CERN'den sızan bir bilgi ortalığı karıştırdı

CHIP Online
25-04-2011, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bu sefer sızan Windows ya da Office değil: İşte CERN'deki dev deneyden sızan heyecan verici notlar!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/cern ... ristirdi_26572.html

Resimlerle: 2010'un en iyi 'bilim resimleri'!

CERN'in 2008 yılında başladığı büyük ses getiren deney amacına ulaşmış olabilir. Evrenin sırrını çözmeyi hedefleyen ve tam 10 milyar dolara mal olan deneyin sonuçları ile ilgili henüz dışarı çok az bilgi çıktı. Ama 21 Nisan Perşembe günü internete sızan bir bilgi CERN'in aradığı ve "Tanrı Parçacıcığı" olarak da bilinen Higgs Bozonu'nun bulunmuş olabileceğini ortaya koyuyor.

21 Nisan'da matematikçi Peter Woit'un internetteki blog'una yapılan isimsiz bir yorum CERN'in içi yazışmalarında Higgs Bozonu'nun bulunduğunu iddia ediyor. Dünya çağında bilim dünyasında büyük ses getiren yorum üzerine sızdırılan bilgileri araştıran bilim adamları henüz kesin bir karara varamadılar. Bu bilgilerde ortaya atılan rakamları inceleyen uzmanlar, bu bilgilerin aranan parçacığa ait kütle gibi bazı özelliklerin uyumlu olduğu fakat üretim oranının beklenenden çok yüksek çıktığının altını çiziyorlar.

Bu yorumlar, bulunanın Higgs Bozonu'nu olmadığını ispat etmese de, akıllara başka bir partikülün bulunmuş olabileceğini de getiriyor. Her ne kadar "maddenin neden kütlesi vardır" gibi teorik fiziğin cevabını bilmek için uğraştığı bir sorusunun yanıtını verecek "Tanrı Parçacığı" bulunmamış olsa bile, elde edilen verinin fizik alanında önemli gelişmeler sağlayacağı tahmin ediliyor.


Tüm konu: CERN'den sızan bir bilgi ortalığı karıştırdı

İzleyin: Dokunmatik hologram

Resimlerle: 2010'un en iyi 'bilim resimleri'!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce CERN, Higgs Bozonu'nu bulmayı başarabilecek mi?