Cd-Rom Görüntülenememe

TurkDsgn
04-08-2007, 03:47   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Uzun zamandır sorunsuz çalışan bilgisayarım, geçen gün bir CD kullanmam gerekip baktığımda, CD-Rom'u görmediğini farkettim. Garip olan, USB DVD-Writer'da görünmüyordu. Bilgisarımı kapatıp tekrar açtım ve BIOS ekranında normal olarak gözükmekteydi fakat; XP işletim sistemimde gözükmemekte.

Bilgisayarım > Aygıt Yöneticisi ekranında CD-Rom ve DVD-Writer şu uyarıyı veriyor;

Windows bu donanım için aygıt sürücüsü yükleyemiyor. Sürücü bozuk ya da eksik olabilir. (Kod 39)
Bozuk veya eksik olan birşeyde yok açıkcası. Bir anda böyle gitti..

Format seçeneği dışında bunu nasıl düzeltebilirim ?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla

blackhawkmilan31
04-08-2007, 03:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj

CD-rom sürücünün bağlantılarında bir gevşeme olabilir.Bundan emin ol.

Bilgisayarımızı açarken en başta ram miktarımızı sayar.Sayma işlemi biter bitmez yukarıda CD-rom,sabit disk vs. isimlerini görürüz.Eğer sen bu CD-Rom'un adını göremiyorsan bu demektir ki senin BİOS ile alakalı bir durum.Ne bileyim ayarlarla oynamışsınızdır veya bios kayıtları zarar görmüş olabilir.Bazen çok nadir şekilde görülen bios kayıtlarının zarar görmesi gibi bir durum olabiliyor çünkü.Oradan yola çıkarak söyledim bu şıkkı.

Eğer düşündüğüm şey bu ise BİOS'un ayarlarını ilk haline getirmeye çalış.O da olmazsa üreticinin resmi sitesine gidip BİOS güncellemesi hakkında yardım al.(Biraz tehlikeli)

Artık yine olmazsa akla gelen şey format oluyor.Ama ondanda önce bir sistem onarması yap.

Yine yine olmuyorsa;

Harddiskindeki verileri bir yere kaydet,iki elinle kasayı tut doğru bilgisayarcıya veya teknik servise götür.

Son Düzenleme: blackhawkmilan31 ~ 04 Ağustos 2007 04:01
Erdi_-
04-08-2007, 04:05   |  #3  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

CD-rom sürücünün tüm bağlantılarını çıkar ve makinaya restart at ve açıldığında CD-rom sürücünü tekrar tak ve tekrar yeniden başlat.Aynısı benimde başıma geldi hiç alakası yok ama bi dene derim.Benim öyle düzelmişti.Darısı başına kardeş ;)

TurkDsgn
04-08-2007, 04:11   |  #4  
OP Taze Üye
10 mesaj

@Erdi_-;
dediğin yöntemi denedim olmuyor. ki zaten, DVD-Writer USB fişi çıkık duruyor, pc 10 kez kapanıp açılıyor aklıma geliyor takıyorum çalışmıyor :)

@blackhawkmilan31;
garip olan BIOS'ta gösteriyor, PC açılırkende CD-Rom'ları görüyor. ama açılınca göstermiyor.. Onar'ı deneyeceğim..

Format harici bir çözümü olmalı :S

Erdi_-
04-08-2007, 04:17   |  #5  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

Sanırım sorun donanımdan değil gibi.Bilgisayarını geri almayı denesene buda yeni bir cozum :) Kesin olmaz ama bir dene,Denemekte Fayda var :)

TurkDsgn
04-08-2007, 04:18   |  #6  
OP Taze Üye
10 mesaj

bunun için geç kalınmış bir çözüm :) uzun zamandır var ama bir türlü çözemedim yardım alma gereği duydum bu yüzden geri al yapamıyorm :)

Erdi_-
04-08-2007, 04:24   |  #7  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

Ama sanırım donanımdan kaynaklanmıyor,tam bilmiyorum ama yazılımsal olmalı :) Ama geri almakta tam çözüm olmayabilir.Neyse Bilen biri çıkacaktır.Kolay Gelsin kardeş,inş düzelir ;)

stern
04-08-2007, 09:51   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

http://support.microsoft.com/kb/270008/tr kalaesinde upper filter ve lower filterleri kayıt defterinden temizlersen sorun çözğlecektir

TurkDsgn
04-08-2007, 15:18   |  #9  
OP Taze Üye
10 mesaj

@stern, çok teşekkür ederim.

LowerFilters bölümünde birşeyler varmış, onu kaldırdım restart yaptım ve düzeldi..

İlgilenen ve yardımcı olan herkese teşekkürler ederim.

Saygılarımla.

stern
04-08-2007, 16:34   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

Rica ederim