C öğrenmek istiyorum

oaltin
29-02-2008, 11:40   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

Merhaba arkadaşlar...
C dilini öğrenmek istiyorum.İnternette yaptığım incelemelerde pek birşey anlamadım.Biraz HTML bilgim var.
C kodlarını yazmak için ayrı program varmı yani hangi programda yazıyoruz.Yazdığımız kodları hangi uzantıyla kayıt ediyoruz.Yani html de olduğu gibi (örnek.html) gibimi yoksa daha farklı bir şekildemi kayıt ediyoruz.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
TEŞEKKÜRLER...

sakin_insan
29-02-2008, 17:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

C html den biraz daha zordur (moral bozmak gibi olmasın ama)...
C program kodlarını öncelikle bir derleyici programda yazarız. Dev C++, turbo c gibi programlardır bunlar. (program isimlerinde c++ olmasına şaşırmayın bu derleyicide C de derleyebiliriz.)

C ye yeni başlıyorsanız dev c++ ile başlamanız daha doğru olur çünkü türkçe dil desteği ve daha iyi bir arayüzü var.

programı kurduktan sonra kodları yazar ve .c (ornek.c) şeklinde kaydederiz. programda derle değimizde, program .exe uzantılı bir dosya oluşturur. ve kodlarınızın yaptığı işi bu dosya yapar.

Ayrıca programlamaya başlamak için önce algoritmaları öğrenmek gerekir.

Bir de aşağıdaki linkleri de incelemelisiniz:

Son Düzenleme: sakin_insan ~ 29 Şubat 2008 17:38
_Neo_
29-02-2008, 19:50   |  #3  
_Neo_ avatarı
Yıllanmış Üye
806 mesaj

üniversitede kullandığım ders kitabıdır.

C How to Program

Harvey M.Deitel Paul J.Deitel

Ders kitabi  ingilizce ayrıca bunun Türkçeye çevrilmiş halide vardır.

C ve C++  Harvey M.Deitel,Paul J.Deitel;

çeviren:Metin Zavrak,Ekrem Aksoy-H.Nihal Karaca Sistem yayıncılık.

İlk başlarda zor gibi gözüksede,sonra yavaş yavaş alışacaksın.

Kolay gelsin.

edpresident
13-03-2008, 10:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

Arkadaşların da söylediği gibi C biraz zordur. Ama yapamayacağı şey de yoktur. BUnların dosya uzantıları c, ve cpp. Ama bunlar derlenmediği sürece hiçbir işe yaramaz. Yani html gibi internet explorer da çalışmıyolarKahkaha Önce küçük örnekleri yazmakla başla işe. Sonra kodlarda oynamalar yap, dene. En iyi öğrenme yolu- ve en kalıcısı- deneme yanılmadır. Sana kaynaklık edecek bir kitap da almanı tavsiye ederim.Kitabın üstünde başlangıç düzeyi veya herkes için yazarsa, kitabı anlaman kolay olur. KOlay gelsin.

frkn_ua
13-03-2008, 18:28   |  #5  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

sana şunu söliyim programlama bir hevesle yapılacak iş değildir.web tasarımına benzemez...

Hesperos
28-04-2008, 19:40   |  #6  
Yeni Üye
41 mesaj

bende okulda alıyorum bu dersi geçmek daha nasip olmadı... inşallah bu dönem
geçerim...

07BENER07
09-05-2008, 16:36   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,699 mesaj

merhaba ben lise 1 öğrencisiyim program yazmaya (daha doğrusu yazmaya çalışmaya:D) bu sene başladım bence dev c++ ile başla ücretsiz olarak var zaten bir de web hocam .com da bunun 19-20 derslik videoları var oradan indir
son derce ii bir başlangıç olur bence
(20 ders gözünüzü korkutmasın rar biçiminde)

eolos
09-05-2008, 16:59   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

c kolaydır mantıgını kavra yeter gerisi gelir zaten

mertsaygi
24-05-2008, 20:29   |  #9  
Üye
63 mesaj

dev c++ diyorsunuzda bende 07BENER07 gibi lise 1 öğrencisiyim ve yeni başladım önce devi denedim ancak sonra kurduğum microsoft visual c++ daha kolay geldi bence onu kullanabilirsin

edpresident
22-07-2008, 21:15   |  #10  
Yıllanmış Üye
225 mesaj

DevC++ , Microsoft'un Visual C'si kadar kolay diil. Visual C görseldir. Nesneler vardır. DevC++ ta formları bile kodlarla yaparsın. Doğal olarak biraz daha zordur. C'yi neden öğrenmek istiyorsun bilmiyorum ama Visual Basic ten başlayabilirsin. Ztn Visual Basic te bikaç pratik yaptığın zaman kolayca yazılım geliştirebilirsin Gülümseme