Büyük Test: Linux da Windows Oyunları

Mustafa Can
25-06-2009, 19:25   |  #1  
Mustafa Can avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

bi önceki makalemde Linuxcuları bayağı bir üzdüm/kızdırdım sanırım bu makaleyi gönüzllerini almek için yazıyorum

1- Windows Uygulamaları
Windows uygulamalarını Linuxda iki şekilde çalıştırabiliriz
1-Sanal Pc
2- Emulatörler

Sanal pc ye ilk başta windows kurmak gerekir ki kursak zaten pc ye kurarız geriye 2 kalıyor

Emulatörler:
Wine yada
CrossOver

CrossOver paralı olduğuna göre wine yi kullanacağız

Wine'yi anlamak:

Wine sadece programların windows altında gibi çalışmasını sağlar ve emule eder.

Wine ile dosya yüklemek

wine'yi yükleyin ve artık programları çalıştırabilirsiniz

Oyunların Çalışma Şeklini anlamak

oyunlar birkaç standart destekler
1-DirectX
2-OpenGL
3-Software

bunların çalışma şeklini testde vereceğiz

Teste başlayalım!!!

ihtiyaçlarımız:
Linux
Wine
Half-Life

Wineyi kuruyoruz
Half-lifeyi yüklüyoruz

Asıl bölüm Çalıştırma:

Half-lifeyi açalım
Confrigation a girelim
Video ya girelim
Video Modes'e girelim

Üstte üç seçenek var:

1-Software
2-OpenGL
3-DirectX

1-Software

Oyun OpenGL ve DirectX olmadan pixelleri kendisi çizer ve direk gpu'ya yollar

2-OpenGL

Oyun OpenGL yi kullanır Wine OpenGL'yi oyun için windows'a sanallaştırır

3-DirectX

Oyun DirectX i kullanır Linuxda DirectX desteği olmadığı için wine sanallaştıramaz

1-Software
2-OpenGL

Nasıl seçeceğiz?

bilindik üzere OpenGL yi değil software'yi seçeceğiz

Neden mi?

çünki,
OpenGL ayrıca sanallaştırılır ve bu da daha zor bir iştir (pc'niz iyiyse bişiy yok)

Ekran çözünürlüğü

en yüksek olanı seçin kaliteyi arttırır

Ok diyoruz

bir önemli ayrıntı

Video Options'tan Draw Faster Software Sprites seçiyoruz

(bunları uygulamalı şekilde yaparsanız daha iyi olacaktır)

oynayın!

canınız sıkıldıkça yama atabilirsiniz yaklaşık 100 e yakın yaması var hl'nin

bi teşekkür yeter bu sayede konu üstte kalarak başkalarınında oluması sağlanır

myduroc
25-06-2009, 19:32   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
150 mesaj

Sadece wine emülatorü değil playonlinux yazılımı ile need for speed ten gta ya kadar toplamda 137 tane windows un gözde oyununu kurup oynayabilirsiniz.Hatta microsof office 2003 dahi yükleyip çalıştırabilirsiniz.Playonlinux hakkında yazılmış bilgilerle ilgili link atmak isterdim ama iş yerinde internet kısıtlaması mevcut oyuzden giremiyorum ama detaylı bilgi ve oyun listesi için www.ozgurlukicin.com adresinden playonlinux die bir arama yapın çıkan sonuçlardan makalelere ulaşabilirsiniz.

PcMaKeR
25-06-2009, 20:10   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

hl 2 yi oynatamıyor tam hl ile cs 1.6 oynarsın.
unreal tournament 2004 oynarsın.
crysis oynayabilirmisin yok. salla linuxu.

