chip dergisi cdlerini okumuyor(diğerlerini okuyor)

red02
23-04-2009, 21:43   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

merhabalar her ay düzenli olarak aldığım ve daha öcede kullanmış olduğum chip dergi cdlerini bilgisayarım okumuyor mesela bu ay almış olduğum cd i de okumadı.başka bilgisayarlarda okuyor veyahut başka orjinal program cdlerini  falan rahatlıkla okuyor.acaba bu ne tür bir sorun.
laptobumun tek okumadığı cd nasıl oluyor da chip dergisi cd  leri oluyor... şimdiden teşekkürler

ne olur yardımcı olun

(asus x52sa 250dv)

Metal_Milita
23-04-2009, 21:59   |  #2  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

optik okuyucunun çift katman okuma özelliği olmayabilir bunu bi kontrol et

red02
23-04-2009, 22:41   |  #3  
OP Taze Üye
7 mesaj

çift katman olup olmadığını nasıl anlayabilirim.amatörce bir soru ama bilgisayar konusunda yeni sayılırım bende.

bu aradaöyle bir sorun olsa bu cdleri zaten okuyordu neden sonra okumamazlık yapsınki...

ilginiz için teşekkürler

Selçuk İslamoğlu
23-04-2009, 22:51   |  #4  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

CHIP DVD'leri bildiğim kadarıyla, normal DVD'nin iki katı veri içeriğine sahip olan DVD9 formatında, 9 GB veri var yani. Normal DVD'ler 4,3 civarındayken. Her DVD-ROM oynatıcı bunları okumayabilir.

red02
23-04-2009, 22:57   |  #5  
OP Taze Üye
7 mesaj

evet anladım ama zaten buna benzer dvd leri bilgisayarım zaten okuyor ve okuyor du da sorun sadece yukarıda belirttiğim gibi daha önce kullandğım(1 hafta önceye kadar)  chip dergisi dvdlerini okumaması nisan ayını bu hafta alabildim ama sıfır dvd okumuoyor . canım sıkıldı ona benzer başka dergilerin kini taktım(biraz zorlansa da)normal bi şekilde kullanıyorum.lakin chip dvdlerini taktığım zaman sürücü hiç birşey görmüyor acaba donanımsalmı yoksa sistemsel bir sorunmu merak ediyoum.