Çift İşlemcili Sistem İçin Yardım

HPQ-User
15-06-2010, 11:02   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

portrait sormuş:
Merhaba,

Mimarlık-mühendislik uygulamaları yürütebileceğim yüksek özellikli bir bilgisayara ihtiyaç duyduğum için, özellikle iki işlemciyi birden destekleyebilen bu anakartı ve ona uygun bir server kasası seçtim. Geçici bir süre için 64 bit Vista kurdum, ancak şu ana kadar sonuçtan hiç memnun değilim. Bilgisayarın açılması bile dakikalar sürüyor, diğer yandan video izleme gibi standart bilgisayarımda rahatlıkla yürüttüğüm işlemlerde bile ufak tefek de olsa sorunlar yaşıyorum. Kullandığım mimari modelleme ve görselleştirme programlarında da istediğim verimi alamıyorum.
Bilgisayarımın performansını arttırmak için ne yapabilirim? Kullandığım bazı özel programların Windows 7 veya Windows Server 2003/2008 altında çalışıp çalışmadığından emin olamadığımdan şu anda Vista kullanıyorum, ancak bu işletim sistemlerinden bir tanesini seçmem durumunda bir iyileşme beklemeli miyim?

Teşekkür ediyorum...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Intel Workstation Board S5520SC
Intel Xeon E5504 işlemci (2 adet)
4GB Ddr3 RAM
NVIDIA Geforce 9600 GT 2 GB Ekran Kartı
1 TB Hard Disk

Windows Vista Ultimate 64 Bit İşletim Sistemi

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9.2.3) Gecko/20100401 Firefox/3.6.3 ( .NET CLR 3.5.30729)

Fatih_ARMAĞAN
18-06-2010, 16:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Çok yanlış bir tercih yapmışsınız server systemlerinde Multimedia özelliklerinden performans almay kesinlikle beklemeyin heleki Grafik cizim vb. modelleme vb. işlerde Server sistemlerinin alanı çok daha farklıdır aynı anda bir çok işlem yapabilmem dayanıklılık vb. bir çok işlem için.

üst seviye bir pc kullanmak sizin için daha net bir çözüm olacaktır. hali hazırdaki sisteme ne yaparsanız yapın istediğiniz verime ulaşabileceğinizi sanmıyorum.  onun yerine Corei7 bir sistem Quatroo ekran kartı 6 veya 8gb ram ve Windows 7 64 bir ile istediğiniz verime ulaşabilirsiniz.

sistemi seçerken hata yapmışsınız.

paintbox
18-06-2010, 16:53   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

sanırım yazarken yanlış ifade etmişim. seçtiğim anakart server değil, workstation(iş istasyonu) anakartı. bilgisayar sistemleri konusunda çok uzman olmadığım için ikisini yaklaşık olarak aynı şey sanıyordum. intel'in sayfasında bu anakartın cad/cam (mimarlık-mühendislik) uygulamaları için geliştirildiği söyleniyor. (http://www.intel.com/products/wo ... 5520sc-overview.htm)

Ancak yeterli bir bilgiye ulaşamdım hiçbir yerde. İş istasyonları konusunda bilgi sahibi arkadaşlar tavsiyeleriyle yardımcı olabilirse çok sevinirim...

Fatih_ARMAĞAN
18-06-2010, 17:41   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

ne adar yüsek seviyede cad cam kullanacaksınızki ? ço kyüsek özellikli bir anakart almışsınız tamamam iyi güzelde kullandığınız ekran kartı hiçde cad cam uygulamaları için verimli değil yüksek özellikte olması bişey ifade etmiyor. cad/cam performansı verebilecek bir ekran kartı tercih etmeliydiniz.. 2008 serv sakın kurmayın hiç bişey yapamazsınız onda.. 

Ekran kartınıda Quadro FX serisi bir ekran kartı ile değiştirebilirseniz süper olur.. 

windows vista çalışan programlarda %90 win7 de sorun çıkartmayacaktır. 

sonuç Eğer Anakartınız dediğiniz gibi Cad cam uygulamaları için özel üretilmiş ise problem yok
 ne yalan söylim bu modeli ilk kez gördüm. 

Fakat işlemci xeon xeon ne derece multimedia ya destek veriri orasınd akararsızım. xeon cad/cam uygulamalarında tamam ama Full hd film  vb performanslarda sıkıntı yaratabilir.

son olarak ve kesin olarak ekran kartınızı Cad/Cam performansı iyi ekonominize uygun bir model ile değiştirmenizi şiddetle öneririm.

paintbox
18-06-2010, 18:40   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Fatih bey önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bu bilgisayarı zaten 3d modelleme ve kısmen de grafik tasarım için aldım. Video izleme işleri o yüzden çok çok önemli değil,ama yine de takılmalar olunca insan "bir problem mi var acaba?" diyor. Ekran kartı konusundan bahsetmeniz çok çok iyi oldu, çünkü bilgisayarcıma "2gb ekran kartı" dediğimde çok iyi bir şey geldiğini düşünmüştüm,hatta fiyatının makul olmasına şaşırmıştım. Tavsiyeniz üzerine biraz araştırınca 2gb olsun diye çıkarılmış alalade bir model olduğuna kanaat getirdim. Belki de sistem uyumsuzluğuna bu kart yol açıyordur. Bahsettiğiniz Quadro FX kartı gerçekten bu işler için üretilmiş, ama maalesef fiyatları 1000 Lira civarından başlıyor. Sanırım böylesi bir ekran kartı için biraz beklemem gerekecek:)
Son olarak; win 7 64 bit, vistaya göre sistemi daha iyi kullanır mı sizce?

Fatih_ARMAĞAN
18-06-2010, 18:54   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
Alıntı: paintbox  
Fatih bey önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bu bilgisayarı zaten 3d modelleme ve kısmen de grafik tasarım için aldım. Video izleme işleri o yüzden çok çok önemli değil,ama yine de takılmalar olunca insan "bir problem mi var acaba?" diyor. Ekran kartı konusundan bahsetmeniz çok çok iyi oldu, çünkü bilgisayarcıma "2gb ekran kartı" dediğimde çok iyi bir şey geldiğini düşünmüştüm,hatta fiyatının makul olmasına şaşırmıştım. Tavsiyeniz üzerine biraz araştırınca 2gb olsun diye çıkarılmış alalade bir model olduğuna kanaat getirdim. Belki de sistem uyumsuzluğuna bu kart yol açıyordur. Bahsettiğiniz Quadro FX kartı gerçekten bu işler için üretilmiş, ama maalesef fiyatları 1000 Lira civarından başlıyor. Sanırım böylesi bir ekran kartı için biraz beklemem gerekecek:)
Son olarak; win 7 64 bit, vistaya göre sistemi daha iyi kullanır mı sizce?
Windows7 64 bit kesinlikle belirgin oranda fark yaratıcaktır.

quadroo nun çok çok üst modellerini almak zorunda değilsiniz.

PNY Quadro FX 580 512 MB 128Bit GDDR3 16X  380 TL civarında bir fiyatı var ş-uan kullandığınız kartdan çok daha fazla cad/cam işlemlerimde fark yaşamanız muhtemel..