Çalışan anakartım, çalışan ekran kartımı görmüyor

Recep Tokluoğlu
16-04-2022, 02:49   |  #1  
Recep Tokluoğlu avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Öncelikle iyi günler dilerim. Biraz uzun ama lütfen okuyun. Çıldırmak üzereyim. Zotac 3080 Holo ekran kartım var. 1 ay öncesine kadar sorunsuz kullanıyordum. Daha sonra kullandığım bilgisayarımdan söküp başka bir bilgisayara bağladım ve 1 hafta onda kullandım. Daha sonra işim bitince yeniden kendi bilgisayarıma döndüm ve anakartım ekran kartını görmemeye başladı. Anakartta aynı slota eski gtx 980 ti kartımı taktığımda çalıştığını gördüm. Ve doğal olarak ekran kartında bir sıkıntı olduğunu düşündüm ve garantiye yolladım. 3 gün sonra ekran kartımda bir sorun olduğu açıklamasıyla geri geldi. Tekrar aynı süreci denedim. Yine çalışmıyordu. Yine gönderdim. ve yine geri gönderdiler. En son video kaydı alıp kartla beraber gönderdim ve çalıştığına dair video kaydı alıp geri gönderdiler. Her seferinde anakartı başka ekran kartlarıyla deniyordum ve çalışıyordu. Tek sorun ekran kartımda olmalıydı. Ayarladığım bir harici ekran kartı ile beraber bağlayıp kontrol ettiğimde hiçbir şekilde aygıt yöneticisinde vs. ekran kartı görünmüyordu. Ama fanları dönüyor ledleri yanıyordu. Sanki kart çalışıyor ama anakart ile ekran kartı arasında bir sorun var gibiydi. Diğer ekran kartını söküp son bir kez denemeye karar verdim. Bilgisayarı açmayı denediğimde yine açılmadı. Fakat tekrar tekrar denediğimde ilginç bir şey oldu. Başlangıç onarma ekranı geldi. Evet, ekran kartından görünü alabilmiştim ama başlangıç onarmada. Windowsu yeniden başlatmayı denediğimde yine görüntü gelmedi ama başlangıç onarmaya geldiğinde tekrar görüntü gelmişti. Windows ile alakalı mı diye düşündüm ama normalde bios ekranı bile gelmiyordu. Biosla ilgili bir sıkıntı mı var acaba diye düşünüp bios güncelledim. Bios pilini çıkararak sıfırladım. alttaki pinlerden ve pil slotundan kısa devre yaptırarak sıfırladım. Windows ile alakalı olduğunu düşünüp daha öncedende kullandığım windows 11'i temiz kurulumla windows 10'a düşürdüm. Şimdi ekran kartının çalıştığını biliyorum. Anakartın ve slotun çalıştığını biliyorum. Ama ikisi bir arada çalışmıyor. Lütfen birileri yardım etsin. Çıldıracağım.

Anakart : Asus proart b550 creator

İşlemci : Amd ryzen 5900x

Ekran kartı: Zotac rtx3080 Holo

SSD : Samsung 980 Pro 1TB

Ram: Crucial Ballistix 32 GB Ddr4 3600MHZ 2x16

PSU : XPG CoreReactor 850G 850W 80+ Gold

seto__
18-04-2022, 04:25   |  #2  
seto__ avatarı
Yönetici
Teşekkür Sayısı: 41
869 mesaj

Tak çıkar işlemlerini yaparken işlemci yuvasındaki dişlerden eğilip bükülenler olduysa bu soruna sebebiyet veriyor olabilir.

excel_mustafa
25-04-2022, 18:45   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

Bence sorun anakartla ilgili. Video kaydıyla garantiye göndermeyi deneyebilirsin.