Chip Online ve Standartlar, Çelişkiler...

HugOBoss___
03-09-2010, 04:38   |  #1  
HugOBoss___ avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,011 mesaj

Öncelikle saint arkadaşımızın hassasiyetinden dolayı tebrik ederim. Bilindiği üzere forumda dinsel içerik, fotoğraf, video gibi paylaşımlar yasak. Ben kendimden biliyorum hiç bir dini propaganda içermeyen paylaşımlarım çok kısa sürede silindi. Tamam  forum kuralları bunu gerektiriyorsa izin vermeyebilirsiniz. 

Peki dini içerik yasak ise anti-dini propaganda yapmak için kalıplaşmış ve modası geçmiş bir konu üzerinden, insanların değerlerine yapılan saygısızlıklara neden göz yumuluyor? Nasıl ki dini öven içerik paylaşımı yasak, o halde dini kötülemek için yapılan paylaşımlara da göz yumulmamalı değil mi?

Kısacası bu konuda eşit davranmanızı rica ediyorum.

Son Düzenleme: HugOBoss___ ~ 03 Eylül 2010 04:43
hamann7725
03-09-2010, 04:55   |  #2  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

hangi konu sorun oldu merak ettim şimdi.görmedim diye diyorum.Silinmediyse link atabilir misin?

HugOBoss___
03-09-2010, 13:30   |  #3  
HugOBoss___ avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,011 mesaj

İkinci sayfada kilitli konular...<

TuncaBozkurt
03-09-2010, 15:49   |  #4  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Ben de diğer denetmen arkadaşlar da mümkün olduğunca objektif kararlar almaya çalışıyoruz.

Dediğiniz gibi, forum kurallarına göre dini içerikli paylaşımlar yasaktır. Dini içerikten kastımız tabii ki dini aşağılayacak konuları da içeriyor. Eğer şikayetçi olduğunuz bir durum varsa mesajların sağ altında bulunan ünlemi kullanabilirsiniz. Somut bir şikayet olmadan işimizi doğru yapmadığımızı söylemeniz ne kadar doğru?

HugOBoss___
04-09-2010, 01:50   |  #5  
HugOBoss___ avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,011 mesaj
Alıntı: TuncaBozkurt  
Ben de diğer denetmen arkadaşlar da mümkün olduğunca objektif kararlar almaya çalışıyoruz.

Dediğiniz gibi, forum kurallarına göre dini içerikli paylaşımlar yasaktır. Dini içerikten kastımız tabii ki dini aşağılayacak konuları da içeriyor. Eğer şikayetçi olduğunuz bir durum varsa mesajların sağ altında bulunan ünlemi kullanabilirsiniz. Somut bir şikayet olmadan işimizi doğru yapmadığımızı söylemeniz ne kadar doğru?

İkinci sayfadaki malum şahsın açtığı konu  anti-dini propaganda içeriyor ve provakasyon amaçlı. Kendi düşüncelerini paylaşmak için açılmış bir konu.  Burada diğer denetmen arkadaş hakaret içermiyor demiş kriter bu ise  hangi dini paylaşımda hakaret gördünüz ve hemen yayından kaldırdınız. Yine burada cuma namazını kaçırdığını söyleyen bir arkadaşımızın konusunu hemen silmiştiniz, yine benim müzik bölümünde Leman Sam'ın dünyaya mal olmuş Yunus Emre nin dizelerini seslendirdiği ilahiyi kısa bir süre sonra sildiniz.  Söylediğim gibi dini içerik, konu ve paylaşım yasak ise anti-dini propaganda da yasak olmalı.  Acilen gereğinin yapılmasını rica ediyorum.

Son Düzenleme: HugOBoss___ ~ 04 Eylül 2010 02:00
Y.İ.Ğ.İ.D.O.
04-09-2010, 23:50   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

Bende SAİNT'e sonsuza kadar katılıyorum. Onun yanındayım. Zamanında banada oldu böyle şeyler. Ben Filistin İçin israile boykot veya Miting için açtığım konular inanırmısınız bilmem ama 5 dk geçmeden silindi. Kilitlenmedi silindi. Ama O malum konuyu açan dinsiz insanın açtığı konu 6 sayfa sonra kilitlenmiş. İçeriği bile silinmemiş. Gerçi sadece bu konu değil mesela uzmanına sorun kısmıda ekran kartı ile alakalı bir konu vardı adamlar birbirlerine 2 sayfa küfür etmiş. Konu hala açıktı. Benim şikayetimle kapandı.

Sonrada moderatörler biz işte objektif davranmaya çalışıyoruz falan gibisinden mesajlar yazıyorlar. Yok 190.000 üyesi olan forumda tüm konulara yetişmek mümkün değilmiş miymiş neymiş o zaman ya moderatör olmayacaksın ya da görevini düzgün yapacaksın...

