Çanlar Windows XP için çalıyor...

CHIP Online
23-10-2010, 11:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows XP hala ölmedi ama artık sonu gerçekten geldi. İşte bu sonu getiren nedenler...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/canl ... -caliyor_23119.html

Resimlerle: Windows XP'den Windows 7'ye kolay geçiş!

Microsoft Windows XP ömrünü fazlasıyla aşan bir işletim sistemi oldu. Kullanıcılar alışkanlıklarını sürdürse de teknoloji durmuyor ve bu ürünlere teknik destek kalkarken, yeni trendler geleceği şekillendiriyor.

İşte araştırma şirketi Gartner'ın raporunda ortaya çıkan gerçeklere göre Windows XP'nin sonu gerçekten gelmek üzere. İşte Windows XP'nin sonunu getiren yeni trendler:

1. Sanaallaştırma
Veri merkezlerinde sanal işletim sistemleri kullanılıyor. Farklı donanımlardan aynı masaüstüne erişim için sanallaştırma şart.

2. Veri artışı

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde veri miktarı yüzde 800 artacak. Bunun yüzde 80'i yapılandırılmamış veri olacak ve bunun yönetimi yeni teknolojileri gerektiriyor.

Tüm konu: Çanlar Windows XP için çalıyor...

Resimlerle: Windows XP'den Windows 7'ye kolay geçiş!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: XP ne zaman ölür?

turbocat
23-10-2010, 12:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
269 mesaj

kusura bakmayın ama xp 4 sene sonrada dünyada en az %35 oranında kullanılırsa hiç şaşırmayın.buraya yazdığınız destekler  xp de üçüncü parti yazılımlarla halledilebiliyor.kimse elinde stabil bir işletim sistemi varken win7 ye geçmek istemez.win7 kullananların çoğu hazır pcler alanlar.(laptoplar vb) gidipde win7 ultimatete 350 -500 tl arası para verilmez.çok pahalı zaten ucuzlayana kadar win8 çıkar.elinde xp orjinal olupda stabil çalışan pcsi olupda  donanımı eski olan dünyada en az 100milyonlarca pc var.işte xpnin dünyada kullanılma oranının %70 e yakın olmasının sebebi bu ama bu %70 lik oran kesin değil çünkü insanlar tutupda  bütün dünyadaki pclerde hangi işletim sistemini kullanılıp kullanılmadığını bilemez.etkinleştirme olayından microsoft tahmin yürütüyor. bu oran büyük bir ihtimalle dünyadaki orjinal satılmış xp oranı ve etkinleştirip kullanan olayıdır.etkinleştirdiğin zaman adam zaten senin kullandığını anlıyor.peki korsan xp kullananlara ne demeli korsan win7 kullanan bile var.kısacası dünyada xp kullananların gerçek oranı %75 den fazladır.zaten insanlar bu kadar xp kullandığında xp için sp4 çıkarsa şaşırmayın.aynı olan windows 2000 için yapılmıştı.2000 için en son service pack sürümünün kaç olduğunu biliyormusunuz peki? artı 2014 te sp3 ün desteği bitecek diyorlar. 2020ye kadar desteği biteremeyecekler görürsünüz.sp4 çıkarsa siz görün curcunayı.şimdi kimsede burda xp için sp4 çıkmayacak diye bir şey diyemez.çünkü microsoftun sağı solu tutmuyor.adamlar belkide şimdiden sp4 ü tasarlamaya başlamışlardır.ama bunu sır gibi saklıyorlardır.emin olun microsoftun türkiye temsilcisi bile bunu bilmiyordur.

runoades
23-10-2010, 12:39   |  #3  
Yıllanmış Üye
160 mesaj

2014'ten sonra gözlerini yumar diye düşünüyorum.

Fattur
23-10-2010, 15:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

turbocat peki siz ömrünüzde hiç orjinal windows'a para verdiniz mi?

turbocat
23-10-2010, 17:02   |  #5  
Yıllanmış Üye
269 mesaj

sayın fattur zaten 5 seneden beri xp home orjinal kullanmaktayım.microsoftta orjinal adres bilgilerim bile var.orjinal windows kullanmasam niye mikrosofta üye olumki.geçen gün orjinal generals oyunu bile aldım.forumda konu bile açtım.xp home sp3 bana yetiyor.sanal işletim sistemi yazılımıda kullanıp win7 açabiliryosunuz.ama çalışşam 1 adette orjinal win7 home premium box alırdım.ama şimdi acelesi yok.zaten çalışsam office 2010 basic sürüm  yada standart sürüm alırdım.ama bazı yazılımları  freeware bazılarını orjinal bazılarını korsan kullanmaktayım.korsan kullandığım yazılımları türkiyede bulamadığımdan ve de şu an çalışmadığımdan satın alamıyorumama hepsini orjinale çevirmeyi düşünüyorum.sonuçta korsan kullanmak hem devlete zarar hemde pcye zarar.adamlar cracklere port açma yazılımı bile koymaktalar.devlet bana iş versin hepsini orjinal kullanayım.