MicrosoftGenci
25-06-2009, 20:31   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
304 mesaj

linux içinde yama bölümünde windows uygulamalarını çalıştırmak için içinde program barındırıyor zaten sanal pc felan gerek kalmadan yüklüyük çalıştırabilirsiniz ama programı çalıştırmanız ve bütün gün çalışması gerek...saygılar...

myduroc
25-06-2009, 20:33   |  #5  
Yıllanmış Üye
150 mesaj
PcMaKeR
hl 2 yi oynatamıyor tam hl ile cs 1.6 oynarsın.
unreal tournament 2004 oynarsın.
crysis oynayabilirmisin yok. salla linuxu.
Şöyle birşey var salla linuxu yazman hoş bir durum degil sana uygun değilse yorum yazmadan geçebilirsin yapılan bilgilendırmeye salla diyerek geçmek forumlarda hoşbir durum değildir ben nasıl windows bölümüne girip salla windowsu demiyorsam senın de bunu yapmaman lazım unutmaki forum birçok kişinin girip araştırma yaptığı bir ortamdır.Eğer gereksiz olsaydı oraya linux ve pardus için ayrı bir bölüm açılmazdı.Konuyu sen beğenmemiş olabilirsin ama unutmaki mevcuttaki linux kullanıcıları bu konuyu okuyarak bilgi alabilirler.

myduroc
25-06-2009, 20:35   |  #6  
Yıllanmış Üye
150 mesaj
MicrosoftGenci
ama programı çalıştırmanız ve bütün gün çalışması gerek...saygılar...
Ne anlatmak istediğini açabilirmisin?Anlaşılmıyor.

PcMaKeR
25-06-2009, 20:39   |  #7  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

benim görüşüm o.

senin görüşünde bu.

şimdi yeni başlıyacak birisi meraklanacak bu yazıyı okuyacak ha diyecek bak oyun çalışıyor bir deniyeyim diyecek.

kuracak çoğu oyun yavaş kasıntılı çalışıyor windows taki tadı vermiyor diyecek. Mustafa Can hakkında kötü düşünecekler bu muydu böyle böyle yaptık zaman yedik diyecekler.

Zamanında linuxla uğraşmış biri olarak kendi görüşümü söylüyorum zaman kaybetmeye değmez.

windows bölümünde windows xp yi çok kötüledim.

arkadaşlarıma çok kötüledim windows xp yi. ya 2000 kullandım yada 2003 yada vista.

vestel notebookumda bile xp media center 2005 geldi. gittim lisanslı vista aldım.

o gün bu gündür makinamda vista yada windows 7 kurulu.

linuxta kurdum sadece yazı yazmak internette takılmak film izlemek için linux ii ama benim için kötü. yeni başlayan için eğer sabırlı değilse kötü.

linuxu tek bir yerde kullanırım o da server da. başka türlü tınlamam.

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 25 Haziran 2009 20:39
myduroc
25-06-2009, 20:41   |  #8  
Yıllanmış Üye
150 mesaj

Senin tercihin seni benim tercihim beni bağlar bu konuda linuxtan tat almamış olabilirsin aynı şeyi bende windowsta yaşıyorum.Sorun yok ama yinede yazılan yazılara birazdaha iyi cevaplar yazabilirsin.

PcMaKeR
25-06-2009, 20:51   |  #9  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

myduroc yaran varsa gocunursun tartışma çıkarmayalım.
kendin söylüyorsun tercih meselesi bitti. düşünce düşüncedir. bak sende windowstan tat almıyorsun.

bende zorla sana windows kullan demiyorum.
microsoft zorla kullan demiyor.
notebooklarda gelen işletim sistemlerinde zorla kullanın demiyorlar.
25 - 50 dolar arasında indirim yapılır windows çıkarılırsa çok büyük para değildir. kendin alsan o paraya bulamazsın faturalı lisanslı windows.

hiçbir zaman zorlamadım ben windowsu kullanın şöyle yapın böyle yapın diye.

zamanında pardus çıkınca heveslendik. oda fos çıktı. 2009 un rtm sini bekliyorum bakalım 2008 ve öncesinden iyi olabilecek mi.

açık kaynak kodlu bir projenin neyine güveniyorsunuz anlamıyorum. içine zararlı kod konulmadığı ne malum. birçok derleyen kodu oynayan kişi var.

şimdi diyeceksin ki microsoft ta koyuyorsa nereden bileceksin. ki koyuyor diyeceğım ben adamlara en basitinden svchost.exe özel servisler aracılığıyla masaüstünde ne yapıyorsan haberin olmadan iletiyor.

ama gel gör ki temelimi ben windows üzerine attım windowsla devam edeceğim.

sende linux a atmışsın öyle varsayıyorum sende öyle gidersin ;)

göreceli bir kavram.

