CHKDSK Taraması

HPQ-User
27-08-2008, 09:54   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

sedvur sormuş:
Hocam iyi günler.Benim siez notebookum ile ilgili bir problemim vardı.Onu sormak istiyorum.Hocam benim bilgisayarım her açılışında chkdsk ekranı geliyor.Ve bilgisayar her açılışta hata taraması yapmak istiyor.Bunu nasıl kapatabilirim.Çünkü iptal etmezsem illa beklemek zorunda kalıyorum..Hocam mail adresim "sedvur@hotmail.com"  bana cevabınız iletirseniz çok sevinirim.Çok teşekkürler.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Casper Nirvana CPR2000-8E95B notebook
Core 2 Duo 2.00 GHz
1 GB ram
nvidia 8400 GS 512 mb ekran kartı
160 gb HDD
15.4' ekran

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727; InfoPath.1)

Kapalı Hesap (34907)
27-08-2008, 10:24   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

1:Windows Live OneCare güvenlik tarayıcısı, bilgisayarınızın sağlığını güvence altına almaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmış ücretsiz bir hizmettir.

Virüsleri tarayın ve silin
Sabit diskinizdeki çöplerden kurtulun
Bilgisayarınızın performansını artırın.

2:BAŞLAT/ÇALIŞTIR/msconfig/Başlatma,menüsünden açılışta çalışan istemediğiniz proğramların tikini kaldırın. yeniden başaltın

3:XP cd'nisürücüye yerleştir Başlat/çalıştır/sfc scannow/ yaz enter. tüm sistemini onarsın yalnız unutma tüm değişmiş görselleride orjinal hale getirir.

viking20
27-08-2008, 11:13   |  #3  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

[bilgisayarımı her açışımda 200 gb olan sürekli chkdsk komutu veriyor](Alıntı)

Fatih_ARMAĞAN
27-08-2008, 11:17   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Sorun dosya sisteminizde oluşan bir takım sorunlardan kaynaklanıyor.
bilgisayar bu hataları sürekli onarmak istiyor ve siz her defasında iptal ediyorsanız bilgisayarda her defasından yeniden başlatmayı isticektir.
bırakın chkdsk i tamamen bitirsin. eğer bitirdiği halde yine tekrardan yapıyorsa muhtemelen diskiniz Fat32 dosya sistemidir Fat32 dosya sistemleri daha çabu kzarar gören dosya sistemidir.
Bİlgisayarınızdaki gereksiz dosyalardan kurtulun. spam vb. virüs taraması yapın.

Başlat>çalıştır sekmesine cmd yazıp enterlayın.
açılan sayfada chkdsk /f  yazın  uyarı çıkarsa E yazıp enterlayın. sayfayı kapatın  ve bilgisayarı yeniden başlatın.
açılırken tarama yapma işlemini iptal etmeyin.

böyle bir deneyin bakalım aksi durumda daha farklı disk scan programları ile denersiniz.

fakat imkanınız varsa bilgilerinizi yedekleyip NTFS olarak yeni bir kurulum yapın.

Feel Good
27-08-2008, 11:20   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj
sakarboy
Sorun dosya sisteminizde oluşan bir takım sorunlardan kaynaklanıyor.
bilgisayar bu hataları sürekli onarmak istiyor ve siz her defasında iptal ediyorsanız bilgisayarda her defasından yeniden başlatmayı isticektir.
bırakın chkdsk i tamamen bitirsin. eğer bitirdiği halde yine tekrardan yapıyorsa muhtemelen diskiniz Fat32 dosya sistemidir Fat32 dosya sistemleri daha çabu kzarar gören dosya sistemidir.
Bİlgisayarınızdaki gereksiz dosyalardan kurtulun. spam vb. virüs taraması yapın.

Başlat>çalıştır sekmesine cmd yazıp enterlayın.
açılan sayfada chkdsk /f  yazın  uyarı çıkarsa E yazıp enterlayın. sayfayı kapatın  ve bilgisayarı yeniden başlatın.
açılırken tarama yapma işlemini iptal etmeyin.

böyle bir deneyin bakalım aksi durumda daha farklı disk scan programları ile denersiniz.

fakat imkanınız varsa bilgilerinizi yedekleyip NTFS olarak yeni bir kurulum yapın.

Tamamen katılıyorum. Beğendim