Bunun adı kota mı adil kullanım mı?

CHIP Online
10-05-2010, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Kotalar ve adil kullanım sınırları sadece bizde mi var? Hayır, işte internetin karanlık geleceği...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/bunu ... lanim-mi_19935.html

Resimlerle: Dünyayı değiştiren internet siteleri!

Vodafone sadece Türkiye'de değil, dünyanın pek çok yerinde faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi. Şirketin en son uygulamalarından biri ise oldukça tartışılacak gibi görünüyor yurtdışında İngiltere'de ve muhtemelen yakın gelecekte başka ülkelerde "adil kullanım" adıyla fiyat ve kota değişikliklerine gidiliyor.

1 Hazirandan sonra etkili olacak yeni plan, Vodafone forumlarında açıklandı. Yabancı basında çok ağır eleştiriler alan bu planda ilk 500 MB'dan sonra her 500 MB'ın 5 pound yani yaklaşık 15 lira olarak ücretlendireceği belirtildi. Aylık aboneliği olmayanlar için ise ilk 25MB'tan sonra her 10MB için yarım pound yani 1.5 TL ücret söz konusu.

Vodafone yetkilisi forumda bunun ağı kötü amaçlı kullanımlardan korumak için olduğunu belirtiyor. Kısacası kota engelleriyle karşılaşan tek ülke Türkiye değil. İnternet servis sağlayıcılar öncelikle kendi ağlarını ağır yükten korumaya odaklanıyorlar ve bu tür kısıtlamalar rakip şirketlerin de işine geliyor.

Yani mesele tek bir şirketin politikası ya da bu haberde bahsi geçen Vodafone'un aldığı bir fiyatlandırma kararı değil; bu sadece bir örnek. Ama global bir şirketin bir ülkede aldığı karar ve yaptığı açıklama bütün dünya için bir gösterge. Sonuçta Dünya olarak daha sınırsız değil, daha kotalı bir internete doğru yol alıyoruz gibi görünüyor.

Tüm konu: Bunun adı kota mı adil kullanım mı?

İzleyin: Üç boyutlu internet

Resimlerle: Dünyayı değiştiren internet siteleri!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu işin sonu ne olacak?

mcafee23 ayrılmıştır
10-05-2010, 03:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

parası olan ve parası olmayan ayrımı bu.
eminim kimse kotalı kullanmak istemez ama mecbur biryerde herşeyin ucuzuna ve korsanına

kedij
10-05-2010, 23:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
142 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009

adil kullanım isteniyor o şirketlerin ceoları işlerini bıraksın evlerinin, banka hesaplarını, arabalarını, uçaklarını yaksın. sonra afrikada bir kabileye gitsin orada meyve toplayarak, avlanarak yaşasın. ya da tüm varlıklarını adasınlar bir sosyalist örgüte/partiye devrim yapmak için hayatlarını adasınlar. ya da gitsinler anarşist bir harekete otoriter kurumları kendi şirketlerinden  başlayarak yoketsinler. ya da bu hizmeti sağlayamıyorlarsa adil kullanım demesinler ve karlarımızı arttırmak için tarifelerin ücretleriyle oynayak çok yüksek oranda zam yaptık desinler.