Casper Harici disk için soru

Tuti Urmeylander
09-09-2009, 18:14   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
469 mesaj

Arkadaşlar.
Casper 1 TB harici disk sipariş verdim.Geldi, sistemime taktım ancak sistemim diski 1TB değil de 500 GB olarak gösterdi.Disk kutusunu üzerinde ''Support 1 TB'' yazıyor.Anladığıma ve bildiğime göre içindeki diskin kendi metal koruyucu kutusu 1 TB a kadar olan diskleri destekliyor demek istiyor,fakat içindeki diskin tam 1 TB olduğunu da söylemiyor.
Buna karşın ve işin püf tarafı da  kutunun yanında sonradan firması tarfından yapıştırılan beyaz bir etikette de aynen ''HDD SG ST 500 GB '' şeklinde bir yazı mevcut. Buradan da kutu içeriğinin bir ''Hard Disc Drive , SeaGate ve 500 GB '' olduğunu anlıyorum.
Şimdi lütfen sizlere göre bu disk 1 TB mıdır yoksa 500 GB mıdır???
Bu diski Casper'dan değil de bir başka yerden aldım ve Casperdan bu konuda henüz bir bilgi alamadım.Pazarlamacı firmanın adını şimdilik vermiyorum.Pazarlamcı firma ile bir ay oldu, didişip duruyorum ve anlamak istemiyorlar.Sonuçta işi hiç istememe rağmen mahkemeye kadar taşımaya da kararlıyım.Ama emin olduğum bir konuda sizlerden de teyit almak istiyorum.Lütfen ve Allahaşkına tekrar soruyorum ; bana yukarıdaki bilgiler doğrultusunda bu disk 1 TB mıdır yoksa 500 GB mıdır.
Gereği olduğunu hiç sanmıyorum ama kullandığım sistemim özet olarak : Vista Ultimate , Asus P5Q Pro,Intel Core 2 Duo E8400,HDD 320GB ,DDR2 4 GB RAM, Radeon HD4650 (1GB)...Sanırım bu sistem 1 TB olması gereken bir şeyi 500 GB olarak gösteriyor değildir !
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

nadir akdag
09-09-2009, 18:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
204 mesaj

içini açıp bakmadan ne kadar lık olduğunu anlayamazsın içini açtığında da seni suçlu gösterirler iade edebiliyorsan iade et derim

Tuti Urmeylander
09-09-2009, 19:43   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj

Ürün bana ilk geldiğinde hemen PC ye takıp bakmıştım.Sistemim ürünün 500 GB (465 GB net) duğunu gösteriyordu.İçini açıp bakmadan, harici diskin takılı olduğu PC, 1 TB olması gereken bir ürünü 500 GB olarak gösterebilir mi ki...
Bir ilave daha...Üç ay önce de aynı üründen direkt olarak Casperstore'dan almıştım ve sistemin onu sorunsuz şekilde net 931 GB (Brüt 1 TB ) olarak gösteriyordu.
Ne zaman ki Casperstore değil de başka yerden aldım, 1 TB olarak fatura edilen ürünü PC 500 GB olarak  kucağımda buldum ve pazarının lideri olduğu iddiasında bulunan firma ile kavgam başladı.

nadir akdag
09-09-2009, 22:11   |  #4  
Yıllanmış Üye
204 mesaj

başka bilgisayar lar da denedin mi

Süleyman.
10-09-2009, 00:25   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Disk yönetimine bakın. Orada ne yazıyorsa disk o kadarlıktır. Öyle gözüküyor ki ciddi bir sıkıntınız var. Yapıyor böyle rezillikleri firmalar. Bana da CL5 fatura edilen remlerim CL7 gelmişti.

Tuti Urmeylander
10-09-2009, 00:42   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
469 mesaj

Başka PC de denemedim.Denemeyi de pek düşünmedim çünkü sistemimi hatırı sayılan bir tutara daha yeni toplattım ve Windows deneyimi dizin temel puanı 5.1 de.Bir ay önce bana ilk geldiğinde disk yönetimi, en az üç denemede 500 GB ı göstermişti.Disk şu anda Hepsiburada ya doğru yol almakta ve bakalım 40 günlük yazışmanın sonu nereye varacak.Umarım ve dilerim 'karakolda bitmez''...Cevap veren tüm arkadaşlarıma teşekkürlerimle.