Çekirdek Sayısı Mı? Yoksa Hızı Mı?

PcMaKeR
02-09-2009, 17:12   |  #26  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Alıntı: punisher123  
evet aynen öyle çalışıyo yoksa 1.8 ghz çift çekirdek 3.2 ghz tekle nası kapışsı
1.8 ghz işlemci ile 3.2 ghz işlemci kapışamaz. Piyasadaki çoğu program çok çekirdeğe destek vermiyor.

3.2 ghzlik işlemci alaşağı eder 1.8 ghzlik işlemciyi haaaaaaaa der kalırsın. Yanlış kavram.

Hız ile çoklu çekirdek paralel ilerler.

ne kadar hızlı, ne kadar fazla çekirdek = okadar performans.

Emre Kaan Çamlıca
02-09-2009, 17:13   |  #27  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
400 mesaj

PcMaker gerekenleri söylemiş. "İnternational Affairs" adlı çok bilmiş arkadaşa 4 x 2.33 ghz = 9.32 ghz lik işlemcisiyle mutluluklar..

PcMaKeR
02-09-2009, 17:13   |  #28  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: İnternational Affairs  
Pc Maker ben bu dediğim olayı Amd ye ait bir forumda gördüm onun için dedim ben yoksa kafadan sallama iş yapmam!!!
Ver o zaman o siteye gidip güzelce anlatayım.

AMD ye ait bir site öyle mi. Tamam daha iyi. ver bakam buraya.

Qromodynmc
02-09-2009, 17:14   |  #29  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 126
4,184 mesaj

ya kapışamazda ondan min 3.2 ghz işlemci isteyen oyunları yağ gibi oynatıyor..

International Affairs
02-09-2009, 17:14   |  #30  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj
Alıntı: emrekaan52  
Bilmediğim şey hakkında yorum yapmam diyosun o yüzden mi 2.33 x 4 = 9.32 diyosun.Bir de robot değilim diyosun. Robotu programlasan bile bunun saçma olduğunu anlar. Sen tavrını düzgün takın milleti yanlış bilgilendirme!
Hayret bir şey  benim yazdıklarıma alıntı yapma istersen sürekli, ben kafadan sallama iş yapmıyorum bir yerimden de sallamam Bunu Amd ye ait bir forumda gördüm,yanlış bilgilendirme neden yapim...

International Affairs
02-09-2009, 17:20   |  #31  
Yıllanmış Üye
4,659 mesaj
PcMaker gerekenleri söylemiş. "İnternational Affairs" adlı çok bilmiş arkadaşa 4 x 2.33 ghz = 9.32 ghz lik işlemcisiyle mutluluklar..
Galiba senin kaşınmaya ihtiyacın var...

PcMaKeR
02-09-2009, 17:22   |  #32  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3 ... kli_i%C5%9Flemciler

resim açılmazsa firefox kullanın.

Dikkat edin paralel gidiyor işlemler. Yanlız burda sizin dediğiniz toplama işlemi veri aktarımında oluyor. Yani ram e yada anakarta gönderilen veri boğazından oluyor. iki tane çekirdek aynı anda atıyorum 8 mb dosay işliyorsa 16 mb dosya çıkıyor işlemciden.

Hala hızı toplanır (yada çarpılır aynı şey) diyen varsa öyle devam etmesini temenni ederim.

ReAl_DrEaMs
02-09-2009, 17:25   |  #33  
Taze Üye
8 mesaj

Emrekaan iyice ortalığı karıştırıyor,hatta saçmalıyor, international affairs'in payı var ben bir pc teknisyeni olarak international'a hak veriyorum çünkü dediğine yakın saat değerleri var çok çekirdeklilerin

Qromodynmc
02-09-2009, 17:26   |  #34  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
4,184 mesaj

çekirdek hızı çarpılmaz ama ona benzer bi durum vardır,1.8ghz 3.6 ya eşit diyemem ama ona yakın bi performans verdiği doğrudur

PcMaKeR
02-09-2009, 17:29   |  #35  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

http://support.amd.com/us/psearc ... &keywords=&items=20

Teknisyensin değil mi. Bende Bilgisayar Programcısıyım. Çift çekirdekli işlemcilerde çalışması için kodlarımın afedersin kcımdan ter akıtıyorum performans en fazla %40 oluyor en fazla.

Neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz anlamadım ki ben. Hiç biriniz kanıt sunmamışsınız çok çekirdeklilerde işlemci hızları toplanmazzzz. toplansaydı crysis i benim notebookta hiç takılmadan oynardım. Crysis çoklu çekirdek destekli ilk oyunlardan biridir ve çıktığından windows xp için çoklu çekirdek yaması yüklettiroyr yada orjinal oyunu alırsanız yüklüyordu. Ki performansı biraz daha artsın diye.

international affairs sende şu amd forumunu ver bakim bi kardeşim.

