c1 hatasi

Loyal2No1
09-03-2008, 13:22   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Merhabalar,

Dün yeni bir sistem topladım sistem özellikleri aşağıda belirttiğim şekilde

AMD ATHLON dual core 4400+

SAPPHIRE AMD790FX DDR2 GLAN SATA2 VOIP 3XPCI-E 2.0 anakart

RADEON HD3870 512MB GDDR4 ekran kartı

2GB 800MHZ DDR2 PLATINUM PC2 6400 CL4 (OCZ MARKA) RAM

250GB SEAGATE SATA2 16MB CACHE HDD

RP-600 EXTREME POWER 600W (COOLER MASTER) PSU

kısaca sistem özellikleri bu....

İlk başta bilgisayarın tüm bileşenlerini taktıktan sonra sorunsuz bir şekilde açıldı,windows kuruldu.Ardından Autocad 2008 programını kurdum %100 tamamlandıktan sonra ekran karardı.Pc ye restart attım bu sefer anakartın markasının olduğu sayfayı geçer geçmez tekrar kendini resetlemeye başladı.Yani hiç windows açılmaz oldu.Bu sefer sorunun ramlerden kaynaklanabileceğini düşünerek teker teker denemeye karar verdim ve neticede 1 tanesini takınca düzgün çalışıyordu,diğerini takınca resetlemeye devam ediyordu.Belkide dual ddr olduğu için bios'tan bazı ayarlar yapmam gerektiği düşüncesine kapılarak,400mhz olan seçeneği 800 e getirdim(ki hayatımın hatasını yapmışım) tekrar açıldığında sorun yaşamadım,güzelce kullandım ardından kapattım.Sabah bilgisayarı hiç açmadan ramleri çıkarıp aldığım yere geri iade ettim ve yenilerini getirdim.Bilgisayara taktım fakat bu sefer ne teker teker,nede ikisi birden çalışıyordu.Anakarttaki LED ekranda C1 yazıyor şimdi.Umarım ben elimde kasa ile balkona çıkıp aşağıya fırlatmadan,sizlerden bir çözüm gelir.Merakla bekliyorum,şimdiden teşekkürler.

Mustafa Arslan
09-03-2008, 13:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
411 mesaj

anakartın kitapcıgında bu kodla ilgili bir metin vardır mutlaka oraya bak derim ..
bilgisayarı niye sen topladınki bırakıcaktın satın aldıgın yer toplasın en rahatı sorumluluk onlarda olurdu :'(
( daha fazla yardımcı olmak isterdim ama once kitapcıga bak sonrası ....)

tirex_x
09-03-2008, 15:36   |  #3  
Yıllanmış Üye
445 mesaj

pc yi atacaksan bana var  

Loyal2No1
09-03-2008, 16:30   |  #4  
OP Taze Üye
8 mesaj

Şimdi arkadaşın yanından geliyorum,kasa ile beraber gittim ve ondaki ddr2 667 ramlerden birini denedim onla açıldı pc.Çok az bir ihtimalde olsa sorunun biosta olduğunu düşünerek winflash aracılığıyla bios güncellemesi yaptım ve benim ramleri tekrar denedim,fakat yine C1 hatası aldım(bu arada kitapçıka hata kodlarıyla ilgili bir açıklama yok)

Şimdi 2 ihtimal var,ya benim anakartım tam bir OCZ ram düşmanı,taktığımı yakıyor...
Yada ben tam bir OCZ ram düşmanıyım,aldıklarım bozuk çıkıyor.

Yarın gidip bunlarıda değiştirmek istediğimi söylediğimde müşteri hizmetlerindeki elemanın ne düşüneceğini bilmek istemem :)

Cevaplar için teşekkürler