Mümkünse yazdığım cevapları ve beni sorgulama ;) hatam olursa birşey demem ama böyle konularda istediğimi söyleyebilirim.

Şimdi windows 7 yükleyeceğim kısa süre cevap vermeyebilirim. iyi akşamlar.

loganwolverine
25-06-2009, 20:55   |  #10  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

güzel paylaşım

biriki0102
25-06-2009, 23:36   |  #11  
Üye
69 mesaj

Yıllardır linuxda oyun oynama konusu hep tartışılmış ve konuyu yanlış bilen arkadaşlar nedense her zaman linux'un bir eksiğiymiş gibi durumu ele almışlardır. Bu nedenle de linux'a yüklenilmiştir.
Ancak durum düşünülenden çok farklıdır. Öncelikle linuxda oyunların fazla olmamasının nedeni linuxun yapısı, dosya sistemi ya da donanım algılama şekli değil; tamamen oyun firmalarının kar elde etme korkusudur. Oyun firmaları maalesef bu konuda linuxa gereken ilgiyi göstermemektedirler. Tabi bunun dışında istisnalar da mevcuttur. Örneğin Quake 3-4 ya da Doom 3 gibi oyunları rahatlıkla "native" olarak linux altından oynamak mümkündür. Activision firması belki de ücretli oyun konusunda linuxa yatırım yapan nadir firmalardan biridir.
Gelelim emulatör ya da sanal ortam kullanmadan oynanan diğer "native" oyunlara. Örneğin bir dönem Regnum Online denemiş birisi olarak (ubuntu, archlinux ve gentoo da hem 32 bit hem 64 bit), Regnumun özellikle Türkiyede popüler olan Knighonline oyunundan daha iyi grafiklerle daha oynanabilir bir ortam sunduğunu da kabul etmek gerekir (Ayrıca windows sürümü de mevcuttur). Burada bahsedilemeceyek kadar uzun bir oyun listesini de googledan rahatlıkla elde edilebilirsiniz. Sadece iki link verecek olursak;

Tabi "Mustafa Can" arkadaşımızın da bahsettiği gibi Wine altında da bir çok oyun çalıştırılabilmektedir. (Bunların en önde gelenleri World of Warcraft).
Malum günümüz oyunları daha çok Windows için ve directx'e uygun olarak hazırlandığından linux altında emulatör kullarak bu tarz oyunları oynamak her zaman mümkün olmamakta. Ancak linuxun opengl gücünü de kesinlikle yabana atmamak gerekir. Gerçekten çok güzel oyunlar OpenGL ile hazırlanamabilmektedir.
Kısacası Linux altında kısıtlı olmasına rağmen kişiyi tatmin edici oyunlar mevcuttur. Ancak bir oyun bağımlısı iseniz ve güncel oyunları oynamayı seviyorsanız maalesef linux bu konuda size dost olamayacaktır. Bunun en önemli nedeni de linux değil, bu konuda yatırım yapmayan "oyun firmalarıdır."
Saygılar...

Son Düzenleme: biriki0102 ~ 25 Haziran 2009 23:40
rambo_33
26-06-2009, 17:02   |  #12  
rambo_33 avatarı
Yeni Üye
25 mesaj

Bilgiler için teşekkürler..

myduroc
27-06-2009, 12:01   |  #13  
Yıllanmış Üye
150 mesaj
black_flood
evet bir eksikti ve o eksiği kapamak için acaba wine yazılımını yazmak için nereden alındı kapalı ms ve donanım üreticilerinin kodları açık kaynağa döküldü?? 3 5 tane size acıyan ms yazılımcısı çıkarıp kodları verdide yapıldı bu iş sizde seviniyorsunuz yaptık diye kendiniz yapsaydı tamam derdimde kendiniz yapmadınızki övünüyorsunuz. o emulatörler olmadan yapında görelim ne kadar babayiğitsiniz free konusunda.
sonuç olarak yaratılmış bir emülatorden bahsedıyoruz kaynak kodları alınmış yada yaratılmış sorun bu değil sorun bu emülatorun yapabildikleri konusunda varsa linux kullanıcısı onu bilgilendırmek için yazıyoruz senın anlamsız saldırını anlamış durumda degılım.