Qromodynmc
02-09-2009, 17:31   |  #36  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
4,184 mesaj

az çok pcmakerde haklı,çarpılıp toplanması doğru olmaz,hızda fazla önemli deil bence hız=performans deil,bunu laptopta görüyoruz

PcMaKeR
02-09-2009, 17:38   |  #37  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Ya bir değerlendirme yapma sende.
Tutmuş işlemci modellemesini sen yapmış gibi konuşuyorsun.

Ben yıllarımı vermişim bu işe. 2002 den beri bu iş içindeyim. İlk defa bu gün burda böyle bir düşünce duyuyorum. Yok çarpılır yok düşük hızdaki işlemci yüksek hızdakini döver gibi düşünceler görüyorum.
çift çekirdekli 1.8 ghzlik işlemci ile p4 3.2 ghzliği bir karşılaştıralım hangisi önce gelecek.

Alıntı: punisher123  
ya kapışamazda ondan min 3.2 ghz işlemci isteyen oyunları yağ gibi oynatıyor..
t7200işlemcim var 2 ghz çift çekirdekli laptopta amma yağ gibi oynatıyorvalla tereyağı gibi oynatıyor neredeyse yerinden oynamıyor en basitispiderman 3 oyunu.

Hadi beni tınlamadınız yukarda bir çok link var girin bakın bakam bi çift çekirdek toplamları daha mı hızlıymış. Sen çok çekirdekli işlemciyi al tut xp kullan sonra performans bekle.

Şu anda aramaktayım...
Tamam kanka bulunca yaz bura bakalım.

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 02 Eylül 2009 17:39
International Affairs
02-09-2009, 17:38   |  #38  
Yıllanmış Üye
4,659 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
international affairs sende şu amd forumunu ver bakim bi kardeşim.
Şu anda aramaktayım...

Emre Kaan Çamlıca
02-09-2009, 18:27   |  #39  
Yıllanmış Üye
400 mesaj
Galiba senin kaşınmaya ihtiyacın var...
Kaşısana... Kaşıcam derken kendin kaşınmada gerisi lazım değil.. Gel bilginle kaşı bilgin yetmedi başka şeylere başvur hemen olsun koçum biz başka dallarda da kaşırız.

Emre Kaan Çamlıca
02-09-2009, 18:29   |  #40  
Yıllanmış Üye
400 mesaj
Alıntı: ReAl_DrEaMs  
Emrekaan iyice ortalığı karıştırıyor,hatta saçmalıyor, international affairs'in payı var ben bir pc teknisyeni olarak international'a hak veriyorum çünkü dediğine yakın saat değerleri var çok ç
Kim ortalığı karıştırıp saçmalıyo ya?? Boş boş konuma senin aklın alıyo mu 10 ghz de çalıştığına o işlemcinin. Çocuk hesabı yapıyosunuz yaa. Pc teknisyeni olmuşsun ama tam öğrenememişsin işlemcileri..

Emre Kaan Çamlıca
02-09-2009, 18:31   |  #41  
Yıllanmış Üye
400 mesaj

Yaa konu gereğinden fazla uzadı. PcMaker adlı arkadaşla aynı düşünceye sahibim. Konunun ilk başından beri de bunu savundum ama bazı arkadaşlar sağdan soldan çakma yanlış bilgilerle milletin kafasını bulandırıp dayılanıyolar. Ben onlara sadece öğrenin de gelin diyorum başka bişey demiyorum.

International Affairs
02-09-2009, 18:35   |  #42  
Yıllanmış Üye
4,659 mesaj
Kaşısana... Kaşıcam derken kendin kaşınmada gerisi lazım değil.. Gel bilginle kaşı bilgin yetmedi başka şeylere başvur hemen olsun koçum biz başka dallarda da kaşırız.
Alla hallah ben sana bir şey demiyorum pc kralı bilgilerin çok üst düzeyde microsoft seni çağıror yarın yanlarına git,Senle uğraşamam boş lafların ile,bilgili arkadaşım...

ADEM-KAYA
02-09-2009, 18:39   |  #43  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Tmm beyler sakin olun.. Chp Online hiç yakışmıyor..( emrekaan52 sen bari yazma..)

Kendinizi elin işlemcisi için harcamayın.!!!bir kazanç vermiyor size(Furkan boş ver tmm mı)

International Affairs
02-09-2009, 18:43   |  #44  
Yıllanmış Üye
4,659 mesaj

Arkadaşımız benim yaptığım hataları sayıyormuş,öyle dedi ortalığı alev'e çevirdi bunun gibisi ilk defa başıma geldi bu forumda sürekli karşılık vererek insanın sabrını ölçüyor!!!

