casuslardan kurtulmak

gulay623
21-07-2009, 11:45   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
50 mesaj

Merhaba daha öncede casus ve veri hırsızlığı konusu açmıştım panda 2009 virüs programını kullanıyorum hergün raporumda yine casus ve phishing görünüyo rapor daha önceki sorumda var ama ben bunlardan tam anlamıyla kurtulmak istiyorum.Hergün mozillanın geçmişini temizliyorum, ccleaner programını da kullanıyorum orada silindi çıkıyo hergün panda güncel tutuyorum başka yapmam gereken varmı ayrıca bankada hesabım var ama ben hiç bi siteye hesap bilgilerimi ulaşmış ihtimallari varmı bu sorunumu artık uzman kişiler cevaplasın yardıma ihtiyacım var.ÇOK ACİLLLL.

black_flood
21-07-2009, 12:08   |  #2  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

senin gördüğün kısım rapor kısmı günlüğk tutuyor.o raporları sen silmessen zaten panda temizlemez sürekli görünür. cookie dene şeyide engellemen imkansızdır. her sitede çalışmak zorundadır.önceden chip dergisinin formuna girerkende  2006 yılından bahsediyorum vardı ve bir sıkıntıda yoktu şuanda böyle birşey görmedim chip formuna ait. ama şu pishing olayına gelince senin gerçekten nereye girdiğini merak eder oldum yada senden başka açıp kullanan varsa onun nereye girdiğini çok merak ettim. vista kullanıyorsan kullanıcı takip yazılımını aç ve 2 gün log takibi yapsın. ondan sonra pandanın raporu ile aktivite loglarını karşılaştır. muhakkak girilen bir yerden geliyor. ayrıca sen hiç şu panda antivirüs tarafından site negellendi yazısınlan karşılaşmadın pishing ile ilgi onuda çok merak ettim.

gulay623
21-07-2009, 12:17   |  #3  
OP Üye
50 mesaj

raporda panda pishing engelledi yazısı var valla ben günlük girdiğim yerlere giriyom nerden bulaştım bende bilsem.

black_flood
21-07-2009, 12:26   |  #4  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

o loglardaki pishing gelen sitelere girince normalde web içeriği engellendi yazısı alıyorum. ancak antivirüsü devre dışı bırakıp açarsam giriyor. sonrası zaten malum ne olacağını az çok tahmin etmek mümkün. engellemesi iyi birşey kötü değil zaten.kaçırıyorsa ozaman kötü. son 2 günün tarihi ile varmı loglarda pishing engellendi diye log eski loglarında ilk pishing ile sonraki seri pishing uyarısı arasında baya zaman var. fakat son zamanlarda atakların çok olduğunuda görmedim değil. ama sıkıntı çıkartmayacağınıda garanti edebilirim istersen rahatlaman için yazılımın türkiye distirbütörü firma ile  görüşebilmeni sağlayabilirim rahatlatacaksa zaten lloglarını isteyip inceleyeceklerdir büyük ihtimallen.

Banned
21-07-2009, 12:58   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Bu kadarda evhamlı olmaya gerek yok. Muhtemelen yazılara ekli reklam linklerine vs. uyarı veriyordur.  Hatta bu denli uyarılar almanız bence panda nın aşırıya kaçmasından başka birşeyde değil.

OnlyMann
21-07-2009, 13:07   |  #6  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

banka bilgilerinizin çalınması durumu çok çabuk size yansırdı. nedeni ele geçirilmiş ise zaten hesabınız boş olarak gözükecektir. khraman hocamın dediği gibi evhama gerek yok bence de. bilgilerinizin çalınması için neler yapılmalı diye düşünürsek;

1-makinanızda öncelikle web tarayıclar üzerinden internet bankacılığı işlemleri yapmalısınız.
2-Makinada bilindik yerlerde bankacılık işlemlerinize ait bilgileri ortaya bırakmış olmalısınız. örneğin belgelerimin içine text bir dosyaya ki dosya adında da bank lafı geçmiş olmalı. 
3-Makinanıza öncelikle dediğiniz tarzda bir casus yazılım yüklenmeli ve bu yazılım çalışıyor olmalı.
4-bu yazılım çalışırken makinayı taramalı banka bilgileirinizin olduğu dosyları bulmalı (bunlar txt olabilir cookie olabilir vs vs) bu dosyaları bulduktan sonra mail veya bir başka yolla casus yazılımın yönlendirdiği adrese göndermeli.
5-Makinanızda casus yazılımlara karşı koruma programı yüklü olmamalı (fw veya virüs programları)
6-yapılmaması gereken en önemli şey bence açılan reklam sitelerinde veya maillerde bazen sizden bilgileriniz istenir mail adresi kullanıcı bilgileri vs bunların verilmemiş olması gerekir. Özellikle de kredi kartı numarsı ve diğer bilgiler.

bu istediğiniz kadar uzatılabilir.
Siz hala güvensiz olduğunuzu düşünüyorsanız. Güvenlik yazılımlaırınızda ve modeminizde parasal işlemleri bankacılık işlemlerini engelleyerek yanlış yapmanızın önüne geçmiş olabilirsiniz.

gulay623
21-07-2009, 14:06   |  #7  
OP Üye
50 mesaj

Teşekkürler yazınız daha aydınlattı beni hiçbir siteye hesap bilgilerimi vermedim banka işlemlerimi direkt bankadan yapıyorum internet üzerinden alış-verişde yapmıyorum casus algılandı temizlendi pishing algılandı engelledi yazıyo panda raporunda.

Mustafa@PC
21-07-2009, 16:07   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Girdiğiniz siteleri gözden geçirin. Panda muhtemelen rutin olarak girdiğiniz sitelerin içerinde böyle bir tehditin olduğunu raporluyordur. Eğer şifre parola gerektiren kişisel işler yapmadıysanız bahsi geçen sitelerde sorunda yok demektir.

Web tarayıcınız nedir ? İşletim sisteminiz nedir ?<

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 21 Temmuz 2009 16:19
gulay623
21-07-2009, 20:56   |  #9  
OP Üye
50 mesaj

tarayıcı olarak mozillayı kullanıyorum explorer çok yavaş 32 bit 1.73 hertz vista home basic 512 ram bellek valla bilmiyorum ki neden kaynaklandı müzik sitelerinden olabilir mi acaba genelde müzik dinleyip indiriyom parola gerekmiyo face giriyom ama ayda bir şifremi değiştiriyom güvenli olsun diye başka ne yapmam gerekir bugün raporları sildim 1 daha görünmedi raporumu takip ediyorum yine çıkarsa artık bilmiyom ne yapacağımı.