlı otomobil bir Fransız tarafından üretilmiş olsa da, bu teknoloji özellikle İngiltere'de 1800'lü yıllarda son derece popülerdi. O yıllarda İngiltere'nin sokakların çok sayıda buharlı otobüs toplu taşıma hizmeti vermekteydi. Bunun dışında Lokomobil adı verilen buharlı taşıtlar tarımda günümüzdeki traktörlerin alternatifi olarak kullanılıyordu.

O zamanlardan gelen alışkanlıkla İngilizler buharlı otomobil sevdalarından vazgeçmediler. Hatta buharlı otomobiller için özel bir yarış bile düzenliyorlar. Test pilotu Don Wales'in de içerisinde bulunduğu bir ekibin geliştirdiği buharlı otomobil ise bu alanda rekor peşinde. İlk denemesinde saatte 96 km hıza ulaşabilen araç, ikinci denemede saatte 128 km hıza ulaştı. Wales'in asıl amacı ise bu konudaki rekoru kırabilmek. Buharlı otomobillerle ulaşılabilen en yüksek hız rekoru 1906 yılında kırılmıştı. Wales, 1906'da ulaşılan saatte 203 km hızı geçebileceğine inanıyor ve rekor denemesi birkaç gün içerisinde gerçekleştirecek.

Tüm konu: Buharla çalışan hız canavarı rekor peşinde...

Resimlerle: Buharla çalışan hız canavarı rekor peşinde...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce buharlı otomobiller en fazla saatte kaç km hıza ulaşabilir?

Banned
08-04-2009, 00:55   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
232 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

teoride inanılmaz hızlara ulaşmaları(bu biraz ortama da bağlı) mümkün olmasına rağmen pratikte bu işlerin çok zor olması gibi bir problem var...