ADEM-KAYA
02-09-2009, 18:46   |  #45  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Gülümseme
iyice suyunu çıkarmayın da, banlanmayın..

yelkowan
02-09-2009, 18:54   |  #46  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

2x2.4GHZ=4.8GHZ 

İşler böyle yürümüyor malesef ama olsa çok güzel olurdu :D

hızlı bir işlemcide saat hızıda çekirdek sayısı önemli ve bunlardan çok daha önemlisi hesaba katmadığın işlemci mimarisi sonuçta şuanki çok çekirdekli işlemcileri mimarilerine boçluyuz...

Teknik detaya fazla girmeden açıklamak gerekirse çift çekirdekli işlemci iki kat saat hızı demek değildir ayrıca iki katına yakın da bir saat hızında çalışır demek de yanlış olur. Mesela dual corelerde çekirdekler aynı bandwidth(bant genişliği) kullandığı için performans artışı saat hızının iki katı değilde tek çekirdeklisine göre işlemci performansının % 30 ile % 70 arasında olur eğer aynı bandwidth olmasaydıda her çekirdek kendi bant genişliğine sahip olsaydı performans artışı yinede %90 dan öteye gidemezdi.

iki katına yakın %100 bir artış olması için fiziksel olarak aynı anakartta iki ayrı işlemci kullanmak gerekir.

Tabi bunlardanda önemlisi işlemci mimarisidir. PeerNe'in sorusunun cevabı ise kullandığı programlarda, oynadığı oyunda, kullandığı işletim sisteminde gizlidir. Bu konuda yer alan bir çok deneyimli arkadaşında bildiği gibi eğer kullanılan uygulamaların çoklu çekirdek desteği yoksa çoklu çekirdek kullanmanın pekte bir anlamı yoktur yinede mimariyi göz önüne alırsak tercih sebebi olabilir.

Mesela LGA 775lere bir örnek verecek olursak E8400'ün ilk çıktığı tarihte uygulamalar genellikle en fazla çift çekirdeğe kadar destek veriyordu bu yüzden 4 çekirdekli işlemciler değil saat hızı yüksek olduğu için E8400, E8500 tercih ediliyordu. işin özü çok çekirdeğin hakknın verecek uygulamalarla uğraşıyosan çekirdek sayısı, kullandığın programların çok çekirdek desteği yoksa da saat hızı önemli.

Yalnız hepsinden önemlisi mimari bu yüzden p4 3.2 ile core2 duo 2.4'ü karşılaştırmamak gerekir. :))

Son Düzenleme: yelkowan ~ 02 Eylül 2009 19:28
PeerNet
03-09-2009, 19:12   |  #47  
PeerNet avatarı
OP Yıllanmış Üye
123 mesaj

Aslında  2x2.4GHZ=4.8GHZ  böyle olabilir neden mi? Çünkü İnsanlar İşlem Olsun Kapılarda işlemci olsun  şimdi  10GHZ Saat hızı olan bir işlemci yani kapı büyük olur büyük bir kapıdır birde  çift çekirdekli 2 tane kapı ama bunlar dar bunlarda 5ghz hızları olsa yani o kapının yarısı olurdu insanlarda ikiye ayrılır ve aynı hızda geçebilirlerdi o zaman aynı hızda olmuş olmazlar mıydı? 

PcMaKeR
03-09-2009, 20:24   |  #48  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: PeerNet  
Aslında  2x2.4GHZ=4.8GHZ  böyle olabilir neden mi? Çünkü İnsanlar İşlem Olsun Kapılarda işlemci olsun  şimdi  10GHZ Saat hızı olan bir işlemci yani kapı büyük olur büyük bir kapıdır birde  çift çekirdekli 2 tane kapı ama bunlar dar bunlarda 5ghz hızları olsa yani o kapının yarısı olurdu insanlarda ikiye ayrılır ve aynı hızda geçebilirlerdi o zaman aynı hızda olmuş olmazlar mıydı? 

o böldüğün insanı bir km koştur bakayım bi ne olacak. hızları artcak mı yoksa aynı hızdamı gidecekler.

Kendin söylüyorsun bölüyorsun bak sonra paralel gidiyorsun.

İki pili paralel bağladığında elektrik tek pilin gücünde olur ama daha fazla dayanır. aynısını işlemcide düşün.

alien_fx
14-09-2009, 12:22   |  #49  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,671 mesaj

cekirdek sayısı onemlidir. 4 cekirdek 2.8 ghz tek cekidek  pentium 4 HT 3.2 ghz diyelim.
tabiki 4 cekirdek stabil daha ii calısır

YasinC
14-09-2009, 12:42   |  #50  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Arkadaşım eski program ve oyunlar sadece tek çekirdek destekliyordu ama günümüzde artık çoğu uygulamalar çoklu çekirdeklere destek veriyor