Bulldozer FX işlemcileri için ilk test sonuçları

xExCaLiBuRx
18-09-2011, 13:20   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
595 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2011

 
Ekim ayında lanse edilecek Bulldozer tabanlı yeni nesil FX işlemcileri için AMD ilk defa sessizliğini bozdu ve geçtiğimiz hafta içerisinde, Intel'in IDF 2011 etkinliğiyle eş zamanlı olarak aynı bölgedeki bir otelde basın mensuplarına özel sunumlar gerçekleştirdi.
 
Hot Chips Konferansı'nda Bulldozer mimarisinin detaylarını açıklayan AMD, lansmanına sayılı günler kalan yeni işlemci ailesi için yavaş yavaş sessizliğini bozmaya başladı. IDF 2011 için San Francisco'ya giden gazetecileri aynı zamanda kendi etkinliğinde ağırlayan AMD, FX işlemcili canlı demo sistemleriyle karşılaştırmalı testler gerçekleştirdi.
 
AMD'nin gerçekleştirdiği ilk test, H.264 formatlı 5 dakika uzun SD videonun Handbrake ile dönüştürülmesi üzerine oldu. Karşılaştırma için model bilgisi bilinmeyen Core i5 işlemci kullanılırken, demoyu izleyen Hardware-Info sitesinin yayınladığı sonuçlara göre 8 çekirdekli AMD sistem 223 kare/saniye, Intel sistem ise 188 kare/saniye sonucunu vermiş. AMD'nin karşılaştırma için neden Core i5 işlemci kullandığı henüz bilinmiyor ancak bir ihtimal olarak ilgili FX işlemcisinin Intel tarafında üst seviye Core i5 işlemcilerle benzer fiyat seviyesinde olabileceği düşünülüyor fakat yine de gerçek nedeni kestirmek şu an için oldukça zor.
 
AMD bir başka testinde ise 8 çekirdekli FX işlemcisinin karşısına, Intel'in güncel ürün gamındaki en hızlı işlemcilerden biri olan 6 çekirdekli Core i7-980X'i koydu. Anakart ve işlemci haricinde aynı konfigürasyona sahip olan AMD ve Intel sistemlerle 2560 x 1600 piksel çözünürlüğünde gerçekleştirilen Dirt 3 testinde, AMD sistemin 82.8 kare/saniye, Intel sistemin ise 80.9 kare/saniye sonucuna imza attığı belirtiliyor.
 
Core i7-980X'e karşı FX işlemci güçlü bir performans ortaya koymuş olsa bile aradaki 2 kare/saniyelik fark bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Zira her iki sistemde de Crossfire modunda çalışan iki adet Radeon HD 6970'in kullanılmış olması ve testlerin yüksek çözünürlükte gerçekleştirilmiş olması dikkat çekici zira bilindiği üzere Crossfire teknolojisi, AMD'nin 990FX çipsetli anakartlarında Intel çözümlerine göre daha iyi ölçeklenebiliyor. Bu noktada Nvidia SLI teknolojisi veya tek kart ile yapılacak karşılaştırmanın ortaya çıkan bu soruların yanıtlanması adına daha net sonuçlar doğurabileceği düşünülüyor.
 
Core i7-980X'in güncel satış fiyatı ve AMD FX işlemci ailesinin mevcut ön-sipariş fiyatları birlikte değerlendirildiğin üstelik daha önceki haberimize konu olan yüksek hız aşırtma başarımı ortaya konulduğunda, AMD kampının rekabet gücünü ciddi oranda arttıracağını söylemek mümkün ancak asıl tabloyu bağımsız yayınlar tarafından gerçekleştirilecek test sonuçları ortaya koyacak. Intel tarafına baktığımızda ise şirketin uzunca bir süre daha performans liderliğini koruyacağını söylemek mümkün. 
 
Ortaya çıkan test sonuçlarına göre AMD, FX işlemci ailesi ile Intel'in mevcut işlemci çözümlerini yakalamayı başarıyor ancak yakında çıkacak Sandy Bridge-E serisi işlemcilerin, şu anki en hızlı Intel işlemcisinden en az %20 daha hızlı olacağı söyleniyor ki bu değerler ile Intel'in yerini pekiştireceğini kesin gözüyle bakılıyor.
 
Önümüzdeki birkaç ay işlemci dünyası için son derece hareketli geçecek. Ekim ayında yapılacak Bulldozer lansmanını, son günlerde daha erkene çekileceği konuşulsa da güncel dökümanlarına göre Kasım ayında gerçekleşecek Sandy Bridge-E lansmanı izleyecek ve hem AMD hem de Intel kampı, en güçlü masaüstü işlemcilerini arka arkaya pazara sunacak. Bu noktada gözler daha çok AMD cephesinde olacak zira Sandy Bridge-E güncellemesini mevcut iş geliştirme programının parçası olarak sunacak Intel'den farklı olarak AMD, 2003'den bu yana en büyük mikroişlemci güncellemesini ve yıllara uzanan ar-ge çalışmasının sonucunu masaya koymuş olacak.

xExCaLiBuRx
18-09-2011, 13:21   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
595 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2011

faceman
18-09-2011, 13:45   |  #3  
faceman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,591 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2011

amd akar,intel terk :D

black_flood
18-09-2011, 20:46   |  #4  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2006

ister 8 isterse 24 çekirdekli olsun fark etmez sentetik test hele hiç fark etmez önemli olan fiyatı i7 işlemci gibi 1000 lirayı geçik fiyata fx işlemci olmadığına göre ve revüzyonun 2. versiyonuna sarkan gerçek dx 11 destekli buldozer yeni eklenecek komut seti iyileştirmeleri işin rengini değiştiriyor.

i7 ile kafa kafayada olsa sonuçta daha ucuz olduğu için direk kesin sonuç amd fx 980x intel cpu zaten halen en sağlam işlemcisi intelin.