Büyük şirketlerin ilginç alan adı eğilimi

CHIP Online
07-09-2008, 10:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Büyük şirketlerin aleyhinde yayın yapmak için kullanılabilecek alan adları kimlerin elinde?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Buyu ... i-egilimi_8577.html

FairWinds tarafından yapılan bir araştırma, Dünya çapındaki büyük şirketlerin ilginç bir alan adı satın alma eğilimini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre Fortune 500 ve Global 500 listelerindeki şirketlerin yüzde 35'i, "***sucks.com" şeklindeki alan adlarını satın almış durumda. İngilizcede "sucks" terimi argo olarak kabul ediliyor ve en masum şekliyle "memnun etmeyen, kalitesiz ürünler sunan" gibi anlamlara geliyor.

Örneğin Wal-Mart, Coca-Cola, Toys"R"Us gibi şirketler, isimlerinin sonuna "sucks" getirilerek oluşturulan alan adlarını (coca-colasucks.com, wal-martsucks.com gibi) satın alan büyük şirketlerden sadece birkaçı. Ancak bu şirketler, alan adlarını aldıktan sonra herhangi bir içerik yayınlamıyor; sadece alan adlarının kendi aleyhlerinde kullanılmasını engellemiş oluyor.

Araştırmada, listelerde bulunan şirketlerden yüzden 45'ini ilgilendiren "sucks" alan adlarının henüz kimse tarafından satın alınmadığı belirtiliyor. Yüzde 20'lik bir kısım ise farklı isimlere kaydedilmiş durumda.

Tüm konu: Büyük şirketlerin ilginç alan adı eğilimi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Büyük bir şirketiniz olsaydı, bu tip alan adlarını satın alır mıydınız?

İtacHi_
07-09-2008, 10:55   |  #2  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,894 mesaj

Hayır.Asla bide argo bi anlamıda varsa argoya niye para yatiriimKahkahaKahkaha

wrldxplrr
07-09-2008, 15:55   |  #3  
Yeni Üye
46 mesaj

Almazdım.Kötü yanları orda yayınlasınlarki düzeltelim deilmi....

DsR
07-09-2008, 17:29   |  #4  
Yeni Üye
39 mesaj

eğer ezici ve diktatör şeklinde bi politika izliyosan alırdım ki alehime yayın kolay olmasıın ama normal bi politikaysa almazdım ki beni yıpratmak isteyenler başaramıyıcaklarını eninde sonunda anlasın

Fattur
09-09-2008, 16:13   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Alırdım tabi suck ın anlamını biiliyorum. büyük bir şirket olsaydım alırrdım.ama kiçik çaplı şirketsem gerek yok.