cd-rw hakkında

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
ugursala
09-02-2004, 11:42   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

merhaba,

ben cd-rw nedir?
ne işe yarar?
nasıl ve hangileri daha iyi performans sağlıyor?

hasanyasin
10-02-2004, 10:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

CD-R var, CD-RW var.

CD-R : CD Recordable [Kaydedilebilir CD]
CD-RW: CD ReWritable [Tekrar yazılabilir CD]

Masaüstü sistemlerde kullandığımız CD yazıcılar, bu CD'lere kayıt yapabiliyor. CD-R'lere, CD dolana kadar veri ekleyebilirsiniz. CD-RW'leri ise CD dolduktan sonra tüm yüzeyini temizleyebilir, ilk aldığınızdaki boş haline dönebilirsiniz. CD-RW'ler biraz daha pahalı oluyor ve, veri taşıma işinde kullanılabiliyor. CD-R'ler ise veri yedekleme için birebir. Tabii yazdığınız CD'lere iyi davranır, onları hain toz parçaları, rutubet, güneş ışığı gibi "baş düşmanları"na karşı savunmasız bırakmazsanız...

CD-RW ve CD-R satın alırken, şunlara dikkat etmekte fayda var: Bu ürünlerin fiyatlarını da belirleyen, tüm diğer ürünlerdeki gibi "kalite" ve ne yazık ki, gene tüm diğer ürünlerde olduğu gibi, yüksek fiyat her zaman yüksek kalite anlamına da gelmiyor. bu ürünleri satın alırken, bu ikisi arasındaki dengeyi sağlamaya çalışarak maksimum kar elde edebilirsiniz. Yani orta seviyedeki fiyatlar, genel kullanım için idealdir her zaman.

Yazılabilir ya da tekrar yazılabilir CD'lerde, bir de hız uyumu var. Her birinin yazılabileceği maksimum hız, üzerlerinde belirtilmiş. Buna da dikkat ederek, ancak çok düşük hızlarda yazılabilen CD'ler almamalısınız...

Micy
11-02-2004, 10:48   |  #3  
Yıllanmış Üye
171 mesaj

BirNot Ekleyim: Günümüzde Satılan Cd Yazıcılar genellikle CD-RW lı olmakta. Ayrıca eğer cdlerinizi alırken toplu olarak alırsanız bayağı bir kazanç sağlamış olmaktasınız tektek 1,000,000 tl den olsa 100 tane 100,000,000tl tutmakta eğer 100 lü paket cd alırsanız 35-45 arası bir fiyata alabilirsiniz. Saygılar

ugursala
16-02-2004, 11:32   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

çok tesekkürler

bu cd rw nasıl kullanılır kullanmadan önce neler yapılmalıdır?

hasanyasin
16-02-2004, 12:42   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

CD-R ve CD-RW üzerine kayıt yapabilmek için çeşitli programlar mevcut. Bunlardan en meşhuru Ahead Nero ve son sürümünde Türkçe arayüzü de var.

Eğer windows XP kullanıyorsanız, explorer kullanarak doğrudan dosyaları CD içine atabilir, sonra da "Bu dosyaları CD'ye yaz" linkine tıklayarak, hazırlanan dosyaların CD yüzeyine işlenmesini sağlayabilirsin...

Nero için:

StArLoRd
23-02-2004, 23:29   |  #6  
Üye
53 mesaj

Merhaba arkadaşlar benimde bir sorum olacak sizlere bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim Bende LG 52x24x52 cd-rw var yanlız bir cd yazmak istedigim zaman bu yazmam 15 dk sürüyor önceleri 2 dk yazıyordum ama neden böyle oldu hala anlamış deyilim cd-rw alalıda çok olmadı tahminen 6 ay gibi kısa bir süre oldu yazmış oldugum cd-r üzerinde yazan özellikleri şunlar  princo markalı 700/80min diye yazıyor şimdi beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim tşkler.....

hasanyasin
24-02-2004, 06:02   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Sevgili StArLoRd, [ismini yazmak da çok zor Gülümseme]
Bir problemi, bir yerde bildirmeniz yeterli. Bu sorunuzla ilgili olarak da "cd yi yavas yazma problemi" başlıklı konuya bakabilirsiniz; oraya cevap yazmıştım...