Bükülebilir pil teknolojisi gerçek oldu

CHIP Online
22-01-2013, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bükülebilen ekranları unutun; bilim adamları, bakın bu kez neyi, nasıl büktüler...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/buk ... cek-oldu_38209.html

Resimlerle: Cebinizin pili çabuk bitmesin

Koreli bilim adamları, dünyanın ilk işlenebilir ve bükülebilir pilini geliştirdi. Sonunda gerçeğe dönüşen teknoloji sayesinde, elektronik cihazların geleceği bir hayli değişecek.


Bilim adamlarının geliştirdiği yeni bükülebilir pil tasarımı, herhangi bir yüzeye nanomateryal kullanarak sıvımsı bir polimer elektrolit oluşmasını sağlıyor. Karşılaştırmak gerekirse, halihazırda kullanmış olduğumuz piller ise sıvılaştırılmış elektrolit kullanıyor. Bilim adamları, polimer elektrolit çözeltisi kullanarak geliştirilen yeni bükülebilir pillerin, günümüz pillerine oranla ısınmaya oldukça dayanıklı olduğunu söylüyor.


Profesör Lee Sang önderliğinde Güney Kore'nin Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde bir araya gelen araştırma ekibi, geliştirdikleri pile dair şu açıklamada bulundu: "Sıvılaştırılmış elektrolit kullanan günümüzün lityum-iyon pilleri, güvenlik konusunda oldukça sıkıntılı. Zira elektrolitleri ayıran zar tabakası, patlamalara neden olacak derecede ısınmaya duyarlı. Bizim geliştirdiğimiz pil ise esnek olmasına rağmen sıvı değil, katı madde kullanıyor. Bu anlamda, dayanıklılık açısından daha istikrarlı olacaktır."


Nihayet gerçeğe dönüşen teknoloji sayesinde, bükülebilir cep telefonlarına ulaşmamız an meselesi...

Tüm Konu: Bükülebilir pil teknolojisi gerçek oldu

Resimlerle: Cebinizin pili çabuk bitmesin

Kaynak: www.chip.com.tr