Son Düzenleme: Y.İ.Ğ.İ.D.O. ~ 04 Eylül 2010 23:52
HugOBoss___
05-09-2010, 02:10   |  #7  
HugOBoss___ avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,011 mesaj

Yada modaratör sayısını artıracaksın. Bakın hala çıt yok, ayrı ayrı şikayet butonuna basıp açıklama yapmama rağmen...

ADEM-KAYA
05-09-2010, 15:06   |  #8  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Bencede artırılmalı.Hayırlısı bakalım.

ADEM-KAYA
05-09-2010, 16:40   |  #9  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Ben 1 defa gittim.Ama mod olamadık.=)
Dahada gitmem:p

TuncaBozkurt
05-09-2010, 17:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
Alıntı: HugOBoss___  
İkinci sayfadaki malum şahsın açtığı konu  anti-dini propaganda içeriyor ve provakasyon amaçlı. Kendi düşüncelerini paylaşmak için açılmış bir konu.  Burada diğer denetmen arkadaş hakaret içermiyor demiş kriter bu ise  hangi dini paylaşımda hakaret gördünüz ve hemen yayından kaldırdınız. Yine burada cuma namazını kaçırdığını söyleyen bir arkadaşımızın konusunu hemen silmiştiniz, yine benim müzik bölümünde Leman Sam'ın dünyaya mal olmuş Yunus Emre nin dizelerini seslendirdiği ilahiyi kısa bir süre sonra sildiniz.  Söylediğim gibi dini içerik, konu ve paylaşım yasak ise anti-dini propaganda da yasak olmalı.  Acilen gereğinin yapılmasını rica ediyorum.
Eğer biz denetmenlerin uygulamalarından şikayetçiyseniz ya şikayetçi olduğunuz denetmenle iletişime geçin, ya da foruma "şundan şundan dolayı" diye konu açın. Forum kurallarına göre tek kişiyi hedefleyen konu açmak yasaktır ama belli durumlarda kuralları esnetiyoruz sizin de gözlemleyebileceğiniz gibi. Ama açacağınız bu konu sözkonusu konunun linkini ve şikayetinize konu olan mesajları içermeli.

Müzik bölümündeki durumla ilgili yorum yapamam, hangi denetmenin müdahale ettiği konusunda bir bilgim yok.

Serkan Karadaş forumun en deneyimli denetmenlerinden. Hatta ben özellikle denetmenliğimin ilk zamanlarında kendisinden çok yardım aldım. Yanlış değerlendirme yapmış da olabilir ama, sonuçta çok kabul etmeseniz de biz de çalışan ya da okuyan insanlarız. Yani yorgun olabiliriz, yoğun olabiliriz, gözümüzden kaçmış olabilir, başka nedenler de olabilir. Ya da gayet açık bir şekilde anlamışızdır ama forum kurallarının ilgili maddesini farklı şekilde yorumlamışızdır, ona göre müdahale etmişizdir. Tüm yargıçlar aynı kararları mı alıyorlar benzer durumlarda?

Şikayetçi olduğunuz konuyu çok takip edemedim. İlgili denetmen arkadaşla da iletişime geçeceğim ama öncelikle konudaki hangi mesajın anti-dini propaganda olduğunu düşündüğünüzü bana iletebilir misiniz? Mümkünse özel mesaj yoluyla.

