CD-RW TANINMIYOR

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
mavisakal35
22-03-2004, 18:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

CD ROMUM BOZULDUGU ICIN BIR CD-RW TAKTIM VE BILGISAYARA SURUCUYU YUKLEYEMIYORUM. TANIMIYOR CUNKU YARDIM BEKLIYORUM

hasanyasin
23-03-2004, 15:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

CD sürücünüz bilgisayar açılırken tanınıyor mu? Kabloyu düzgün taktığınızdan ve jumper ayarlarınızdan emin olun...

mavisakal35
23-03-2004, 19:54   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

bilgisayar acilirken taniyor cdyi okuma sinyali geliyor ama aygit yoneticisinden yeni donanim ekleme sihirbazina kadar hicbiryerde CDRW taninmiyor. kabloyu cdromu soktugum yere taktim

hasanyasin
23-03-2004, 23:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Bakın şimdi sevgili mavisakal35,
CD'nin güç kablosunun takılı olması, onun bahsettiğiniz tepkileri vermesi için yeterli. Bundan başka data kablosunun da düzgün takılmış olması gerekiyor ve asıl önemli olan da bu zaten. Önceki CD sürücünüzle aynı şekilde taktınız mı data kablosunu? Bundan eminseniz, jumper ayarlarını da kontrol edeceğiz. Sistemin açılışta tanımasından kastım, BIOS seviyesinde bu sürücünün tanınıp tanınmamış olması. Bunun için BIOS'a girip, disk denetleyicilerine bağlı olan aygıtlara bakın. Orada CD sürücü görünüyor mu?

mavisakal35
24-03-2004, 20:59   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

bios la kastiniz sistem acilisindaki delete ye basilarak kurdugumuz ayarsa evet baktim ve ordada cd-rw taninmiyor cdrom takilinca taniniyo ama cd-rw taninmiyor.

hasanyasin
25-03-2004, 10:53   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

BIOS'ta eğer hiçbir şey görülmüyor ve siz bu sürücüleri tamamen aynı şekilde sisteme bağlıyorsanız, o zaman jumper'lara bakmamız gerekiyor. Jumper dediğimiz şey bir anahtarlama sistemi. CD sürücünüzün arkasında, güç kablosu takılan yerin yanında iki iğneli sıralardan oluşan bir iğneler grubu göreceksiniz. Orada iğnelerden ikisini birleştiren küçük bir plastik var. Bu plastiğin içinde bir metal parça var ve bu metal parça, takılı olduğu iki ayağı birleştirerek buradan elektrik geçmesini sağlıyor. Elektrik hangi ayaklardan geçerse, CD sisteme kendisini ona göre tanıtıyor. Bu plastik parçanın yerini değiştirerek denemeler yapın; ya da CD sürücü üzerindeki açıklamalarda bu ayarların ne anlama geldiği belirtilmişse, onlara bakın...