Çift ekran kartı kullanmaya değer mi?

CHIP Online
13-04-2013, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

En son oyunlar için topladığınız PC'nizde çift ekran kartı mı kullanmalısınız, yoksa tek mi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/cif ... deger-mi_39730.html

Resimlerle: En iyi grafik kartlarını test ettik!

Yeni bir oyun PC'si topluyorsunuz ve aklınızı en çok kurcalayan sorulardan bir tanesi de şu: Uç-nokta bir grafik kartı mı almalısınız, yoksa iki orta seviye ekran kartı size daha iyi bir performans sağlayabilir mi?

Nvidia'da "SLI" ve AMD'de "Crossfire" olarak bilinen birden çok ekran kartını birleştirerek daha iyi performans almanıza izin veren yöntem, bazen tek kartlık bir çözümden daha uygun fiyata daha iyi performans sunabilir. Ancak buna değip değmeyeceği ayrı bir konu.

SLI ve Crossfire'ın çalışma mantığı

Sisteminizde SLI veya Crossfire konfigürasyonu oluşturmak için öncelikle uyumlu bir ekran kartına, iki uyumlu grafik kartına ve iki kartı bir araya getirecek bir "köprüye" ihtiyacınız var.

SLI'da aynı GPU'ya sahip olan iki karta gereksinim duyacaksınız. Bu GPU'ların aynı üreticiden olması şart değil, örneğin ikisinin de GTX 560Tis olması yeterli. Crossfire ise biraz daha geniş olanaklara sahip. Örneğin Crossfire ile Radeon 7950 ve Radeon 7970 gibi benzer kartları birleştirebilirsiniz.

Hangi kartların birbiriyle uyumlu olduğunu kontrol etmek için Nvidia'nın SLI ve AMD'nin Crossfire sayfasına göz atabilirsiniz.

İki kartı PC'nize taktıktan ve gerekli köprüyü kurduktan sonra kartınızın sürücü kontrol panelini açın ve SLI veya Crossfire'ı etkinleştirin. Oyunlarda önemli bir performans artışı göreceksiniz, ancak bu artış FPS değerinizin iki katına çıkaracak kadar yüksek olmayabilir. Her oyundaki performans kazanımı farklı olacaktır.

Genel olarak her oyunda daha akıcı bir perfomans elde edeceksiniz, ancak bazı istisnalar da karşınıza çıkacaktır.


Tüm Konu: Çift ekran kartı kullanmaya değer mi?

Resimlerle: En iyi grafik kartlarını test ettik!

Kaynak: www.chip.com.tr