Alıntı: Y.İ.Ğ.İ.D.O.  
Bende SAİNT'e sonsuza kadar katılıyorum. Onun yanındayım. Zamanında banada oldu böyle şeyler. Ben Filistin İçin israile boykot veya Miting için açtığım konular inanırmısınız bilmem ama 5 dk geçmeden silindi. Kilitlenmedi silindi. Ama O malum konuyu açan dinsiz insanın açtığı konu 6 sayfa sonra kilitlenmiş. İçeriği bile silinmemiş. Gerçi sadece bu konu değil mesela uzmanına sorun kısmıda ekran kartı ile alakalı bir konu vardı adamlar birbirlerine 2 sayfa küfür etmiş. Konu hala açıktı. Benim şikayetimle kapandı.
Filistin konusu uluslararası bir tartışma konusudur. Her milletten, her yaş grubundan, her sosyal statüden insanın görüşü farklıdır bu konuda. Ve tartışmaya çok açık bir konudur. Bu nedenle önlem olarak konunuz kilitlenmiş ya da silinmiş olabilir. İnanılmayacak bir durum değil, bu tür durumlarda kişisel düşüncelerimizi bir kenara bırakmak zorundayız.
Alıntı: HugOBoss___  
Yada modaratör sayısını artıracaksın. Bakın hala çıt yok, ayrı ayrı şikayet butonuna basıp açıklama yapmama rağmen...
"Ve ben bu şahsın diğer yorumlarına bakmaya bile tenezzül etmek istemiyorum. Konunun kendisi provake ve saldırı amaçlı, diğer yorumlara bakmaya gerek bile yok." demişsiniz şikayetlerinizden birinde. Bir kişinin yorumlarına bakmaya tenezzül etmek istememeniz konunun kilitlenmesi için bir sebep değildir.
Alıntı: ADEM-KAYA  
Bencede artırılmalı.Hayırlısı bakalım.
Alıntı: AdRaMiTi  
Moderatör arttırımı olması için buluşmalara düzenli olarak gidilmesi lazım  =)
Dikkatimi çekti modaratör olanların çoğunluğu buluşmalara düzenli gidenler.
Evet doğru dikkat etmişsiniz. Genel olarak moderatörler buluşmalara giden kişilerden oluyor. Ama mantıklı değil mi? Yöneticilerin bizlere güvenmesi için şahsen tanıması gerekmez mi? Yöneticiler bizler kadar forum asayişine müdahale etmezler dikkat ettiyseniz. Siz olsanız, bunca uğraşla bu günlere kadar getirdiğiniz siteyi güvendiğiniz kişilere emanet etmek istemez misiniz?
Alıntı: Y.İ.Ğ.İ.D.O.  
Sonrada moderatörler biz işte objektif davranmaya çalışıyoruz falan gibisinden mesajlar yazıyorlar. Yok 190.000 üyesi olan forumda tüm konulara yetişmek mümkün değilmiş miymiş neymiş o zaman ya moderatör olmayacaksın ya da görevini düzgün yapacaksın...
Tabii ki eleştirme hakkına sahipsiniz ama kendi adıma konuşursam görevimi gayet düzgün yerime getirdiğimi düşünüyorum. Diğer denetmen arkadaşların da kendileri konusunda aynı fikirde olduğunu düşünüyorum. Objektiflik konusunda da aynı şekilde. Burada kişisel eleştiri olduğu için kendi adıma konuşabilirim: Benim objektif davranmadığım bir yaptırımımı gösterin bana.

Dediğiniz gibi 190 bin üye var forumda. Ama çok büyük bölümü aktif değil. Aktif olanların da büyük bölümü Diğer Konu Dışı ve diğer CHIP-LIFE forumlarında aktifler. Ve gözlemleyebileceğiniz gibi sorunların büyük bölümü CHIP-LIFE'ta çıkıyor(bir de Oyunlar'da). Örneğin bir "Dünya forum tarihinin en uzun konusu" var, şimdi denetlemeye kalksam diğer hiçbir konuyla ilgilenmeyip, tüm işlerimi bırakıp konuyu okumaya başlamam lazım.

Tüm konulara yetişmek tabii ki mümkün değil. Forumda deneyim kazandıkça(neredeyse 5 senem dolacak bu forumda) hangi konuların şüpheli olduğunu anlayabiliyorsunuz çoğunlukla. En basitinden, GTA4 gibi ünlü ve pahalı bir oyunla ilgili hata olduğundan bahsediyorsa başlık, oyunun korsan olma ihtimali çok yüksektir.

Uzmanına Sorun'la ilgili problemler var, evet, sistem olarak riskli bir uygulama zaten Uzmanına Sorun. Kimi aksaklıklar çıkıyor olabilir, yetki alanım değil o nedenle çok ilgilenmiyorum Uzmanına Sorun'la. Ama şöyle düşünebilirsiniz, Uzmanına Sorun, tüm forumun küçültülmüş ve kategorize edilmemiş hali gibi.

gamze_flux
05-09-2010, 17:59   |  #11  
Taze Üye
11 mesaj

hugoya katılıyorum

Y.İ.Ğ.İ.D.O.
08-09-2010, 00:17   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

Bazı moderatörler sorunlarımızla ilgilenmiyorlar. O yüzdende böyle sorunlar ortaya çıkıyor. Senin bir hatanı görmedim henüz.

dextercan
08-09-2010, 01:13   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,624 mesaj

Arkadaşlar o konuyu okudum ama sizde bu şekilde konunun kilitlenmesine neden olcağınıza kanıtlarla açıklamadınız.Yani sıktı bu tür konular.Yok görevlerini yapmıyorlar yok şöyle yok böyle.
''Tabiki bu konuda inançlara sataşmam söz konusu degildir. Sadece iki tarafı da tartışalım istiyorum. Biliyorsunuz ki tvlerde bile artık evrim konusu tartışılıyor.

Eleştiri, görüş ve önerilerinizi bekliyorum. '' kendisi yazsını böyle bitirmiş ama alttaki ilk yorumları okuyorum yok sen böyle devam et yok yanarsın bilmem ne.Herkes yorumlarını dökümanlarını ortaya koysun tartışalım.Ben inançlı birisiyim.Ama bu konuyu enine boyuna tartışmak isterim.Madem bizi yaratma ihtiyacı duydu.Bende sorarım Neden?