Bunlar Ne Demek?

yucelugr
28-11-2011, 18:53   |  #1  
yucelugr avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
135 mesaj

bayanlar baylar ve çoğunlukla gençler şimdi çoktandır düşünüp durduğum ama anlayamadığım bir şey e açıklık getirelim bendeki pc dde windows 7 ultimate yüklü işlemci amd 3 çekirdek ve fazla hakkında bilmediğim driver lar yani nvidia ekran kartı ge-force ee eeee buraya kadar normal ama eğer ilerdi başka bir pc ye windows 7 kurarsam vede driver yüklemek zorunda kalırsam pcnin işlemcisi intel olursa ben ona nvdia yükleymiyormuyum yalnız ati mi olacak yani elimdeki cd lerin intele kurabiliyormuyum bunu bana biri yada birileri bana anlatırmı lütfen bu konuda kafam çok karışık iyi forumlar

dervipasa
28-11-2011, 20:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
650 mesaj

bilgisayarın masaüstü olarak kabul ediyorum
1. Her parçanın çalışması gerekli yazılıan driver, yazılım veya sürücü denir. Her parça için bu yazılımlar ayrıdır. Bazılarını windows yazılımsız çalıştırır. örnegin. ses kartı ekran kartı. ancak tam performasta çalışmaz bunlar iyi görüntü elde edemezsin ekranı ancak okur ona göre ayar yaparsın. Sen bu parçaları başka pc ye takarsan o pc için cd leri tekrar o pc ye kurmalısın
2. Bilgisayara format atarsan da yazılımları yeniden yüklemelisin
3. Başka pc ye başka parça takarsan o parçanın driverini kurmalısın
4. Windows ultimate orjinal mi ? Para verip aldıysan yaklaşaık 300-400 tl gibi başka pc ye kurabilrsin ancak aynı anda tek pc de olmalı ya da biri internete girmemeli... vs. kaçaksa ne yaparsan yap hep aynı
5. pc işlemcisi öenmli degil öenmli olan parçaların

Yunus Kiper
28-11-2011, 20:10   |  #3  
Yunus Kiper avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
321 mesaj

Zaten windows7de otomatik driver yükleniliyor. Senin donanımın neyse ona uygun netten driver bulursun zaten neden elindeki bi başka cdden yükleyesinki. Tam anlamıyla ne dediüğini anlamasamda anladığım kadarıyla cevapladım.. :)

yucelugr
28-11-2011, 20:47   |  #4  
yucelugr avatarı
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj

tamam o zaman daha net açıklıyım şunu biliyorum eğer pc ye format attıysan o pc çoğu driver ları siler yani tekrar yüklersin bu genellikle masaüstünde olur ama benim demek istediğim intel işlemcili bir pc ye nvidia driver ları oluyomu, amd işlemcili bir pcye ati driver ları oluyormu yani normalde bunların tam tersinin birbiri ile çalıştığını biliyom ama benim elimde şunlar var windows 7 ultimate amd işlemcili 3 çekirdek bir kasa ve nvdia drivers cd si tekrar ama yeni bir pc aldım ve buna windows 7 ultimate kurdum şuan hiçbir sorun yok peki pc intel işlemcili dediğim gibi bendeki nvidia driver larını kurabilirmiyim ben bu sisiteme bu driver lar oluyomu onu soruyom yani neyin ne olduğunu daha doğru dürst bilmiyom kusura bakmayın kafanızı şişirdim roman gibi oldu neyse ilgilendiğiniz için herkese teşekkür ederim hadi devam biraz daha açıklayın iyi forumlar iyi akşamlar by ugur ycl

yucelugr
28-11-2011, 20:49   |  #5  
yucelugr avatarı
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj
Alıntı: Yunus Kiper  
Zaten windows7de otomatik driver yükleniliyor. Senin donanımın neyse ona uygun netten driver bulursun zaten neden elindeki bi başka cdden yükleyesinki. Tam anlamıyla ne dediüğini anlamasamda anladığım kadarıyla cevapladım.. :)
ben denedim o sadece bazı pc lerde oluyor yani pc formatlansa bile driverlarını unutmuyor bunu ben genelde laptoplarda olduğun gördüm

Banned
28-11-2011, 21:17   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Elinizdeki sürücüler işlemcinin değil, anakart ekran kartı, ses kartı, net kartı gibi donanımların sürücüleri ki sisteminizden sadece ekran kartı haricidir (sökülüp başka sisteme takılıp kullanılabilinecek özellikte). Dolayısı ile sadece ekran kartını başka sisteme takabilirsini o sistemdede elinizdeki sürücüyü kurmaktansa netten (kartın sitesinden) daha güncel bir sürücü indirip kurmanız daha doğru olacaktır.  Asla amd bir sisteme intel işlemci takamazsınız bu nedenlede sorduğunuz soru ve merakınız gereksiz.

yucelugr
29-11-2011, 09:22   |  #7  
yucelugr avatarı
OP Yıllanmış Üye
135 mesaj
Alıntı: khramn  
Elinizdeki sürücüler işlemcinin değil, anakart ekran kartı, ses kartı, net kartı gibi donanımların sürücüleri ki sisteminizden sadece ekran kartı haricidir (sökülüp başka sisteme takılıp kullanılabilinecek özellikte). Dolayısı ile sadece ekran kartını başka sisteme takabilirsini o sistemdede elinizdeki sürücüyü kurmaktansa netten (kartın sitesinden) daha güncel bir sürücü indirip kurmanız daha doğru olacaktır.  Asla amd bir sisteme intel işlemci takamazsınız bu nedenlede sorduğunuz soru ve merakınız gereksiz.
ben sadece merak ettim ama gereksiz birşey yok ortada yinede ilginiz için teşekkürler