Çift HDD Jumper Ayarı?

HPQ-User
18-09-2008, 19:34   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

umut sormuş:
merhaba arkadaşlar

bende 1 tane 80 gb harddisk bir tane de çok eski 40 gb lık IDE hdd var. ikisini aynı anda kullanmak istiyorum bunun için jumper ayarı gerekiyormuş bu jumper ayarı nasıl oluyor hiç anlamadım 1. hdd master 2. hdd slave olucakmış edindiğim bilgilere göre, bios a girdim ide olan master olarak gözüküyor ama diğer 80 gb lik olan sata 1 olarak gözüküyor üstlerine geliyorum none, auto, manuel var birini seçiyorum olmuyor öyle kalıyor ayrı bir kablomu takmak gerekiyor anlamadım. eski hdd yi pcye ilk taktığımda tanıdı windowsu açınca yeni bir aygıt bulundu aygıt yüklendi ve kullanıma hazır falan dedi aygıt yöneticisindende ismi var ama bilgisayarıma girdiğimde C ve D sürücüsü var E yok yani gözükmüyor yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
80 gb samsung hdd, 40 gb maxtor hdd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

uGuR.uK
18-09-2008, 19:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

80gb sata olan diski anakart üzerindeki sata girişlerinden ilkine tak(bazı anakartlarda sata yuvaları 1, 2, 3.. seklinde sıralanır; bazılarında 0, 1, 2... diye 0dan başlar. sende seninkini ilk hangisiyse oraya tak-numaralar girişlerin hemen yanında/kenarında yazar). ide hdd'nide slave olarak ayarla(jumper'ı 2. yada 3. yuvaya tak, burda eger cd/dvd sürücünde ide ise ondaki jumper yuvasıyla bu aynı yerde olmasın biri 2.de biri 3.de olsun). ondan sora sistemini acmayı dene, görmezse bios ayarlarından(yerini tam bilemiyorum, bu ayar ve konumu marka ve modele göre değişebilir, ama genelde gelişmiş ve bol secenekli kısımlarda olur) master/slave ayarını bulabilirsen ordanda belirleyebilirsin...

Banned
18-09-2008, 20:10   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sata disk eğer kendisinde sistem kurulu ise ide diski direk slave( ikincil) olarak tanır ayrıca ayara gerek yoktur. İllaki elle yapacağım derseniz Hdd lerin arka kısmı bağlantı bölmelerinin olduğu yerde küçük jamper  vardır ide olanı salve yazan yere sata olanı master yazan yere takın yada çıkartın. Ayrıca sata diski anakartın sata master bağlantısına zaten bağlamışsınız ki ide nin takılı olması sisteminizin açılmasını engellememeiş, yani sorun yok.

Diğer sorunuznun diski taktıktan sonra Bilgisayarım simgesini sağ tıklayıp yönet- disk yönetimi seçeneğinden ide diskinizin üzerine gelip sağ tıklayıp biçimlendirin. İstediğiniz gibi E sürücüsü gelecektir.