Çift işletim sistemi kurmak

HPQ-User
16-04-2009, 12:33   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

DT sormuş:
Merhaba,

Laptop'ta Vista Home Premium SP1 yüklü. Var olan sisteme zarar vermeden veya değiştirmeden, üzerine farklı bir işletim sistemi kurmak istiyorum (özellikle denemek için Windows 7 ama XP ya da bir Linux sürümü de olabilir). Açılışta bana hangi işletim sistemini kullanmak istediğimi sormasını, belli bir süre yanıt vermezsen varsayılan olarak Vista'yı yüklemesini istiyorum.  

Bu sırada kurulan programlar olmasa bile, belge ve dosyaların her iki sistemden de erişilebilir olmasını istiyorum.

Tahmin ediyorum ki öncelikle partition oluşturmam lazım, bu kısmını partition magic veya benzeri bir programla halledebilirim ama daha önce çift işletim sistemi kurmadığım için bu konuda risk almak istemiyorum.

İkinci işletim sistemini kurmak için sizin daha önce kullandığınız ve önerdiğiniz yöntemleri paylaşırsanız sevinirim...

Bir de önereceğiniz yöntem ile ikiden fazla işletim sistemi kullanmak mümkün olabilir mi?
(Örneğin uyumluluk sorunu yüzünden daha eski bir işletim sistemi de kurabilirsem iyi olur)

Teşekkürler...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Asus M51Va laptop

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; en-US) AppleWebKit/525.19 (KHTML, like Gecko) Chrome/1.0.154.53 Safari/525.19